UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

W jaki sposób leczyć katar podczas ciąży?

746 Views

Katar wirusowy i bakteryjny leczone są objawowo. Stosuje się zwykle krople do nosa lub wykonuje inhalacje i nebulizacje. Jednak uciążliwy katar w ciąży wymaga szczególnego podejścia, uwzględniającego dobro płodu. Czy katar w ciąży jest niebezpieczny? Co można stosować na katar dla kobiet w ciąży? Jak leczyć katar w ciąży? Ile trwa katar w ciąży? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w poradniku.

Co na katar w ciąży

Sposoby na to, jak zwalczyć katar w ciąży nie mogą być tożsame z tymi stosowanymi poza ciążą. Nie wszystkie leki i zioła mogą być stosowane przez ciężarną. Zatem jak pozbyć się kataru w ciąży? Przede wszystkim należy odpoczywać. Organizm potrzebuje bowiem sił do regeneracji.

Ważna jest dieta. Wspieraj zdrowie, włączając produkty bogate w witaminy. Ważna jest witamina C, którą znajdziesz m.in. w papryce, cebuli czy pomidorach. Ciągły katar w ciąży może wynikać z niedoboru witaminy D3. W okresie od września do kwietnia zalecana jest w Polsce suplementacja. Warto więc skonsultować dawkę suplementu z witaminami przy przewlekłym katarze w ciąży.

Jeśli te podstawowe sposoby na to, jak wyleczyć katar w ciąży okażą się nieskuteczne, a dodatkowo pojawią bóle mięśniowo-stawowe, czy gorączka – skonsultuj się ze specjalistą. Być może konieczne będzie wdrożenie antybiotyku na katar w ciąży. Na tym etapie to lekarz zaleca najlepszy sposób na to, jak zlikwidować katar w ciąży.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Co na katar w ciąży można stosować, aby poczuć się lepiej, a jednocześnie nie ryzykować dobrem płodu? W leczeniu kataru w ciąży można sięgnąć po domowe sposoby na katar w ciąży:

  • spray do nosa na katar w ciąży (np. woda morska na katar w ciąży),
  • inhalacje z soli fizjologicznej na katar w ciąży,
  • inhalacje w ciąży na katar z soli fizjologicznej i kwasu hialuronowego,
  • ziołowe inhalacje na katar w ciąży (z dodatkiem olejków eterycznych np. eukaliptusowego),
  • ziołowy sztyft do nosa na katar w ciąży (z majerankiem, eukaliptusem, mentolem),
  • syrop na uporczywy katar w ciąży (np. z cebuli).

Są to szybkie sposoby na katar w ciąży i w pełni bezpieczne dla kobiety i płodu. Szczególnie warte uwagi są inhalacje z soli fizjologicznej na katar w ciąży. Nie tylko udrażniają przewody nosowe, ułatwiając oddychanie, ale też nawilża śluzówkę. Przynoszą niemal natychmiastową ulgę.

Katar hormonalny w ciąży

Z katarem w ciąży zmaga się 18–30% ciężarnych. Nie zawsze jest to symptom infekcji. Bywa, że nie można określić jego podłoża. Wówczas mowa jest o katarze hormonalnym w ciąży. Objawy, jakie mu towarzyszą, przypominają typowy nieżyt nosa, jednak w istocie katar hormonalny w ciąży ma związek ze wzrostem poziomu estrogenów. 

Przewlekły katar w ciąży

Przy przewlekłym i wodnistym katarze w ciąży warto skonsultować z lekarzem możliwość stosowania kropli na katar w ciąży. Preparat nie powinien zawierać adrenomimetyków i pochodnych efedryny o właściwościach obkurczających. Ponadto niezalecanymi sposobami na katar w ciąży jest stosowanie środków z tymiankiem i podbiałem, gdyż mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Zastanawiając się nad tym, co na katar kobiecie w ciąży można podać – należy wykluczyć propolis, ponieważ często uczula. Podobnie niezbyt dobrym sposobem na katar w ciąży jest picie naparów z liści malin, ponieważ mogą wywołać przedwczesną akcję skurczową.

Czy katar w ciąży szkodzi dziecku

W ciąży odporność naturalnie się obniża. Wiele kobiet zmaga się wówczas z katarem siennym w ciąży (alergicznym), katarem wirusowym i katarem bakteryjnym w ciąży. Powszechność dolegliwości, nie oznacza, że należy ją bagatelizować.

Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? O ile sam silny katar w ciąży (zarówno wodnisty, jak i ropny katar w ciąży) nie stanowi dla płodu zagrożenia, o tyle gorączka jest niebezpieczna. Szczególnym zagrożeniem jest katar na początku ciąży. Jeśli towarzyszy mu podwyższona ciepłota ciała – mogą rozwinąć się wady rozwojowe, zwiększa się ryzyko porodu przedwczesnego, a także pojawia się ryzyko obumarcia płodu.

Niebezpieczny jest przede wszystkim katar w pierwszym trymestrze ciąży. Katar w ciąży w 3. trymestrze nie jest już tak groźny, choć może dojść do zmian objętości płynu owodniowego czy obrzęku łożyska. Ponadto, aby zależność między katarem a ciążą stwarzała zagrożenie dla płodu, musi dojść do transmisji wertykalnej, a ta zdarza się u 10% chorych ciężarnych.

Ile trwa katar w ciąży

Zmagasz się z katarem w ciąży? Jak leczyć tę dolegliwość? Nieżyt nosa o podłożu wirusowym trwa 7–14 dni a bakteryjny – powyżej 10 dni. Jeśli jednak nie dowiesz się, co w ciąży na katar można i warto stosować – infekcja może przerodzić się w poważną chorobę np. zapalenie uszu czy zapalenie płuc.

Podczas infekcji w okresie poza ciążą nie stosuje się tych samych metod, co na katar w ciąży. Domowe sposoby, czy leczenie przy pomocy środków farmakologicznych musi uwzględniać dobro płodu.

Źródła:

  1. R. Szamborski, Katar – etiologia i skuteczne leczenie, „Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 10, s. 723–724.
  2. M. Świątkowska-Freund, R. Sterczyński, Przeziębiona kobieta ciężarna, „Medical Tribune” 2015, nr 3, https://podyplomie.pl/medical-tribune/18102,przeziebiona-kobieta-ciezarna, dostęp: 15.11.2022 r.
  3. H. Zielińska-Bliźniewska, A. Kowalski, Nieżyt nosa a ciąża, „Medycyna po Dyplomie” 2019, nr 1, https://podyplomie.pl/medycyna/31913,niezyt-nosa-a-ciaza, dostęp: 15.11.2022 r.
W kategorii: ZDROWIE
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.