UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na czym polega dieta okienkowa i jakie może dać efekty?

24506 Views

Dieta okienkowa - podstawowe informacje

Większość dietetyków zaleca nam jeść 5 posiłków dziennie co około 3 godziny. Natomiast dieta okienkowa bywa nazywana 8-godzinną, bo tyle trwa w niej „okno żywieniowe” każdej doby. Brzmi ona zagadkowo, ale wiele wyjaśnia jej anglojęzyczna nazwa „intermittent fasting”, czyli „przerywane poszczenie”. Generalnie to, dieta okienkowa na czym polega, to pojawianie się okresów postu i tych, w których jemy zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zobacz też: Dieta jajeczna - co można jeść? Jakie przynosi efekty po tygodniu

Spis treści:

Dieta okienkowa - zasady

Wbrew pozorom, nie jest rygorystyczna, bo choć ma w nazwie poszczenie, to nie określa ściśle listy ani ilości pokarmów zjadanych w oknach żywieniowych. Jedyna trudność polega na powstrzymywaniu się od jedzenia w wyznaczonym czasie. Jakim? Zależy od jej rodzaju.

  • 8-godzinna

Ta dieta okienkowa opinie ma najbardziej przychylne, bo wydłuża jedynie „nocny” czas niejedzenia, a nie wyznacza dni głodówki. Zależnie od tego, o jakiej porze wstajemy, tak wyznaczamy sobie dodatkowe godziny, na przykład zjadamy ostatni posiłek przed 18:00 i następny dzień zaczynamy późnym śniadaniem o 10:00. Lub pościmy 20:00-12:00, rezygnując ze śniadania na rzecz wczesnego obiadu. Robiąc tak każdego dnia otrzymujemy 8-godzinne okno żywieniowe w stosunku do 16 godzin postu.

  • Ang. alternate-day fasting

Czyli albo poszczenie co drugi dzień, albo jedzenie przez 5 dni w tygodniu. Z tym że poza oknami żywieniowymi, gdzie nie mamy limitu kalorii, wcale nie musimy stosować całkowitej głodówki. Zasady dopuszczają zaspokajanie 25% dziennego zapotrzebowania na nie. Aby dowiedzieć się, ile możemy zjeść w takie dni, trzeba policzyć ¼ ze swojej całkowitej przemiany materii wg wzorów:

Dla kobiet: ¼x(655,1 + (9,567 x masa ciała[kg]) + (1,85 x wzrost[cm]) – (4,68 x wiek[rok])

Dla mężczyzn: ¼x66,47 + (13,7 x masa ciała[kg]) + (5 x wzrost[cm]) – (6,76 x wiek[rok])

Dieta okienkowa - efekty

Jak każda dieta również dieta okienkowa może mieć pozytywne lub negatywne skutki, dlatego musi być dobrana indywidualnie do każdej osoby.

  • Zmniejsza ryzyko podjadania

Istnienie 8-godzinnego okna bez limitu kalorycznego zachęca nas do czekania na nie. Stąd coraz większa popularność tego sposobu redukcji wagi.

  • Powoduje gwałtowne zmiany poziomu cukru we krwi

Przez głodówki, czyli to, dieta okienkowa na czym polega, nie powinni jej stosować diabetycy, bo nie dostarcza się w niej regularnie glukozy, potrzebnej naszemu organizmowi.

  • Poprawia wydajność

Wielu zwolenników twierdzi, że dzięki niej stali się bardziej produktywni. Może to być wynikiem swobody - że bez wyrzutów sumienia pomijamy śniadanie na rzecz pracy, a może lepszej jakości snu, jaką zyskujemy, gdy się na noc nie najadamy.

  • Nie sprzyja zwiększaniu masy

Choć dieta okienkowa opinie ma też takie, że nie tylko do odchudzania się nadaje, to jednak jest znacznie mniej efektywna przy budowaniu umięśnionej sylwetki niż te, które zapewniają stałą podaż niezbędnych białek.

  • Mobilizuje organizm do korzystania z rezerw

To ważne dla osób odchudzających się, że okresy głodówki zachęcają organizm do spalania tkanki tłuszczowej, ale ta sama cecha tworzy przeciwskazania dla ciężarnych, karmiących czy osób z chorobami przewlekłymi, które potrzebują stałego dostępu do pokarmu.

  • U niektórych obniża poziom samokontroli

Zdarza się, że ludzie brak limitu kalorycznego traktują zbyt dosłownie. Chodzi o to, by zaspokajać swoje potrzeby, ale objadanie się wciąż pozostaje niezdrowym nawykiem, niezależnie od typu podjętej diety.

Dieta okienkowa efekty ma różne – korzystne lub nie – w zależności od osoby, ale może być skutecznym sposobem na redukcję wagi. Przeplata okresy postu i jedzenia wedle potrzeby. Ważne, by nie nakręcać jej założeń ponad to, jakimi są i nie przypisywać jej dodatkowych właściwości, takich jak skuteczność w budowaniu masy. Trzeba również uważać na przeciwwskazania ze względu na choroby.

W kategorii: ŻYWIENIE