UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Krwiak w ciąży - czy jest groźny? Wydalanie krwiaka w ciąży

57713 Views

Jak sobie poradzić z krwiakiem w ciąży?

Podczas badań u kobiety w ciąży można wykryć wiele komplikacji. Każda stwierdzona nieprawidłowość jest źródłem stresu, choć nie wszystkie stanowią równe zagrożenie dla płodu. Tak jest też z krwiakami. Niektóre z nich wchłaniają się samoczynnie, inne wiążą się z hasłem ciąża zagrożona i koniecznością lekarskiej interwencji.

Krwiak w ciąży - czyli jaki?

Krwiaki pojawiają się, gdy pękają naczynia krwionośne, a krew wpływa do pobliskich tkanek i zbiera się w nich. Niektóre są widoczne, podskórne i nazywamy je siniakami. Pojawiają się czasami również w  ciąży, ale nie są one bezpośrednim zagrożeniem  dla płodu, dlatego zwykle można je po prostu zignorować. Chyba, że częstotliwość i pojawiania się jest niepokojąca.

Niestety, istnieją również krwiaki specyficzne dla ciąży i stanowiące zagrożenie dla jej przebiegu.

  • Krwiak podkosmówkowy

Powstaje najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Występuje pod kosmówką, czyli błoną pośredniczącą w wymianie substancji między organizmem matki i płodu. Oddziela ją od ściany macicy, a im większy urośnie, tym bardziej utrudnia podtrzymanie ciąży. Po pierwsze, krwiak podkosmówkowy może odciąć dziecko od tlenu i pokarmu. Po drugie, doprowadzić do oderwania się błon płodowych i wywołać poronienie.

  • Krwiak pozałożyskowy

Występuje wtedy, gdy łożysko zbyt wcześnie oddzieli się od ściany macicy. Powinno to nastąpić w odpowiednim etapie porodu, a nie podczas ciąży. Jeśli jednak łożysko się pospieszy, to między nim a macicą powstanie krwiak, który dodatkowo zwiększy ich oddalenie. W najgorszym przypadku może on odciąć płodowi dostęp do tlenu.

Krwiak w ciąży - objawy

Krwawienia o różnej intensywności są widocznym sygnałem, że coś zagraża ciąży. Czy to krwotok, czy brązowe plamienie, trzeba je sprawdzić, bo tak właśnie wygląda wydalanie krwiaka w ciąży. Jeśli pękną tkanki, które trzymały krwiak podkosmówkowy czy pozałożyskowy wewnątrz organizmu, to uwolniona w ten sposób krew wydostaje się z pochwy, co jest niebezpieczne dla matki i płodu.

Często jednak krwiaki nie dają żadnych objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań USG, na których można je dostrzec.

Leczenie krwiaka w ciąży

Ciąża zagrożona zostaje stwierdzona wtedy, gdy krwiak jest duży, grozi poronieniem lub śmiercią płodu. Żaden lekarz jednak nie chce ingerować w przebieg ciąży, gdy nie ma takiej konieczności. Dlatego do samego końca próbuje się leczyć krwiaka w ciąży.

Zazwyczaj kobietom zaleca się leżący tryb życia, choć nie ma dowodów naukowych na to, że pozostawanie w łóżku zmniejsza ryzyko powikłań przy krwiaku. Za to na pewno wysiłek fizyczny i nadwyrężenie organizmu, prowadzi do pękania tkanek i krwotoków.

Ponadto leczy się przyczyny, a nie same krwiaki. Zaleca się dietę na wzmocnienie naczyń krwionośnych oraz farmaceutyki przeciwzakrzepowe i na podtrzymanie ciąży, np. heparynę i dydrogesteron.

W jedzeniu i suplementach należy dostarczać witaminę C. Bogate w nią produkty to między innymi:

  • Kwaśne owoce - aronie, czarne porzeczki, cytryny;
  • Warzywa - jarmuż, papryka, pomidory;
  • Soki z wyżej wymienionych owoców i warzyw, choć na rynku znajdują się także soki jabłkowe z dodatkiem witaminy C;
  • Zupy - ponieważ natka pietruszki zawiera mnóstwo witaminy C, a nie każdy lubi miksować ją w soku czy koktajlu.

Wydalanie krwiaka w ciąży to objaw niepokojący, świadczący o zagrożeniu dla życia matki i płodu. Krwawienia należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi. Jak również pamiętać o regularnych badaniach USG i diecie bogatej w witaminę C dla wzmocnienia naczyń krwionośnych. W przeciwnym razie, krwiak w ciąży może zostać wykryty zbyt późno, a wtedy pozostaje już tylko inwazyjne leczenie. Warto pamiętać, że nawet w takiej sytuacji, dobre nastawienie to połowa sukcesu. Dlatego nie warto pisać od razu czarnych scenariuszy gdyż tak jak wspomnieliśmy, większość krwiaków wchłania się samoistnie i to bardzo szybko.  

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO