Probiotyki - podstawowe informacje
Bez wątpienia probiotyki pełnią ważną rolę w naszym organizmie, mają przede wszystkim ogromny wpływ na mikroflorę jelit, ale nie tylko. Nazywane są one „dobrymi bakteriami”, które można znaleźć zarówno w produktach aptecznych, jak i naszej diecie. Zatem jaki jest najlepszy probiotyk? I jak wybrać naturalny probiotyk?
Spis treści:
Czym jest probiotyk apteczny i naturalny probiotyk?
Probiotyki są żywymi kulturami bakterii i drożdży, które odbudowują mikroflorę przewodu pokarmowego, dlatego też nazywane są „dobrymi bakteriami”. Najczęściej stosowanymi probiotykami są bakterie kwasu mlekowego, których dobroczynny wpływ znano już w starożytności. Wśród probiotyków aptecznych znajdziemy zarówno takie, które zawierają jeden szczep bakterii probiotycznych, jak i z kilkoma ich rodzajami. Najczęściej stosowane są one podczas i po antybiotykoterapii, a także w przebiegu infekcji, którym towarzyszą biegunki. W produktach tych zawiera się różna ilość danego szczepu bakterii, a także mają one różne formy.
Probiotyk dla dzieci zazwyczaj ma formę kropli, ale są też dostępne saszetki z proszkiem do rozpuszczenia czy tabletki do żucia, dla dorosłych natomiast zazwyczaj są to kapsułki do połykania . Najlepszy probiotyk to taki, który jest dopasowany do wieku (niemowlę, dziecko, dorosły) i rodzaju dolegliwości/oczekiwanych korzyści. Z pewnością warto również znać i stosować probiotyki naturalne. Pozwalają one dbać o układ pokarmowy każdego dnia. Naturalny probiotyk, to taki, który zawiera się w pożywieniu i powstaje pod wpływem naturalnych procesów fermentacji.
Dlaczego probiotyki są ważne?
Niewątpliwie bakterie probiotyczne są nam niezbędne do życia i pełnią wiele funkcji w naszym organizmie. Od nich zależy m.in. prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego czy praca układu moczowego.
Działanie bakterii probiotycznych różnych szczepów:
- Przywracanie równowagi flory jelitowej,
- Zapobieganie zakażeniom jelitowym,
- Wyrównywanie pH w żołądku,
- Leczenie biegunek różnego pochodzenia,
- Zapobieganie chorobie wrzodowej,
- Wspomaganie układu odpornościowego w syntezie przeciwciał,
- Łagodzenie objawów nietolerancji laktozy,
- Zapobieganie infekcjom intymnym i wspomaganie ich leczenia,
- Wspomaganie leczenia AZS,
- Zapobieganie rozwojowi alergii,
- Zapobieganie kolkom niemowlęcym,
- Leczenie zaparć
- Zapobieganie infekcjom układu moczowego,
- Leczenie kamicy nerkowej,
- Wspomaganie pracy wątroby,
- Ochrona przed mutagenami pokarmowymi,
- Działanie przeciwnowotworowe.
Jak widać działanie probiotyków nie ogranicza się jedynie do zapobiegania i leczenia biegunek. Wykazują one też szereg innych istotnych funkcji, dlatego warto dbać o ich odpowiedni poziom w naszym organizmie.
8 pomysłów na naturalny probiotyk
Wiedząc, jak istotną rolę dla naszego zdrowia pełnią probiotyki, warto zastanowić się w czym znajdziemy naturalny probiotyk. Jakie produkty spożywać, by uzupełnić „dobre baterie”?
8 pomysłów na naturalny probiotyk:
- Produkty mleczne (bez cukru) - jogurt naturalny, kefir, maślanka
- Kefir sojowy
- Jogurt kokosowy
- Kiszona kapusta
- Ogórki kiszone
- Zakwas z buraków
- Rejuvelac – fermentowany napój z kiełkujących nasion zbóż
- Kombucha – tzw. grzyb herbaciany
Te naturalne źródła bakterii probiotycznych można łatwo wkomponować w codzienną dietę. W większości nadają się jako probiotyk dla dzieci i dla dorosłych. Zapewne każdy znajdzie coś dla siebie, także będąc na diecie bezmlecznej czy wegańskiej.
Reasumując probiotyki pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie i w dużym stopniu od nich zależy nasze zdrowie. Szczególne znaczenie mają one dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i w przebiegu różnych infekcji wirusowych czy bakteryjnych. Niewątpliwie warto dbać o ich odpowiednią podaż w codziennej diecie, a gdy zapotrzebowanie jest większe, rozważyć ich suplementację.