UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Kamienie na woreczku żółciowym - przyczyny, objawy, jak leczyć?

5829 Views

Kamica żółciowa - przyczyny i objawy

Kamica żółciowa może powodować dolegliwości trawienne, takie jak wzdęcia czy odbijanie. Częściej jednak nie daje o sobie znać, tylko zostaje wykryta podczas USG wątroby. Wtedy decyzja o poddaniu się operacji nie jest łatwa do podjęcia. Gdyby kamienie nam dokuczały, sytuacja byłaby inna, ale pozbyć się ważnej części układu pokarmowego gdy nie czujemy dolegliwości? Z drugiej strony, i bez woreczka żółciowego organizm może sobie świetnie radzić. Czy kamienie na woreczku żółciowym są groźne? Jakie są ich przyczyny i jak je leczyć?

Spis treści:

Kamienie na woreczku żółciowym - powstawanie

Produkowana przez wątrobę żółć magazynowana jest w specjalnym pęcherzyku, a później transportowana z niego do dwunastnicy, gdzie rozbija lipidy na mniejsze cząsteczki, zwiększając enzymom powierzchnię działania, mówiąc prościej, ułatwiając im dostęp do trawionych tłuszczy. Jednak czasem na swojej drodze odkłada kryształki cholesterolu i/lub soli żółciowych. W ten sposób tworzą się kamienie w woreczku.

Dlaczego? Zwykle przyczyną jest niewłaściwa dieta - czy to zbyt bogata w źródła złego cholesterolu, czy to głodówki, które rozstrajają układ pokarmowy. Ryzyko zwiększają także cukrzyca, otyłość i przyjmowanie estrogenów lub progesteronu, więc, z ostatniego powodu, kamica żółciowa częściej dotyka kobiety. Antykoncepcja, HTZ przy leczeniu menopauzy czy nawet porody sprzyjają odkładaniu się kamieni i blokowaniu przez nie dróg żółciowych.

Kamica żółciowa objawy

Dopóki złogi spoczywają luźno, nie podrażniają błony śluzowej i nie odczuwa się skutków ich obecności. W przeciwnym razie występują:

  • Wzdęcia
  • Uczucie pełności
  • Odbijanie
  • Gniecenie z prawej strony brzucha
  • Ogólny dyskomfort trawienny
  • Ucisk w podbrzuszu

Kamica żółciowa objawy daje zwykle po zjedzeniu tłustej potrawy, a potem same ustępują, dlatego wykrywana jest częściej przypadkiem, przy badaniu nerek czy wątroby, niż zgłoszona przez chore osoby. Chyba że złogi czasowo zablokują przepływ żółci. Wtedy jest to kolka żółciowa, której atak trwa od 10 do 180 minut, czyli 3 godzin silnego bólu w nadbrzuszu. Towarzyszą mu nudności, czasem wymioty, a sam ból promieniuje spod prawego łuku żebrowego do pleców, prawej łopatki czy nawet szyi.

Z kolei kiedy rozwinie się stan zapalny, napady przeciągają się do 5 godzin z wymiotami, wzdęciami, gorączką i dreszczami, co wymaga wezwania pogotowia, bo może wtedy dojść do wytworzenia się ropniaka w pęcherzyku.

Kamienie w woreczku - co robić?

Decyzja o poddaniu się operacji jest dobrowolna, dopóki nie występują ostre objawy. Do tego czasu problem może rozwiązać zastosowanie diety niskotłuszczowej, opartej o węglowodany, albo innej, odchudzającej, kiedy wynika on z otyłości. Z kolei ból w napadach kolki, jeśli złogi wywołują je sporadycznie, można łagodzić środkami rozkurczowymi, profilaktycznie przeciwzapalnymi i żółciopędnymi. Nie muszą to być nawet leki z apteki. Istnieje wiele ziół o takim działaniu, wśród nich kurkuma, która zawiera wiele witamin, minerałów i antyoksydanty. Można również pić napary z mięty, dziurawca czy syrop z mniszka lekarskiego, przy czym trzeba uważać, jeśli chcemy sami zrobić ten ostatni, bo mniszka łatwo pomylić z trującymi mleczami.

Trzeba jednak pamiętać, że to działanie powierzchowne. Kiedy kamienie na woreczku żółciowym dają coraz bardziej uciążliwe objawy, najlepiej jest usunąć pęcherzyk, zanim od stanu zapalnego dojdzie do powstania ropniaka, bo wtedy trzeba najpierw przyjmować silne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, by klasyfikować się do operacji. Kolka żółciowa wywołuje silny ból, którego można uniknąć, dbając o niski poziom cholesterolu. Odpowiednia dieta, nawet gdy kamienie już się utworzą, pozwala uchronić się od uciążliwych objawów, bo zdrowe odżywianie wpływa korzystnie na cały organizm, w tym układ pokarmowy. Kiedy jednak dolegliwości się nasilą, konieczna jest operacja. Lepiej zapobiegać niż leczyć

W kategorii: ZDROWIE