UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Łysienie plackowate i androgenowe - przyczyny, zapobieganie i leczenie

23721 Views

Niezależnie od stopnia zaawansowania i powodu, wypadanie włosów jest przykrą dolegliwością, na którą chciałoby się coś poradzić. Szczególnie uciążliwe, z punktu widzenia społecznych oczekiwań, jest łysienie u kobiet, bo fantazyjne fryzury uznaje się za oznakę zadbania i kobiecości. Jak sobie z nim radzić? Czym różni się łysienie plackowate od androgenowego?

Czy łysienie plackowate jest andro- czy telogenowe?

Jego przyczyny nie są do końca znane, stąd trudno określić, do której zalicza się kategorii. Trzeba więc zacząć od różnic między tymi rodzajami, zanim spróbuje się je gdzieś umieścić.

  • Łysienie androgenowe

Pewne jest podłoże genetyczne tej choroby. Może się ona nasilać z wiekiem i występować również u kobiet, ale jego główną przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny, takie jak testosteron, który u mężczyzn produkowany jest w większej ilości, stąd częściej dotyka tej płci. Choć nie da się jej wyleczyć, to istnieją sposoby na zatrzymanie jej rozwoju czy nawet odzyskanie części utraconych włosów poprzez stymulację ich wzrostu. Jednocześnie, ta choroba nie wyklucza jednoczesnego występowania drugiej kategorii.

  • Łysienie telogenowe

Jest niezależne od kariotypu, za to może wynikać z tak wielu rzeczy jak: niedobór witaminy D3, kwasu foliowego czy ferrytyny, nadmiar kortyzolu czy prolaktyny i choroby tarczycy. Do tego dochodzą czynniki fizyczne, czyli działanie promieni słonecznych (szczególnie oparzenia) lub niskiej temperatury, która sprzyja też łamliwości. Jego leczenie zaczyna się od sprecyzowania przyczyny. Wtedy można działać u źródła poprzez uzupełnianie niedoborów czy regulację hormonów tarczycy.

Tymczasem łysienie plackowate to choroba autoimmunologiczna o nieznanym podłożu. Stąd trudno ją przypisać do którejś z tych kategorii. Czasami błędne działanie układu odporności, który wtedy rozpoznaje własne komórki jako obce, jest rzeczą dziedziczną, a czasem wynika z innych czynników, co trudno stwierdzić bez szeroko zakrojonych badań genetycznych populacji.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

To kwestia szczególnie ważna dla osób, którym dokucza nieuleczalne łysienie plackowate lub androgenowe, ponieważ w nich mogą występować nawroty choroby. Nie zawsze da się przed nimi uchronić, ale szanse na pewno zwiększa właściwa troska o kondycję skóry głowy.

  • Zjadanie witamin

Czy to w diecie czy suplementach, witaminy C i E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami, a więc spowalniają procesy starzenia się komórek, za jakimi idzie pogorszenie stanu włosów i paznokci.

  • Zwiększenie w diecie ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych

EPA i DHA w odpowiedniej dawce obniżają poziom testosteronu. Szczególnie dobrze na łysienie androgenowe sprawdzi się soja, która oprócz stężenia samego hormonu zmniejsza też wrażliwość jego receptorów.

  • Odżywki

Kosmetyki mają ogromne znaczenie w zapobieganiu nawrotom choroby. Nie dość, że stymulują pracę cebulek włosowych, to ich nakładanie wiąże się z robieniem sobie masażu, poprawiającego ukrwienie skóry głowy.

Leczenie

O ile na łysienie telogenowe, gdy już uda się rozpoznać przyczyny, łatwo dobrać sposób kuracji, o tyle w pozostałych przypadkach walczy się z objawami. Jakie są najlepsze sposoby?

  • Wcierki

To dość ogólne określenie na wszelkiego rodzaju żele, pianki i maści, które miejscowo wciera się w skórę głowy, by stymulować odrost włosów. Zawierają sterydy i działają dość szybko przy regularnym stosowaniu.

  • Mezoterapia

Czyli śródskórne lub podskórne podawanie koktajli odżywczych.

  • Kriomasaż

Schładzając je podtlenkiem azotu, pobudza się odnowę mieszków włosowych.

  • Maseczki

Łysienie u kobiet jest na tyle poważnym problemem, że często sięgają one po domowe sposoby, oprócz tych zalecanych przez lekarzy. Nakładają na włosy maseczki z aloesu czy soku z cebuli.

Wśród licznych rodzajów łysienia to właśnie łysienie plackowate wygląda najmniej estetycznie, bo przebiega w sposób chaotyczny, a nie pogłębiając się stopniowo od zakoli. W dodatku nieznane są jego przyczyny ani skuteczne leki. Trudno się uchronić przed nawrotami choroby. Niemniej warto odżywiać i masować skórę głowy.

W kategorii: ZDROWIE