UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Najlepsza dieta odchudzająca - jak ją dla siebie wybrać?

33371 Views

Dieta na odchudzanie - która najlepsza? 

Krąży tyle różnych opinii i pogłosek na temat różnych diet, że trudno stwierdzić, która dieta redukcyjna najlepiej się sprawdzi. A przecież bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią wagę, gdyż nadwaga może prowadzić do chorób takich jak cukrzyca, miażdżyca i zawały, a ponadto obniża też komfort psychiczny otyłej osoby. Jednak nie ma na nią uniwersalnej recepty. Właściwy dobór jadłospisu jest uwarunkowany indywidualnymi potrzebami. Zatem czy istnieje najlepsza dieta odchudzająca?

Spis treści:

Zobacz też: Ile można schudnąć w miesiąc? 7 sposobów na zdrowe odchudzanie

Jakie warunki spełnia najlepsza dieta odchudzająca?

Choć nie ma jednej, uniwersalnej diety, to są uniwersalne zasady. Warto się do nich stosować, by w drodze do smukłej sylwetki nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

 • Deficyt kaloryczny

Zbyt mały nie sprzyja odchudzaniu, zbyt duży wyniszcza organizm. Powinno się go tak obliczyć, żeby zaspokajać podstawową przemianę materii, czyli zapotrzebowanie energetyczne procesów życiowych, ale na aktywność fizyczną pobierać materiały z tkanki tłuszczowej - rezerwy.

 • Nienasycone kwasy tłuszczowe

Rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K potrzebują ich. A nienasycone kwasy są znacznie zdrowsze od nasyconych, bo między innymi nie powodują zwiększania się poziomu złego cholesterolu. Dlatego najlepsza dieta odchudzająca uwzględnia różnego rodzaju oleje lub chociaż awokado.

 • Białka

O ile na polu tłuszczów i węglowodanów można tworzyć niedobory, o tyle białek powinno się dostarczyć pełnowartościowych i w dostatecznej ilości. Zawierają je produkty zwierzęce i odpowiednio dobierane gatunki roślin. Pod tym kątem zbilansowana jest chociażby dieta pudełkowa.

 • Witaminy i minerały

Wiele sposobów, jak szybko schudnąć, to całkowite lub częściowe głodówki, które pozbawiają organizm niezbędnych substancji. A przydadzą mu się, żeby mięśnie miały siłę na trening odchudzający.

 • Kwestia smaku

Nie ma co zmuszać się do jedzenia potraw, których nie lubisz, bo stres z tym związany uniemożliwi prawidłowe trawienie i wchłanianie witamin.

 • Przyprawy

Niektóre z nich, na przykład kurkuma, wspomagają proces spalania tłuszczu. Warto się zainteresować ich właściwościami.

 • Duże ilości wody

Jako że jest ona środowiskiem zachodzenia przemian metabolicznych, najlepsza dieta redukcyjna nie może się obyć bez wody.

 • 5 małych porcji

W odżywianiu ważna jest regularność, dlatego większość specjalistów zaleca 5 posiłków dziennie. Dieta pudełkowa jest dobrym rozwiązaniem, kiedy boisz się w nich przesadzić z ilościami.

Jak szybko schudnąć?

Cóż za podstępne pytanie. Detoks owocowo-warzywny, sokowy, czy tego typu metody, można stosować jedynie przez krótki, najczęściej tygodniowy okres czasu. I da się wtedy zrzucić kilka kilogramów. Jednak poza takimi wyjątkami zdrowo jest tracić maksymalnie 1kg w tygodniu. Dlaczego? Czemu częściowa głodówka i najlepsza dieta redukcyjna to nie to samo?

 • Szybko chudnie się kosztem wchłaniania witamin

Jeśli całkowicie wykluczysz tłuszcz z diety, nie wchłoną się witaminy w nim rozpuszczalne. Nie wspominając o tym, że wielu w ogóle nie dostarczysz.

 • Organizm nie nadąża przyzwyczaić się do zmiany

Jeśli gwałtownie wprowadzi się detoks, pojawiają się różne dolegliwości trawienne. A robiąc to stopniowo, chudnie się wolniej niż się wydaje, bo do tygodnia głodówki trzeba doliczyć czas przygotowań do niej i przywracania diety do normy. Czy nie byłoby wygodniejsze wybranie innej metody?

 • Rozregulowuje układ pokarmowy

Na przykład dieta sokowa odzwyczaja go od trawienia stałych pokarmów. Dlatego warto dostarczać sobie wszelkiego rodzaju produktów, by wydzielały się wszystkie enzymy i stale zachodziły naturalne ruchy mięśni gładkich.

 • Ryzyko efektu jo-jo jej wyższe

Głodzony organizm odczuwa potrzebę gromadzenia zapasów na wypadek powtarzania się kryzysowej sytuacji.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepsza dieta odchudzająca to taka, która dostarcza wszelkich substancji odżywczych poza tłuszczami nasyconymi i węglowodanami. Nie można wykluczyć ich całkowicie, ale tworzenie deficytu powinno się opierać właśnie na ograniczeniach w ich spożywaniu. Ponadto ważne jest picie wody. Nie warto też zmuszać się do jedzenia nielubianych pokarmów. Dieta powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb i preferencji odchudzającej się osoby.

W kategorii: ODCHUDZANIE