UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Na co pomaga i jak stosować rozmaryn?

888 Views

Pierwsze skojarzenie z rozmarynem? Przyprawa! I to nie byle jaka, a bardzo aromatyczna i niesamowicie podkreślająca smak wielu potraw. Co ciekawe właściwości rozmarynu związane są nie tylko z jego aromatem, ale również szeregiem substancji bioaktywnych, które mają drogocenny wpływ na organizm. W artykule znajduje się opis poszczególnych właściwości leczniczych rozmarynu lekarskiego. 

Rozmaryn właściwości

Zacznijmy od tego co to jest rozmaryn lekarski? Rozmaryn to wiecznie zielona roślina, której naturalne występowanie obejmuje rejon Morza Śródziemnego. Obecnie uprawiany jest na całym świecie ze względu na swój charakterystyczny i pożądany aromat oraz szereg właściwości prozdrowotnych. Jak wygląda rozmaryn? Rozmaryn zbudowany jest z czterokanciastej łodygi porośniętej drobnymi, ciemnozielonymi listkami. 

 

Jak sama nazwa wskazuje rozmaryn lekarski ma właściwości lecznicze (sprawdź suplementy na zdrowie). Wynikają one z wysokiej zawartości wartościowego olejku rozmarynowego bogatego w substancje, takie jak: cyneol, borneol, pinen. Rozmaryn jest również źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych (szczególnie kwasu rozmarynowego) oraz terpenów. W przypadku właściwości zdrowotnych rozmarynu warto zwrócić szczególną uwagę właśnie na kwas rozmarynowy, który ma silne działanie antyoksydacyjne, stabilizuje błony komórkowe, a także chroni przed działaniem promieniowania UV. Ponadto kwas rozmarynowy ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. 

W lecznictwie i przemyśle kosmetycznym stosuje się olejek z rozmarynu oraz ziele, spełniają one różne funkcje.

Olejek z rozmarynu - właściwości:

 • bakteriostatyczne,
 • przeciwbólowe (głównie w chorobach reumatycznych),
 • stosowany w celach perfumeryjnych,

Liście rozmarynu - właściwości:

 • przeciwutleniające,
 • hamujące skurcze jelit, dróg żółciowych oraz dróg moczowych,
 • wpływają na trawienie, regulują perystaltykę jelit,
 • przeciwbólowe (głównie w chorobach reumatycznych).

Napar z rozmarynu - właściwości:

 • pobudza układ trawienny,
 • zmniejszające wzdęcia,
 • odprężające,
 • przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne.

Po więcej informacji na temat właściwości mniej lub bardziej popularnych ziół zapraszamy do lektury, np. artykułu o właściwościach wierzbownicy drobnokwiatowej - Wierzbownica drobnokwiatowa - właściwości, zastosowanie, efekty.

Rozmaryn na co pomaga?

Działanie rozmarynu powoduje jego niemałą popularność. Uważa się, że rozmaryn pomocny jest w wielu dolegliwościach. Na co pomaga rozmaryn?

Rozmaryn na włosy

Olejek oraz ekstrakt z rozmarynu wchodzi w skład szamponów oraz odżywek do włosów. Ma on działanie odżywcze, nadające połysk. Rozmaryn w produktach przeznaczonych do włosów ma działanie przyciemniające co oznacza, że rozmaryn na siwe włosy może działać. Olejek z rozmarynu na włosy może zapobiegać ich wypadaniu.

Rozmaryn na odchudzanie

Substancje obecne w rozmarynie, np. kwas karnozynowy mają wpływ na kontrolę masy ciała. Rozmaryn może być przydatny w procesie odchudzania, ale jako element dodany do klasycznego postępowania w redukcji masy ciała.

Rozmaryn na oczy

Obecność kwasu karnozynowego w rozmarynie wpływa na zdrowie oczu poprzez ochronę plamki żółtej przed zwyrodnieniem. 

Rozmaryn na stawy

Z dotychczasowej lektury artykułu można zauważyć, że rozmaryn ma pozytywny wpływ na stawy. Olejek oraz liście rozmarynu wchodzą w skład preparatów przeciwbólowych stosowanych w chorobach reumatycznych. 

Z rozmarynu można przygotować herbaty, napary, maści, ale również nalewki. Na co pomaga nalewka z rozmarynu? Uważa się, że ma przede wszystkim działanie uspokajające oraz regulujące pracę układu pokarmowego.

Warto rozszerzyć wiedzę o właściwości EGCG - EGCG (galusan epigallokatechiny) - co to jest i jakie ma właściwości?

Rozmaryn jak stosować?

Rozmaryn można stosować na wiele sposobów - można przygotować napar (herbatę z rozmarynu), wcierać w skórę preparaty z rozmarynem (np. podczas masażu). Ponadto można rozważyć aromaterapię olejkiem rozmarynowym.

Rozmaryn skutki uboczne

Nadmierne ilości rozmarynu mogą działać podrażniająco i skutkować wymiotami, skurczami, a nawet śpiączką. Przed rozpoczęciem stosowania preparatów z rozmarynem należy skonsultować się z lekarzem. 

Bibliografia:

 • Nowak K. i in., Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne, Chemik, 2013
 • Strzelecka H. i in., Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, PWN, 2000,
 • Kowalska, K., Olejnik, A., Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym. Postępy Fitoterapii, 2010
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.