UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Spuchnięte nogi - 8 powodów. Jak poradzić sobie z tym problemem?

63352 Views

Jak zapobiec puchnięciu nóg ? 

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji - stojącej lub siedzącej - to główny powód, dlaczego puchną nogi. Sprzyja temu jednak również wiele czynników genetycznych i chorobowych. Ale jak można zapobiegać i leczyć tego typu dolegliwości, skoro wyeliminowanie tylko jednego z nich nie wystarczy? Spuchnięte nogi – jakie jeszcze są przyczyny tego problemu?

Spis treści:

Zobacz też: Zatrzymanie wody w orgamiznie - objawy. Jak sobie z tym poradzić?

8 powodów, czemu masz spuchnięte nogi

Jeśli dokuczają ci obrzęki kostek i uczucie ciężkości, to pewnie zastanawiasz się nad możliwymi przyczynami. Dużą rolę w przebiegu tej choroby odgrywa tryb życia i pracy, ale też pewne indywidualne skłonności, bo objawy wynikają głównie z zaburzenia przepływu krwi w żyłach, do których dochodzi na różne sposoby. Stąd wśród wyjaśnień naukowych, dlaczego puchną nogi, znajdziesz między innymi:

 • Otyłość

Im większy ciężar ciała, tym nogom trudniej go nosić. Również dlatego opuchlizna łydek pojawia się na zaawansowanym etapie ciąży, jednak ten rodzaj po porodzie przestaje dawać objawy.

 • Żylaki

Ich obecność uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Można mieć do nich skłonności dziedziczne lub wynikające z braku ruchu czy nadwagi.

 • Przewlekła niewydolność żylna

W tej chorobie nieprawidłowo funkcjonują zastawki, prowadząc do zatrzymywania i cofania się krwi. Kiedy nie może ona płynąć do serca, powoduje obrzęki.

 • Niewydolność nerek

Niedostateczna filtracja również mogła przyczynić się do tego, że masz spuchnięte nogi. Przy niewydolności nerek zwiększa się objętość krwi, a to prowadzi do zastojów.

 • Brak ruchu

Nie tylko zwiększa on ryzyko nadwagi czy wystąpienia żylaków, lecz także bezpośrednio prowadzi do obrzęków, bo za przepływ krwi wbrew grawitacji, oprócz zastawek, odpowiadają skurcze mięśni. Dla pełni zdrowia trzeba więc chodzić.

 • Nadmierny wysiłek

To druga strona medalu. Unieruchomienie nie jest jedynym, co na spuchnięte nogi działa jak lep na muchy. Również podnoszenie ciężarów, które podnosi ciśnienie w jamie brzusznej, uniemożliwia prawidłowe przepływy w układzie krwionośnym.

 • Niewydolność serca

Musi ono pompować krew z odpowiednią siłą, by była w stanie do niego wrócić wbrew grawitacji. Stąd przy zaburzeniach jego czynności mogą powstawać obrzęki.

 • Siedzący tryb pracy

Kiedy spędza się 8 godzin dziennie z nogami spuszczonymi w dół, kiedy jest się zbyt skupionym na obowiązkach, by zadbać o swoje potrzeby, pojawiają się różnego rodzaju problemy. Jak właśnie obrzęki.

Czy wiesz, co na spuchnięte nogi najlepiej się sprawdzi?

Niektórzy myślą, że wizyta lekarska to jedyne rozwiązanie na wszelkie dolegliwości. Są jednak takie problemy, z którymi można samemu sobie poradzić. Oto niektóre metody na opuchnięte stopy:

 • Leżenie z łydkami do góry

Najpowszechniej znane, jak chodzi o domowe sposoby na spuchnięte nogi, jest unoszenie ich powyżej serca na czas odpoczynku. Dzięki temu krew płynie zgodnie z, a nie przeciwko, grawitacji.

 • Wykonywanie ćwiczeń w pracy

Jeśli niemożliwa jest zmiana pozycji - przejście się po biurze czy na zewnątrz w czasie przerwy - zaleca się prostowanie i zginanie stóp oraz krążenia nimi. To pobudzi pracę pompy mięśniowej, usprawniającej przepływ żylny.

 • Chłodny prysznic

Polewanie nóg od stóp ku górze stymuluje odprowadzanie krwi w kierunku zgodnym z tymi ruchami.

Dobrze znać przyczyny dolegliwości i domowe sposoby na spuchnięte nogi, bo dokuczają one ludziom niezależnie od wieku i płci. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia obrzęków są związane raczej z trybem życia, fizycznymi i zdrowotnymi uwarunkowaniami niż upływem czasu. Wśród nich wymienia się brak aktywności fizycznej, podnoszenie ciężarów, choroby układu krążenia czy rzadkie zmienianie pozycji w trakcie pracy. Wszystkie z nich przyczyniają się do zatrzymywania krwi w nogach i obrzęków.

W kategorii: ZDROWIE