UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Nietrzymanie moczu u kobiet - przyczyny i jak sobie z tym radzić?

793 Views

Kobiecy układ moczopłciowy jest tak skonstruowany, że u wielu pań niestety pojawia się problem z nietrzymaniem moczu. Czy to po ciąży, czy z innego powodu, osłabienie mięśni prowadzi do niespełniania przez nie swoich funkcji. Istnieją na to ćwiczenia i leki. Są także produkty, które pozwalają neutralizować skutki. Wachlarz pomocy jest szeroki, a grunt to ich świadomy wybór po zgłębieniu tematu.

Po pierwsze: nietrzymanie moczu przyczyny

Inkontynencja to częściowe lub całkowite opróżnienie pęcherza, odbywające się bez udziału woli. W większości to nietrzymanie moczu u kobiet i może mieć następujące przyczyny:

 • Infekcje

Infekcje dolnych dróg moczowych objawiają się częstszym parciem na pęcherz, co może powodować jego niekontrolowane opróżnianie. Wywołują je bakterie. Są dość łatwe do pokonania, bo wystarczy przyjmować antybiotyki przez okres kilku dni do dwóch tygodni.

 • Zmiany hormonalne

Spadek poziomu estrogenów prowadzi do zmniejszenia elastyczności, zwiotczenia mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej. Nie utrzymują one wtedy narządów rozrodczych w odpowiednim położeniu, a to powoduje przesuwanie się również cewki i nietrzymanie moczu.

 • Poród

Zdarza się, że porody skutkują przesunięciem się lub wręcz wypadaniem narządów. To najczęstsza przyczyna, dla której wśród kobiet występuje nietrzymanie moczu w młodym wieku. Pomimo dostatku hormonów, przez rozciąganie czy nawet mechaniczne uszkodzenia, mięśnie ulegają osłabieniu. Zwłaszcza gdy konieczny był poród kleszczowy.

 • Nadmierny wysiłek fizyczny

Niektóre rodzaje fizycznej pracy czy sportu obciążają, a na dłuższą metę wycieńczają mięśnie odpowiedzialne za trzymanie moczu.

 • Częste zaparcia

Problemy z układem trawiennym mogą prowadzić do uszkodzeń sąsiadujących mięśni.

 • Otyłość

Zbędne kilogramy obciążają nie tylko układ szkieletowy.

Do osłabienia mięśni sprowadza się większość tego, jakie ma nietrzymanie moczu przyczyny.

Co na nietrzymanie moczu u kobiet ?

Problem wiąże się z dyskomfortem fizycznym i psychicznym, dlatego warto wiedzieć, jak mu zaradzić. Oto, jakie są najlepsze na nietrzymanie moczu sposoby:

 • Ćwiczenie mięśni Kegla

Znajdują się one przy ujściu cewki moczowej, a więc w okolicy łechtaczki. Ich ćwiczenie - zaciskanie i wstrzymywanie - nie tylko chroni przed wystąpieniem choroby, lecz również pozwala całkowicie wyleczyć nietrzymanie moczu w młodym wieku, poprawić sytuację w starszym wieku, a także zwiększyć intensywność przeżywanych orgazmów.

 • Leczenie aparatem do elektrostymulacji

Trwa około dwóch miesięcy i daje efekty u ponad połowy badanych. Terapia polega na tym, że ubrana pacjentka siada na fotelu, generującym impulsy, które stymulują napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy, tak żeby je przyzwyczaić do wykonywania pożądanej przez nas pracy.

 • Farmakoterapia

Leki, które wpływają na napięcie mięśni pęcherza moczowego, mogą stanowić rozwiązanie problemu.

 • Wkładki dopochwowe

Podpierają mięśnie, więc są szczególnie przydatne, gdy to ich przesunięcie wywołało nietrzymanie moczu.

 • HTZ

Kiedy przyczyną osłabienia mięśni układu moczowo-płciowego jest spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy, hormonalna terapia zastępcza będzie bardziej skuteczna niż inne, niedziałające u źródła, na nietrzymanie moczu sposoby.

 • Operacja

Najskuteczniejsza i najbardziej inwazyjna, w miarę możliwości unikana przez lekarzy metoda. Sięga się po nią tylko wtedy, gdy inne zawiodą. Polega na wklejeniu specjalnej taśmy, która utrzyma mięśnie w odpowiednim położeniu.

 • Wkładki, podpaski, bielizna chłonna

Nie rozwiązują problemu, ale pozwalają się pozbyć wilgoci i nieprzyjemnego zapachu, chociażby na czas oczekiwania aż zadziałają inne środki.

Nietrzymanie moczu u kobiet to problem częsty i uciążliwy, z którym jednak można walczyć na różne sposoby. Jego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, a to z kolei może się brać z różnych rzeczy. Czasem da się walczyć u źródła, jak w okresie menopauzy, czasem trzeba po prostu nadrobić straty ćwiczeniami. A spowodować je mógł na przykład poród. Warto też nie przeciążać organizmu, by uniknąć nadwyrężania mięśni.

W kategorii: KOBIETA