UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Przyczyny, objawy i leczenie bielactwa

1133 Views

Bielactwo to choroba przewlekła, która atakuje skórę. Prowadzi do depigmentacji, przez co na skórze pojawiają się białe plamy. Jest to nie tylko problem estetyczny, gdyż bielactwo może pojawiać się w przebiegu nowotworów skóry, chorób tarczycy i innych ciężkich schorzeń. Jak leczyć bielactwo? Jak wyglądają pierwsze objawy bielactwa?

Bielactwo nabyte

Co to jest bielactwo nabyte? Bielactwo nabyte to choroba, która może pojawić się na każdym etapie życia. Jego przyczyny nie są do końca poznane, jednak najprawdopodobniej wiążą się z predyspozycjami genetycznymi. Klinika leczenia bielactwa i innych chorób skóry najczęściej przyjmuje pacjentów, u których depigmentacja nastąpiła na skutek problemów neurochemicznych, toksycznych i autoimmunologicznych. Może być również wykonaniem nieprawidłowego stosowania niektórych leków dermatologicznych lub nieprzestrzegania zaleceń po wykonaniu depilacji laserowej, peelingu chemicznego itp.

Jak leczyć bielactwo nabyte? Leczenie bielactwa nabytego jest skomplikowane. Wymaga przede wszystkim znalezienia przyczyny choroby. Bielactwo może nigdy się nie cofnąć, dlatego kuracja skupia się głównie na zatrzymaniu depigmentacji. Leki i dieta przy bielactwie rzadko umożliwiają przywrócenie dotychczasowej pigmentacji skóry, dlatego pacjent powinien być przygotowany, że jego wygląd uległ zmianie na resztę życia.

Bielactwo wrodzone

Bielactwo u dzieci może przyjąć formę wrodzoną lub nabytą. W przypadku bielactwa wrodzonego leczenie jest trudne, gdyż pacjent cierpi na chorobę genetyczną zwaną albinizmem. Albinizm powoduje, że skóra, włosy i tęczówki są pozbawione pigmentu. Pacjent nie ma żadnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, dlatego codziennie musi stosować kremy z wysokim filtrem i ciemne okulary. Dodatkowo leczenie bielactwa wrodzonego uwzględnia wsparcie okulisty. Albinizm często wiąże się z poważnymi wada wzroku, dlatego pacjent powinien nosić mocne okulary. 

Jak wyleczyć bielactwo wrodzone? Skuteczna maść na bielactwo wrodzone i jakikolwiek inny lek nie istnieją. Albinizm polega na braku tyrozynazy w organizmie, przez co niemożliwe jest wytwarzanie barwnika w skórze. Jest to choroba genetyczna, dlatego pacjent cierpi na nią do końca życia. Nowe metody leczenia bielactwa wrodzonego skutecznie łagodzą objawy choroby, jednak nie usuwają jego przyczyny.

Bielactwo — leczenie

Gdy zrozumie się, co to bielactwo, można lepiej przygotować się do jego leczenia. Bielactwo nabyte można zatrzymać, jednak w pierwszej kolejności powinno się kompleksowo zadbać o zdrowie. Nowotwory lub choroby tarczycy leczy się w pierwszej kolejności, zanim przejdzie się do objawowego leczenia bielactwa. Najnowsze metody leczenia bielactwa umożliwiają zatrzymanie postępów depigmentacji na jej wczesnym etapie i ograniczenie jej do niewielkich obszarów skóry lub włosów.

Leczenie bielactwa ziołami jest możliwe jako uzupełnienie konwencjonalnej terapii zaleconej przez dermatologa. Ziołowe płukanki do włosów mogą przyciemnić siwiznę, a maści i napary do przykładania na skórę — ograniczyć widoczność plam na ciele. Dodatkowo zioła są bogate w witaminy i minerały, które odżywiają organizm i zmniejszają jego podatność na choroby autoimmunologiczne. 

Najnowsze metody leczenia bielactwa

Nowości w leczeniu bielactwa pojawiają się regularnie. Rodzaj leczenia jest dostosowany do wieku pacjenta, rozległości zmian depigmentacyjnych i przyczyn choroby. Nowy lek na bielactwo daje nadzieję na powrót do poprzedniego wyglądu, jednak pacjent zawsze powinien być przygotowany, że kuracja trwa wiele miesięcy. Efekty pojawiają się stopniowo, choć w niektórych przypadkach nie ma ich w ogóle, pomimo że lek na bielactwo został dobrany poprawnie, a przyczyna choroby zniknęła.

Leczenie bielactwa standardowymi preparatami polega na podawaniu glikokortykosteroidów, inhibitorów kalcyneuryny i pochodnych witaminy D3 wraz z kwasami Omega 3. Ponadto ważne jest stosowanie maści na bielactwo, które chronią skórę i wspierają jej regenerację. Dermatolodzy zlecają również leczenie bielactwa laserem, terapią PUVA i zabiegami z użyciem światła. Lekarstwem na bielactwo w skrajnych przypadkach jest zabieg chirurgiczny.

Bielactwo — przyczyny

Skuteczne leczenie bielactwa nabytego jest możliwe jedynie po określeniu jego przyczyny. Choroba skóry znana jako bielactwo w przypadku nowotworu wymaga rozpoczęcia chemioterapii lub radioterapii wraz z ewentualnym leczeniem chirurgicznym. Przyczyny bielactwa nabytego związane z nieprawidłową pracą tarczycy wymagają wprowadzenia terapii hormonalnej pod kontrolą endokrynologa. Jeśli choroba wynika z kontaktu skóry z chemikaliami, powinno się jak najszybciej usunąć źródło ekspozycji na toksyczne związki. Leki na bielactwo pomagają, dopiero gdy pacjent nie będzie narażony na dalszy kontakt ze szkodliwą substancją. 

Czy bielactwo jest zaraźliwe? Nie. Bielactwem nie można się zarazić. Jest to choroba dermatologiczna, która nie przynosi się podczas kontaktu skóry ze skórą, drogą kropelkową lub poprzez płyny ustrojowe (np. krew).

Bielactwo — objawy 

Objawy bielactwa są charakterystyczne. U pacjenta pojawiają się białe plamy na różnych częściach skóry. Mogą mieć dowolne rozmiary, a ich granica jest wyraźnie zaznaczona. Zwykle początki bielactwa są nagłe. Plamy występują symetrycznie i stopniowo obejmują kolejne partie ciała. Zdarza się, że bielactwu towarzyszy siwienie włosów. Jeśli chodzi o bielactwo, początki choroby mogą wystąpić w każdym wieku. 

Bielactwo u dzieci 

Bielactwo wrodzone u dzieci jest najpowszechniejszą postacią schorzenia w tej grupie wiekowej. Bielactwo u niemowlaka jest widoczne od pierwszych dni życia. Noworodek ma tęczówki pozbawione pigmentu, dlatego prześwitują przez nie naczynia krwionośne. Tym samym, oczy mogą wydawać się czerwone. Pierwsze objawy bielactwa u dzieci w przypadku choroby nabytej są takie same jak u dorosłych. Nagle na ciele dziecka pojawiają się białe plamy, które zwykle mają poważną przyczynę, wymagającą pilnej konsultacji.

Jak wygląda bielactwo u dzieci w wieku dojrzewania? Początki bielactwa u nastolatków wiążą się ze stresem lub zmianami hormonalnymi. Choroba częściej dotyka dziewczynek i towarzyszy łysieniu plackowatemu.

Czy bielactwo jest dziedziczne? 

Dziedziczenie bielactwa jest możliwe. Dzieci chorych na bielactwo są znacznie bardziej narażone na chorobę niż osoby, których rodzice nie mieli podobnych problemów. Bielactwo skóry związane z predyspozycjami genetycznymi jest trudne do leczenia, dlatego ważne jest jak najszybsze wdrożenie kuracji, by zapobiec rozwojowi choroby. Pierwsze objawy bielactwa u dzieci w przypadku skłonności genetycznych mogą pojawić się bardzo wcześnie, dlatego powinno się regularnie kontrolować stan skóry najmłodszych członków rodziny. W przypadku bielactwa włosów również istotne są predyspozycje genetyczne. 

Jak zatuszować bielactwo? 

Znalezienie przyczyny bielactwa nie zawsze umożliwia jego wyleczenie, dlatego chorzy na co dzień starają się ukryć dolegliwość. Krem na bielactwo pomaga wyrównać koloryt skóry i ograniczyć widoczność granic pomiędzy plamami a naturalną karnacją. Pomocne są również leki na bielactwo bez recepty, które wzmacniają barierę ochroną skóry i wspierają jej regenerację. Maść na bielactwo bez recepty chroni przed podrażnieniami skóry i negatywnym wpływem promieniowania UV — bielactwo a opalanie bez filtra to ryzykowne zachowanie, gdyż brak pigmentu w skórze zwiększa zagrożenie czerniakiem.

Jak pozbyć się bielactwa za pomocą kosmetyków? Żaden kosmetyk nie wyleczy choroby, jebak pomoże ją ukryć. Jak kamuflować bielactwo? Kosmetyki na bielactwo wyrównują odcień cery. Podkłady i pudry sprawiają, że twarz z bielactwem niczym się nie wyróżnia. Opalenie cery jest niemożliwe, dlatego kąpiele słoneczne nie są odpowiedzią na pytania, jak ukryć bielactwo. Jedynie kosmetyki kolorowe z wysoką zawartością pigmentów są w stanie podnieść pewność siebie na co dzień.

W kategorii: ZDROWIE