UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak skutecznie leczyć katar domowymi sposobami?

1007 Views

Od jesieni aż po wiosnę przychodnie pękają w szwach, przyjmując przeziębionych pacjentów. Najbardziej dokuczliwym symptomem tej choroby jest katar. Sposoby na złagodzenie przebiegu nieżytu nosa są wówczas na wagę złota. Co pomaga na katar? Jak pozbyć się kataru domowymi sposobami? Okazuje się, że babcine metody mogą okazać się skuteczne zarówno przy łagodnym nieżycie nosa, jak i tym o ostrym przebiegu. Warte zastosowania są nebulizacje, inhalacje, balsamy, kąpiele i inne domowe sposoby. Co na katar ty zdecydujesz się wypróbować?

Jak pozbyć się kataru

Katar (nieżyt błon śluzowych nosa) to rodzaj zakażenia wywołanego przez wirusy lub bakterie. Zwykle towarzyszą mu:

 • zatkany nos,
 • częste kichanie,
 • obrzęk śluzówki nosa,
 • stan podgorączkowy lub gorączka,
 • nadprodukcja wydzieliny,
 • złe samopoczucie,
 • ból głowy,
 • drapania w gardle lub ból gardła,
 • kaszel.

Wszystkie te symptomy czynią katar wyjątkowo dokuczliwą dolegliwością. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób poszukuje porad co na katar zastosować, a przede wszystkim – co jest najlepsze na katar (jakie są szybkie i skuteczne sposoby na katar).

Zanim jednak zaczniesz szukać sposobów na katar, dowiedz się, z jakim jego typem masz do czynienia. Pozwoli co do dobrać metody na katar, które szybko złagodzą przebieg infekcji. 

Nieżyt nosa wywołany przez wirusy może rozwinąć się już w kilka godzin po wychłodzeniu organizmu. Ten typ kataru jest najczęściej spotykany (zwłaszcza w okresie jesieni, gdy odporność organizmu jest naturalnie obniżona). Towarzyszy mu obfita wodnisto-śluzowa wydzielina pozbawiona zapachu i koloru. 

Nieżyt nosa o podłożu bakteryjnym zwykle jest następstwem innych infekcji bakteryjnych rozwijających się w organizmie (np. stanu zapalnego gardła, ucha lub zatok). Jego cechą charakterystyczną jest gęsta śluzowo-ropna wydzielina o żółto-zielonym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Zanim więc zaczniesz szukać sposobu na to, jak się pozbyć kataru – rozpoznaj jego przyczynę. Tylko domowe metody na katar dopasowane do czynnika wywołującego nieżyt nosa, mogą szybko przywrócić zdrowie i poprawić samopoczucie. Jeśli nie wiesz, co będzie najlepsze na katar w twoim przypadku – połącz kilka metod i zweryfikuj, która z nich najszybciej pomoże ci swobodnie oddychać przez nos.

Jak szybko wyleczyć katar

Do zarażenia katarem dochodzi drogą powietrzno-kropelkową. Wystarczy chwila obecności w towarzystwie osoby już chorej, aby drobnoustroje przeniknęły do jeszcze zdrowego organizmu. Pierwsze symptomy kataru najczęściej odczuwane są w drugiej dobie od kontaktu z patogenami (a niekiedy nawet po kilku godzinach). Dlatego warto jak najszybciej dowiedzieć się, jak pozbyć się kataru. Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza. Zwłaszcza na początku infekcji, kiedy nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie się rozwijać.

Zatem co jest dobre na katar? Domowe sposoby! Zwłaszcza w pierwszych dobach nieżytu nosa warto stosować naturalne sposoby na katar. Może się okazać, że żadne inne metody, jak tylko babcine sposoby na katar nie będą potrzebne, bo uda się zdusić infekcję w zarodku.

Bywa jednak i tak, że chorobą trwa dłużej. Katar wirusowy może trwać od siedmiu do czternastu dni, a bakteryjny – powyżej dziesięciu. Najbardziej dokuczliwe są pierwsze dni infekcji, gdy wydzielina jest bardzo obfita, a nos uporczywie zatkany. Już na tym etapie warto wiedzieć, jak szybko wyleczyć katar, aby uporać się z chorobą, zanim zdąży się rozwinąć na dobre.

Domowy sposób na katar

Wiedza na temat tego, jak szybko pozbyć się kataru jest ważna nie tylko dla skrócenia czasu trwania choroby, ale przede wszystkim złagodzenia jej przebiegu, Zlekceważenie symptomów infekcji jest prostą drogą do rozwoju poważniejszych dolegliwości. Najwyraźniej widać to u dzieci – bakteryjny katar u niemowlaka  może w kilka zaledwie dni doprowadzić do rozwoju zapalenia spojówek czy nawet zapalenia płuc. Katar w ciąży  (zwłaszcza w jej końcowym okresie), jeśli przerodzi się w poważniejszą infekcję, może natomiast doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Zatem co jest dobre na katar? Jak pozbyć się kataru szybko? Podstawą jest stałe oczyszczanie nosa z wydobywającej się wydzieliny. To ważne, ponieważ w zalegającej wydzielinie szybko namnażają się drobnoustroje mogące nasilić przebieg nieżytu.

Skuteczny sposób na katar powinien zmniejszać obrzęk naczyń krwionośnych w błonach śluzowych nosa i uszczelniać znajdujące się tam naczynia krwionośne. Dlatego też skutecznym domowym sposobem na katar jest stosowanie nebulizacji. Możesz w tym celu sięgnąć po sól fizjologiczną 0,9% (w przypadku dzieci) lub sól fizjologiczną 3% albo 5%, jeśli zabieg ma być wykonywany u osoby dorosłej. Wystarczy wlać zawartość jednej ampułki do nebulizatora i wdychać mgłę wytworzoną przez urządzenie. Zabieg trwający ok. 10 min i wykonywany kilka razy dziennie to skuteczny domowy sposób na cieknący katar.

Poza nebulizacjami sposobem na pozbycie się kataru są inhalacje z użyciem olejków eterycznych. Jak się pozbyć kataru tą metodą? Do miski z wrzątkiem dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego, lawendowego, rozmarynowego albo miętowego. Pochyl się nad unoszącą się aromatyczną parą, zasłaniając jednocześnie głowę i miskę ręcznikiem. Wdychając powietrze z substancjami zawartymi w olejkach eterycznych, szybko poczujesz ulgę.

Na tym lista domowych sposobów na pozbycie się kataru się nie kończy. Jak wyleczyć szybko katar? Nie zapominaj o dobroczynnej mocy, jaką mają witaminy! Wystarczy odchudzanie, stosowanie diety eliminacyjnej, pomijanie posiłków, a także życie w stresie – by organizm bardzo szybko zużył zmagazynowane zapasy substancji odżywczych. Wówczas mniej sprawnie radzi sobie z infekcjami. Chcesz wiedzieć, jak się szybko pozbyć kataru? Odwiedź dietetyka i skonsultuj z nim swoją dietę, a w razie potrzeby wdróż suplementy.

Szczególnym wsparciem jest witamina C oraz D3. Głównym źródłem witaminy D3 jest synteza skórna, stąd zalecana jest w Polsce suplementacja w okresie od września do kwietnia. Witaminę C możesz suplementować w razie wystąpienia niedoborów. Warto również zwiększyć jej podaż w okresie choroby. Jakich produktów nie może zabraknąć w twojej diecie, jeśli stosujesz domowe sposoby na katar? Cebuli, papryki, pomidorów, cytrusów i natki pietruszki! Są to produkty bogate w witaminę C. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić na katar, żeby pożegnać się z nim na długo – zacznij komponować pełnowartościowe posiłki.

Babcine sposoby na katar

Na szczególną uwagę zasługują domowe sposoby na katar, stosowane przez nasze babki. Są to dobre sposoby na katar, które wykorzystują prozdrowotną moc ziół.

Co zrobić, gdy ma się katar i jednocześnie nie chce się stosować leków? Szybkim sposobem na katar jest stosowanie naparu z bluszczyka kurdybanka arcydzięgla litworu i szałwii. Jak go przyrządzić? Zmieszaj zioła i zalej dwie łyżki tej mieszanki trzema szklankami wrzątku. Zakryj naczynie i odstaw je na godzinę. Po tym czasie odcedź napar i wykorzystuj w formie płukanki otworów nosowych. Pamiętaj jednak, że jest to metoda na niezbyt nasilony katar. Domowe sposoby mogą być jednak także pomocne przy ostrzejszym nieżycie nosa. Jak pozbyć się kataru domowymi sposobami, gdy nos jest cały czas zablokowany, a wydzielina wyjątkowo obfita? Jak pozbyć się kataru o ostrym przebiegu? Warto wykonać balsam z olejkami eterycznymi do wcierania w skórę okolic mostka. Ten sposób sprawi, że nawet katar zatokowy  przestanie być dokuczliwy. Jak przygotować taki balsam na katar domowym sposobem? Wymieszaj ze sobą:

 • 20 g olejku lawendowego,
 • 10 g salicylanu metylu,
 • 5 g olejku eukaliptusowego,
 • 5 g olejku tatarakowego,
 • 5 g olejku sosnowego,
 • 5 g terpentyny,
 • 5 g oliwy.

Ciekawą metodą na to, jak szybko pozbyć się kataru domowym sposobem jest kąpiel ziołowa. Jeśli zastanawiasz się wciąż co zrobić, żeby nie mieć kataru – zdecyduj się na ten babciny sposób. Zmieszaj 50 g kwiatów lipy z 30 g kłącza tataraku, 20 g kwiatów lawendy i 20 g kwiatów wrzosu. Napar przykryj i odstaw na pół godziny. Po tym czasie odcedź napar i  wlej go do wanny tuż przed kąpielą.

Źródła:

 1. R. Szamborski, Katar – etiologia i skuteczne leczenie, „Farmacja Polska” 2009, t. 65, nr 10, s. 723–724.
 2. E. Zwolak, Tradycyjne i skuteczne sposoby na leczenie kataru, „Strona Zdrowia” 2019, nr 46 (92), s. 1.
 3. A. Ożarowski, W. Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.
W kategorii: ZDROWIE
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.