Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia?
Osobom, których ta dolegliwość dotyczy, zwykle ona nie przeszkadza, często wręcz nie są jej świadomi. Gorzej z bliskimi, którzy śpią w tym samym pokoju. Z reguły to oni wysyłają chorego do lekarzy. I słusznie, bo chrapanie przyczyny ma w zwiotczeniu mięśni, które może prowadzić do bezdechów i w konsekwencji do śmierci. Czy są jakieś skuteczne sposoby na chrapanie?
Spis treści:
Czemu warto znać sposoby na chrapanie?
Pomijając drastyczne konsekwencje ignorowania tej przypadłości, jest ona zwyczajnie uciążliwa i pogarsza jakość snu. A to obniża zdolność prowadzenia pojazdów czy efektywność w pracy. Ale to nie jedyne powody do leczenia, bo chrapanie - przyczyny i wytwarzane decybele - powoduje także:
- Bezdech senny,
- Uczucie zmęczenia,
- Rozdrażnienie,
- Nadciśnienie,
- Większe ryzyko zawału,
- Spadek koncentracji,
- Impotencję,
- Bóle głowy.
Domowe sposoby na chrapanie
Bardzo często wynika ono z niezdrowych nawyków, które łatwo naprawić, wzmacniając lub układając mięśnie tylnej części gardła tak, by miękkie tkanki się nie zapadały. Do najprostszych rozwiązań należą:
Spanie na wznak ułatwia opadanie języka, dlatego powinno się leżeć na boku.
Nie może być całkiem płaska, ale jeśli za bardzo podnosi głowę, to szkodzi, bo drogi oddechowe ulegają zwężeniu.
Powinno się z niego zrezygnować na co najmniej dwie godziny przed snem. Taki sposób na chrapanie sprawdzi się z tego względu, że picie powoduje szkodliwe zwiotczenie mięśni.
Nadwaga sprzyja opadaniu tkanek miękkich, bo zwyczajnie zwiększa ich ilość i ciężar.
Nikotyna nieraz wywołuje obrzęk śluzówki, który zmniejsza przepływ w drogach oddechowych.
Powodują one zwiotczenie mięśni, więc wcale nie dają wysokiej jakości snu.
Ten sposób na chrapanie wymaga zwrócenia uwagi na takie aspekty jak temperatura i nawilżenie pokoju. Powinny one wahać się od 18 do 21°C i 40-60% wilgotności, bo wysuszenie błony śluzowej obniża jakość snu.
Odpowiednie dotlenienie na wieczór również może pomóc.
Relaksująca kąpiel czy słuchanie muzyki może pomóc w spokojnym zasypianiu. Da się tak wytrenować organizm, by lepiej wypocząć i nie mieć kłopotu z bezdechami.
Kiedy skropli się nim pościel, ułatwia oddychanie w czasie snu.
- Leczenie kataru czy zapalenia zatok
Niedrożne drogi oddechowe (a takie charakteryzują te choroby) zdecydowanie sprzyjają chrapaniu.
- Czyszczenie nosa przed snem
Można do tego użyć wody morskiej lub soli fizjologicznej, by mieć pewność co do drożności i nawilżenia śluzówki.
- Reagowanie na powiększone migdałki
Po pierwsze, świadczą one o zakażeniu, bo są częścią układu limfatycznego, jak węzły chłonne. Po drugie, ich powiększenie utrudnia przepływ powietrza do płuc.
Leki na chrapanie
W aptekach dostępne są środki bez recepty, które mają za zadanie ułatwić oddychanie w nocy. Lecz jeśli nie podziałają, trzeba zgłosić się do lekarza, by wykluczyć wady anatomiczne, czyli:
- Przerost migdałków,
- Skrzywienie przegrody nosowej,
- Obecność polipów w drogach oddechowych.
Wymagają one zabiegu, po którym szybko wraca się do formy.
Kiedy laryngolog żadnej z nich nie stwierdzi, najczęściej wprowadza się leki na chrapanie, likwidujące bezdech senny. W skrajnych przypadkach, może to być maska, pompująca powietrze pod wysokim ciśnieniem, tak by drogi oddechowe się nie zamykały. Ale jeśli jest potrzebna, to konieczne jest również poddanie się operacji.
Znając sposoby na chrapanie, można uniknąć poważnych konsekwencji w postaci obniżającego koncentrację bezdechu sennego, który w najgorszym wypadku prowadzi do zawału i śmierci. Osoby go doświadczające, częściej powodują wypadki samochodowe, więc jest tym bardziej groźny. Na szczęście, istnieją łatwe sposoby profilaktyki, takie jak zdrowe nawyki żywieniowe i higiena snu.