UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Upławy w ciąży – czy są niebezpieczne?

17071 Views

Upławy w ciąży - wszystko co musisz wiedzieć 

W ciąży intensywniejsze wydzielanie śluzu z dróg rodnych jest normalnym zjawiskiem. Co jednak, gdy ma on barwę żółtą, zieloną albo brązowawą lub konsystencję” serkowatą”? Upławy – co to jest i czy upławy w ciąży są niebezpieczne?

Spis treści:

Zobacz też: Ból krocza po porodzie - przyczyny. Jak sobie z nim poradzić?

Upławy w ciąży – co to jest i dlaczego się pojawia?

Intensywne wydzielanie śluzu stanowi ochronę dróg rodnych ciężarnej i nie powinno budzić niepokoju. Jeśli śluz jest przezroczysty, białawy lub lekko żółtawy bez widocznych grudek i zapachu mamy do czynienia z objawem fizjologicznym. Większa produkcja wydzieliny wynika ze wzrostu poziomu hormonów (estrogenów i progesteronu). Ma ona na celu zabezpieczenie dróg rodnych przed grzybami, wirusami i bakteriami. Żółte upławy również mogą być wynikiem działania hormonów i nie powinny niepokoić, jeśli są bezwonne i o jednolitej konsystencji. Śluz może jednak mieć inne barwy lub konsystencję, co wskazuje na prawdopodobieństwo procesu patologicznego, np. infekcji.

Upławy – co to właściwie jest? Mianem tym często potocznie nazywa się obfitą wydzielinę z pochwy niezależnie od jej wyglądu. Prawidłowo jednak termin ten odnosi się do nieprawidłowej wydzieliny z dróg rodnych, świadczącej o procesie patologicznym. Upławy w ciąży (i nie tylko) o specyficznym zapachu, niejednorodnej konsystencji i/lub barwie zielonej, intensywnie żółtej czy brązowawej, wymagają konsultacji z lekarzem. Często towarzyszy im także świąd i pieczenie, co stanowi dodatkowy sygnał toczącej się infekcji.

Fizjologiczna wydzielina w ciąży

Bezwonny przezroczysty lub białawy śluz o jednolitej konsystencji świadczy o prawidłowej reakcji organizmu w celu ochrony dróg rodnych kobiety, a zarazem rozwijającego się płodu. Intensywna wydzielina ma za zadanie wypłukiwać drobnoustroje z dróg rodnych. Zazwyczaj po wyschnięciu zostawia ona na bieliźnie żółty ślad. Nie stanowi ona powodu do niepokoju i nie wymaga dodatkowej wizyty u lekarza. Jeśli jednak są one wodniste, sączą się i są dość obfite, trzeba się skonsultować z lekarzem, ponieważ może to być płyn owodniowy.

Rodzaje upławów

Upławy w ciąży często są zjawiskiem fizjologicznym. Kiedy jednak powinny nas zaniepokoić? Zielone upławy, żółte, brązowawe, grudkowate czy o nieprzyjemnym zapachu mogą świadczyć o toczącej się w drogach rodnych infekcji. Nieleczone infekcje z kolei mogą stanowić zagrożenie dla płodu/dziecka.

Rodzaje upławów ze względu na barwę i konsystencję

  • Żółte upławy – jeśli są bezwonne i o jednorodnej konsystencji, nie budzą niepokoju. Ich barwa może wynikać z działania hormonów. Najczęściej wydzielina ma żółty kolor u ciężarnych przyjmujących luteinę, czyli progesteron. Jeśli jednak ma ona nieprzyjemny zapach lub/i grudkowatą konsystencję, oznacza infekcję. Należy się wtedy udać do lekarza po odpowiednie leki.
  • Zielone upławy – zazwyczaj świadczą o infekcji wywołanej przez pierwotniaki. Mają często pienistą konsystencję, co wskazuje na zakażenie rzęsistkiem pochwowym. Wymaga to konsultacji z lekarzem i podjęcia leczenia.
  • Brązowawe, czerwonawe lub rdzawe upławy  – oznaczają podbarwienie śluzu krwią. Nie musi to oznaczać niczego poważnego. Lekkie krótkotrwałe krwawienie na początku ciąży może wystąpić w wyniku zagnieżdżania zarodka w ścianie macicy. Ponadto niegroźne są też niewielkie ilości krwi po stosunku czy dopochwowym USG, ponieważ narządy rodne są w ciąży wrażliwe i łatwo mogą ulec podrażnieniu. Nie należy jednak ignorować krwistych, brązowych upławów i trzeba skonsultować się z lekarzem, szczególnie gdy jest ich większa ilość lub pojawiają się w nich skrzepy krwi. Krwawe upławy czasem oznaczają proces patologiczny, np. przedwczesne odklejanie łożyska, łożysko przodujące czy rozpoczęcie procesu poronnego.
  • Grudkowate upławy – mogą świadczyć o infekcji grzybiczej wywołanej przez drożdżaki. Niejednokrotnie towarzyszy im swędzenie i pieczenie oraz zaczerwienienie okolic ujścia pochwy. Zmiany hormonalne w ciąży niestety często sprzyjają takim infekcjom, ale odpowiednio leczone nie są zagrożeniem dla dziecka.
  • Upławy o nieprzyjemnym zapachu – mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W tym wypadku także konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie odpowiednich leków.

Przedstawione  informacje należy podkreślić, że kobieta w ciąży ma pełne prawo konsultować wszelkie niepokojące ją objawy z lekarzem , nawet jeśli innym wydają się nieistotne. Z pewnością nie należy się na zapas martwić. Warto wiedzieć, że upławy w ciąży są często procesem fizjologicznym. Jeśli jednak mają one nieprzyjemny zapach, niejednorodną konsystencję lub/i barwę odbiegającą od normy (inną niż przezroczysta, biaława, kremowa lub żółtawa) – trzeba udać się do lekarza. Zazwyczaj nie są one sygnałem poważnych problemów, a jedynie drobnych infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych, które trzeba jednak odpowiednio leczyć. Nieleczone infekcje mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia rozwijającego się w macicy dziecka.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO