UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na co pomaga imbir? Właściwości lecznicze imbiru

777 Views

Imbir to ceniony w kulinariach produkt, wykorzystywany na szeroką skalę do przyrządzania rozmaitych posiłków. Z drugiej strony jest znanym surowcem zielarskim od dawna wykorzystywanym tradycyjnie w leczeniu wielu dolegliwości. Zasadność jego stosowania w przypadku niektórych z nich potwierdzają badania naukowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania i zastosowania kłącza imbiru, czytaj pomocny tekst. 

W jakich dolegliwościach może pomóc imbir?

Imbir lekarski (łac. Zingiber officinalis L.) wykorzystywany jest od tysięcy lat w wielu zakątkach świata. Doceniano go już w czasach starożytnych, kiedy to stosowany był m.in. w leczeniu dolegliwości bólowych, infekcji, artretyzmu,  dolegliwości żołądkowych oraz jako środek podnoszący odporność

Właściwości imbiru są bardzo szerokie. Za jego lecznicze działanie odpowiadają różne związki aktywne, zwłaszcza olejek eteryczny oraz związki fenolowe: gingerole i szogaole, działające silnie antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. Wykorzystywane w lecznictwie kłącze imbiru wykazuje także aktywność przeciwbakteryjną. Niektóre z jego działań zostały potwierdzone w badaniach klinicznych. Dotyczą one łagodzenia objawów w przebiegu takich dolegliwości, jak: choroba zwyrodnieniowa stawów czy bolesne miesiączkowanie. Nieco słabiej udokumentowane działanie imbiru to: leczenie bólów migrenowych, łagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) i choroby lokomocyjnej, regulowanie poziomu cukru we krwi. 

Imbir a przeziębienie

Imbir na przeziębienie to jeden z popularnych, domowych sposobów na radzenie sobie z tym popularnym schorzeniem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Tradycyjnie uznaje się go za skuteczny środek w walce z infekcjami o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Imbir do herbaty, w połączeniu z miodem i cytryną to stary babciny specyfik. Doskonale rozgrzewa, działa delikatnie napotnie, a także poprawia krążenie i trawienie. Bardzo często stosuje się także imbir na kaszel lub stany zapalne zatok. Zawarty w nim olejek działa nie tylko antyseptycznie, ale i przeciwzapalnie. Chcąc wzmocnić zdrowie w okresie infekcyjnym, warto ponadto stosować multiwitaminy i zioła, wspierające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 

Imbir na odchudzanie

Właściwości odchudzające imbiru dyskutowane są od bardzo dawna. Surowiec nie jest jednak „cudownym środkiem” na pozbycie się nadprogramowych kilogramowych. Jego działanie wspomagające proces redukcji tkanki tłuszczowej polega na usprawnianiu procesów trawienia. Dodatkowo imbir może nasilać termogenezę, czyli wydatkowanie kalorii na skutek wzmożonej produkcji ciepła przez organizm. 

Kto może stosować imbir?

Imbir w tabletkach może być stosowany przez większość osób. Zasadniczo surowiec ten charakteryzuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są rozmaite środki zawierające w składzie wyciągi z imbiru lekarskiego. Są to m.in. tabletki do ssania lub syropy dedykowane dzieciom i dorosłym cierpiącym na chorobę lokomocyjną. 

Kłącze imbiru stanowi także częstą komponentę środków wspomagających odchudzanie oraz zalecanych ciężarnym w celu łagodzenia nudności. 

Naturalnie, jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwwskazań, surowy imbir dla dzieci powyżej 1. roku życia oraz dorosłych może być wykorzystywany nawet regularnie, np. jako dodatek do herbat czy koktajli. 

Imbir w ciąży - czy można?

Imbir na mdłości w ciąży stosowany jest bardzo często. Niestety w temacie tym pojawia się zwykle sporo wątpliwości i sprzecznych  informacji. Do tej pory nie wykazano, aby u kobiet ciężarnych zażywających preparaty z imbirem występowało podniesione ryzyko wad rozwojowych u płodu. Co więcej na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są preparaty dedykowane przyszłym mamom zawierające imbir, które posiadają oficjalną rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Środki te wzbogacone są ponadto w niektóre witaminy, m.in. witaminę B1 i B6 oraz kwas foliowy. 

Ponieważ składniki zawarte w korzeniu imbiru działają rozrzedzająco na krew, raczej nie jest wskazane przyjmowanie surowca na krótko przed planowanym porodem. W trakcie ciąży dopuszcza się także picie herbaty z imbiru. Dla przyszłych mam może stanowić ona nie tylko remedium na uporczywe mdłości, ale przyda się także w przypadku pierwszych objawów przeziębienia. Imbir z cytryną i miodem pomoże złagodzić kaszel, chrypkę oraz zadziała rozgrzewająco.  

Imbir – przeciwwskazania

Stosowanie imbiru, zwłaszcza w większych dawkach, powinno być podejmowane z rozwagą przez osoby zażywające niektóre leki. Surowiec może bowiem wchodzić w interakcje. Największą ostrożność należy zachować przy jednoczesnym zażywaniu leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych (np. warfaryna, acenokumarol); leków obniżających poziom cukru we krwi oraz leków obniżających ciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania do stosowania imbiru obejmują alergie na surowiec, refluks żołądkowo-przełykowy, nadkwaśność, wrzody żołądka i dwunastnicy. 

Jak stosować imbir?

Jeśli zastanawiasz się jak jeść imbir, masz do wyboru bardzo wiele możliwości. Dla przykładu imbir w proszku wykorzystywać można do przyprawiania różnych potraw lub jako dodatek do herbaty. Na rynku spożywczym dostępny jest także imbir kandyzowany lub imbir marynowany, jednak w wyniku obróbki niektóre z jego właściwości prozdrowotnych mogą ulec osłabieniu. Świeży imbir w plastrach (ub potarty) wystarczy dodać do herbaty i osłodzić ją miodem.

Do dyspozycji są także suplementy diety. Tabletki z imbirem należy stosować zgodnie z rekomendacjami producenta, które zwykle znajdują się w ulotce lub na opakowaniu. Dawkowanie uzależnione jest od wskazań oraz wieku osoby zażywającej środek. 

Skutki uboczne imbiru pojawiać się mogą, przy jednorazowym spożyciu zbyt dużych ilości surowca. Najczęściej dotyczą one dolegliwości żołądkowo-jelitowych (biegunka, wzdęcia, zgaga, bóle brzucha). 

Bibliografia:

  1. https://opieka.farm/imbir-lekarski-zingiber-officinale-rosc/ (data wejścia: 16.11.2022)
  2. https://zielonafarmacja.pl/ziola-w-ciazy-bezpieczenstwo-stosowania-i-skutecznosc/ (data wejścia: 16.11.2022)
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/ (data wejścia: 16.11.2022)
W kategorii: ODCHUDZANIE, ZDROWIE