Galusan epigallokatechiny (EGCG) to związek należący do grupy katechin, naturalnie występujący w herbacie. Właściwości EGCG są bardzo szerokie i mogą wspierać organizm człowieka w procesie odchudzania, a nawet w walce z nowotworami. W niniejszym artykule znajdują się odpowiedzi na pytania: co to jest EGCG oraz jakie ma działanie.
EGCG co to?
EGCG to skrót od nazwy - galusan epigallokatechiny. EGCG to katechina czyli substancja należąca do grupy flawonoidów - substancji biologicznie czynnych, które mają działanie antyoksydacyjne (znacznie silniejsze niż niektóre witaminy), przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.
W największych ilościach EGCG obecne jest w zielonej herbacie gdzie stanowi nawet 80% wszystkich katechin. EGCG i zielona herbata to pierwsze skojarzenia, ponieważ to ona jest najlepszym źródłem omawianego składnika. EGCG obecny jest również w innych odmianach herbaty, ale w mniejszych ilościach. Dzięki właściwościom galusanu epigallokatechiny, ekstrakt EGCG obecny jest w wielu preparatach i suplementach diety, np. na odchudzanie czy w suplementach na odporność.
EGCG właściwości
Nic dziwnego, że suplementy EGCG są tak popularne. Właściwości katechin obecnych w herbacie są bardzo szerokie i dobrze przebadane. Istnieje mnóstwo dowodów naukowych na skuteczność najważniejszej katechiny obecnej w herbacie - EGCG w wielu jednostkach chorobowych.
Właściwości EGCG:
- Przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne - ogranicza produkcję wolnych rodników, wiąże jony metali.
- Przeciwnowotworowe - indukuje syntezę białek ochronnych, redukuje wolne rodniki, wpływa na apoptozę (zaprogramowaną śmierć komórki) komórek rakowych.
- Redukujące masę ciała - hamuje i zapobiega rozwojowi tkanki tłuszczowej.
- Przeciwmiażdżycowe - hamuje utlenianie cholesterolu LDL.
- Przeciwstarzeniowe - hamuje utlenianie lipidów wpływających na rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
Zachęcamy do zapoznania się z właściwościami bluszczyka kurdybanka, Bluszczyk kurdybanek - właściwości, zastosowanie, który również charakteryzuje się mnóstwem ciekawych właściwości zdrowotnych.
EGCG działanie
Właściwości galusanu epigallokatechiny wpływają na wiele istotnych aspektów życia, dolegliwości i chorób. Dzięki odpowiedniemu dziennemu spożyciu EGCG może mieć wpływ na:
EGCG odchudzanie
Bardzo popularne działanie EGCG dotyczy jego wpływu na proces odchudzania. Właściwości odchudzające EGCG związane są z różnymi funkcjami. Zgodnie z dostępną wiedzą wiadomo, że EGCG ma działanie sprzyjające stabilizacji masy ciała oraz zmniejszające rozwój i ilość tkanki tłuszczowej. Działanie to związane jest z hamowaniem przez EGCG wzrostu oraz mnożenia się nowych komórek tkanki tłuszczowej. Poza tym EGCG może utrudniać wchłanianie tłuszczów i węglowodanów w układzie pokarmowym dzięki czemu może ułatwić utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, który jest niezbędny w procesie redukcji masy ciała.
EGCG nowotwory
EGCG znajduje zastosowanie w leczeniu i prewencji nowotworów. Związane jest to z wpływem EGCG na zmniejszanie ilość reaktywnych form tlenu, które powodują rozwój stresu oksydacyjnego oraz niszczenie struktury DNA. Zapobieganie wspomnianym procesom przez EGCG może być jedną z przyczyn zmniejszenia ryzyka rozwoju choroby nowotworowej. Poza tym EGCG przyczynia się do apoptozy komórek nowotworowych. Suplementacja EGCG oraz wysokie spożycie galusanu epigallokatechiny z zieloną herbatą może działać wspierająco i profilaktycznie w przypadku nowotworów przełyku, płuc, skóry, jelita czy płuca.
EGCG miażdżyca
Dostępne badania dowodzą, że stosowanie EGCG może zmniejszyć ryzyko rozwoju i śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych, w tym miażdżycy. Działanie to związane jest z wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, który zmniejsza utlenianie cząsteczek cholesterolu LDL. Jest to niezwykle ważne, ponieważ utlenianie LDL jest początkiem reakcji łańcuchowej powodującej rozwój miażdżycy i konsekwencji z nią związanych. Dzięki temu można zniwelować przyczynę choroby.
EGCG choroby neurodegeneracyjne
Wpływ na choroby neurodegeneracyjne (np chorobę Alzheimera, Parkinsona) również związany jest z niezwykle silnym działaniem przeciwutleniającym. Dzięki takiej właściwości EGCG może wpływać na chelatowanie jonów żelaza, które wraz z wiekiem magazynują się w komórkach nerwowych powodując szereg nieprzyjemnych skutków. Ponadto galusan epigallokatechiny zmniejsza stres oksydacyjny, który uznawany jest za jedną z przyczyn rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.
Działanie EGCG związane jest głównie z silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi, a te charakterystyczne są również dla wielu innych właściwości naturalnych związków, np. właściwości rozmarynu, przeczytaj: Rozmaryn - na co pomaga i jak stosować? Polifenole herbaty mają jednak znacznie szersze działanie, warto się z nim zapoznać.
EGCG dawkowanie
Zalecana dzienna dawka EGCG to 50-500 mg i zależna jest od suplementu diety. Nigdy nie przekraczaj dawki ustalonej przez producenta i czytaj składy innych produktów, aby upewnić się, że w kilku suplementach nie przyjmujesz tych samych substancji. W przypadku codziennego picia zielonej herbaty nie wykazano negatywnych skutków związanych z nadmierną ilością herbaty, ale ogólne zalecenia oscylują między 2-3 filiżankami dziennie. EGCG dla dzieci w postaci zielonej herbaty jest jak najbardziej polecane i bezpieczne. Stosowanie suplementów z EGCG należy skonsultować z lekarzem, szczególnie gdy celem jest wsparcie leczenia choroby, np. nowotworowej.
Bibliografia:
- Całka J., i in., Niektóre aspekty leczniczego działania zielonej herbaty, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL., 2008
- Donejko M., i in. Właściwości antynowotworowe galusanu epigallokatechiny zawartego w zielonej herbacie, Postepy Hig Med Dosw, 2013
- Gogga P., Zielona herbata a otyłość – wpływ katechin na metabolizm energetyczny, Postepy Hig Med Dosw, 2021