UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Koenzym Q10 - eliksir młodości, zdrowe serce

16014 Views

Cudowne działanie Koenzymu Q10

W poszukiwaniu recepty na wygładzenie zmarszczek i usprawnienie procesów życiowych, ludzie decydują się na różne kosmetyki i suplementy diety. Jedną z bardziej znanych substancji, wykorzystywanych w przemyśle urodowym, jest koenzym Q10, który jednak wykazuje szersze pole działania niż powierzchnia skóry. Pomaga w leczeniu wielu chorób.

Spis treści:

Zobacz też: Czy warto suplementować koenzym Q10?

Czy istnieje eliksir młodości?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Pewne jest natomiast istnienie wielu metod, sprzyjających zachowaniu zdrowego wyglądu. Jedną z nich jest stosowanie zbilansowanej diety, inna to regularny wysiłek fizyczny, treningi relaksacyjne czy masaże twarzy. Czego by nie wybrać, warto wspomagać się substancjami takimi jak koenzym Q10, które wspierają organizm, gdy z wiekiem spada ich naturalna produkcja. Jak działa ten konkretny składnik?

 • Usprawnia przemianę materii. Jako cząstka mitochondriów, uczestniczy w produkcji energii, a także części DNA.
 • Chroni przed osadzaniem się złego cholesterolu. Ta właściwość przeciwutleniacza sprawia, że pozwala zachować zdrowe serce na długie lata.
 • Sprawdza się w profilaktyce nowotworów. To również wpływ antyoksydacyjnych właściwości koenzymu Q10.
 • Zwalcza wolne rodniki. Umożliwia to nie tylko ochronę przed nowotworami, lecz również chorobami skóry.
 • Spowalnia procesy starzenia. Poprzez dostarczanie tkankom odpowiedniej ilości energii do produkcji elastycznych włókien kolagenowych, działa jak eliksir młodości.

Jak wspierać układ krążenia?

Zdrowe serce zależy od stanu naczyń krwionośnych, ponieważ ich zaczopowanie prowadzi do zawału. Do pracy potrzebuje też tych samych składników co mięśnie, bo jest jednym z nich. Jak więc wzmocnić całą sieć ukrwienia?

 • Dbać o prawidłowe stężenie glukozy. Jej niedobór wywołuje niedożywienie tkanek, a nadmiar może odkładać się w postaci blaszek miażdżycowych.
 • Obniżać poziom cholesterolu. Jeszcze częściej od cukrów prowadzi on do miażdżycy i zawału.
 • Podejmować wysiłek fizyczny. Wzmacnia różnego rodzaju mięśnie, w tym te odpowiedzialne za podtrzymywanie czynności życiowych, zintensyfikowanych w czasie treningu, by zwiększyć podaż tlenu.
 • Dostarczać właściwe ilości potasu. Jest on niezbędny do prawidłowej pracy mięśni. Można go znaleźć w mięsie, rybach, bananach czy fasoli.
 • Regulować poziom stresu. Picie wody, słuchanie muzyki czy techniki oddechowe pomogą skutecznie go obniżyć, co zmniejszy też ryzyko wystąpienia zawału.
 • Ograniczyć używki. Kawa, herbata, tytoń czy alkohol nie sprzyjają wydolności krążeniowo-oddechowej, więc dobrze korzystać z nich z umiarem.

Skąd wziąć Q10?

Znając właściwości koenzymu Q10 - jego wpływ zarówno na zdrowie, jak i wygląd skóry - warto go sobie dostarczyć. Problem w tym, że jest nieodporny na działanie wysokiej temperatury, dlatego trudno zaspokoić zapotrzebowanie z pożywienia, mimo że zawierają go następujące produkty:

 • Ryby. Wśród nich na przykład łosoś, który nie wymaga obróbki termicznej, bo można zrobić z niego tatar czy sushi.
 • Oleje. Dodaje się je do wielu potraw, jednak w małej ilości, stąd trudno nimi odżywić organizm. Śledzie w oleju mogą być dobrym rozwiązaniem, łączącym dwa składniki, ale nie nadają się do codziennego spożycia.
 • Szpinak. Większość osób go gotuje lub smaży, a to niewskazane, jeśli nie chcemy, by koenzym Q10 uległ rozpadowi.

Choć trudno wskazać jednoznacznie czym jest eliksir młodości, to wiele substancji odżywczych pomaga spowolnić procesy starzenia się skóry. Może to być kolagen, koenzym Q10 czy witaminy, a każde z nich wykazuje również prozdrowotne właściwości. W przypadku tego drugiego, chodzi głównie o obniżanie cholesterolu i ryzyka nowotworu.

W kategorii: ZDROWIE