UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie mogą być przyczyny drętwienia rąk?

1094 Views

Drętwienie rąk jest uciążliwą dolegliwością, która może pojawić się u każdego bez względu na wiek i ogólny stan zdrowia. Może pojawić się u kobiet i mężczyzn, dzieci, seniorów bądź u ciężarnych. Niekiedy nic go nie poprzedza, innym razem drętwienie rąk w czasie snu lub w pracy występuje po pojawieniu się bólu. Jak sobie radzić, gdy pojawi się drętwienie rąk w ciąży i nie tylko? Jak rozwiązać ten uciążliwy problem? Co oznacza drętwienie rąk w nocy?

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk w nocy może być zarówno błahą dolegliwością, jak i objawem poważniejszego problemu. Gdy pojawia się regularnie, zawsze powinno się poszukać jego przyczyny. Bolesne drętwienie rąk w nocy może być wynikiem problemów z kręgosłupem. Jeśli pacjent cierpi na zwyrodnienie kręgosłupa, ból rąk i ich drętwienie pojawiają się na skutek ucisku na nerwy. Drętwienie rąk w ciąży podczas snu jest z kolei związane z utrudnionym przepływem krwi przez żyłę główną.

Drętwienie rąk w nocy może być związane także z nieodpowiednim materacem. Zbyt miękki lub za twardy materac lub spanie na wypoczynkowej kanapie z nierównym siedziskiem może przyczynić się do bólu kręgosłupa, niewyspania oraz bólu i drętwienia rąk w nocy. Zmiana łózka sprawia, że nocne drętwienie rąk znika.

Drętwienie rąk w nocy — przyczyny

Przyczyny drętwienia rąk w nocy mogą być związane ze zwyrodnieniami kręgosłupa, źle dobranym materacem oraz utrudnionym krążkiem krwi. Bolesne drętwienie rąk w nocy może wystąpić na skutek braku dopływu krwi do kończyny górnej. W takim przypadku pomocna jest zmiana pozycji ciała.

Drętwienie rąk w nocy podczas snu występuje często u osób, które śpią na brzuchu i uciskają ciałem dłonie. Puchnięcie i drętwienie rąk wraz z uczuciem mrowienia stopniowo znika, gdy zmieni się pozycję. Drętwienie rąk w nocy w ciąży i nie tylko występuje rzadziej, gdy śpi się na boku.

Drętwienie rąk w nocy — leczenie

Leczenie drętwienia rąk w nocy to głównie profilaktyka. Drętwienie rąk od kręgosłupa wymaga wprowadzenia ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie pleców i brzucha. Ponadto ważne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, które niwelują silne drętwienie rąk podczas snu. Leki zmniejszają ucisk kręgów na nerwy, dlatego przyczyny mrowienia i drętwienia rąk znikają.

Jak leczyć drętwienie rąk w nocy związane z problemami z krążeniem? Jeśli pacjent ma zaburzenia krążenia, powinien przyjmować witaminy i minerały, które przyśpieszają przepływ krwi i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Jakie witaminy pomagają na drętwienie rąk? Witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, a witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy. Dodatkowo przyczyny drętwienia rąk rozwiązuje magnez, który chroni przed skurczami. Leczenie drętwienia rąk podczas snu obejmuje też przyjmowanie potasu, który wspiera działanie układu krwionośnego.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży niepokoi przyszłe matki, choć z reguły jest niegroźne. Co oznacza drętwienie rąk u ciężarnych? Najczęściej wynika z ucisku macicy na żyłę główną. Ból i drętwienie rąk pojawiają się, gdyż nie dopływa do nich odpowiednia ilość krwi. Dodatkowo u ciężarnych pojawia się skłonność do obrzęków. Drętwienie rąk w ciąży w nocy może wynikać z zespołu cieni nadgarstka związanego z nadmiarem wody w organizmie.

Drętwienie rąk w ciąży — jak sobie radzić?

Domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży nie rozwiązują głównej przyczyny problemu. Mrowienie i drętwienie rąk znikają zwykle samotnie po porodzie lub zakończeniu połogu. Aby ograniczyć dolegliwości w ciąży, kobieta może wykonywać ćwiczenia na drętwienie rąk (np. krążenie nadgarstkami), spać na lewym boku i unikać przeciążania kręgosłupa. Co na drętwienie rąk sprawdza się doraźnie? Rozwiązaniem może być układanie rogala lub dużej poduszki pod brzuch, by zmniejszyć nacisk macicy na żyłę główną.

Drętwienie rąk rano

Co oznacza drętwienie rąk podczas snu, a co po nocy? Drętwienie rąk po nocy pochodzi od kręgosłupa. Duże zmiany zwyrodnieniowe i nacisk na nerwy sprawiają, że poranne drętwienie rąk występuje codziennie lub prawie co ranek. Sposób na drętwienie rąk w tym przypadku polega na wyleczeniu kręgosłupa. Drętwienie rąk w pozycji leżącej oraz po wstaniu można ograniczyć, przyjmując leki, ćwicząc z fizjoterapeutą i unikając przeciążania kręgosłupa. W ciężkich przypadkach konieczne jest wdrożenie leczenia operacyjnego.

Ćwiczenia na drętwienie rąk

Drętwienie rąk w trakcie snu oraz w ciągu dnia ograniczają ćwiczenia. Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup sprawiają, że mrowienie i drętwienie rąk pojawiają się rzadziej. Objawy drętwienia rąk, takie jak: zimna i blada skóra oraz trudności z chwytaniem ograniczają lekkie treningi ukierunkowane na kręgosłup. Dzięki temu częste drętwienie rąk można zwalczyć bez względu na kondycję fizyczną i wiek. Proste ćwiczenia siłowe, rozciąganie oraz elementy jogi i pilatesu sprawiają, że drętwienie rąk podczas leżenia lub pracy staje się mniej uciążliwe, nawet gdy pacjent czeka na zabieg chirurgiczny. Ćwiczenia na drętwienie rąk po porodzie wyglądają podobnie jak w przypadku każdego innego pacjenta.

Drętwienie rąk — jakie witaminy?

Czy drętwienie rąk jest groźne? Zdrowie fizyczne rzadko cierpi od częstego drętwienia rąk i nóg, gdyż może to być objaw poważniejszych problemów. Zagrożeniem jest wtedy nie drętwienie rąk w czasie snu, a jego przyczyny. Pacjent powinien zadbać, by jego dieta była bogata w witaminy i minerały, które zarówno podniosą odporność, jak i usprawnią funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki temu bolesne drętwienie rąk w ciągu dnia lub drętwienie rąk podczas spania znikną szybciej.

Jak leczyć drętwienie rąk? Jakie witaminy na drętwienie rąk zażywać? Na początek warto sięgnąć po magnez. Magnez na drętwienie rąk pomaga, gdy problem wiąże się ze skurczami mięśni. Pierwiastek sprawia, że mrowienie i drętwienie rąk i nóg występuje rzadziej, gdyż mięśnie przestają napinać się bez powodu. Leczenie drętwienia rąk w przypadku zespołu cieśni nadgarstka również wymaga wzmocnienia układu nerwowego za pomocą suplementacji magnezu.

Częste drętwienie rąk w nocy występuje rzadziej, gdy pacjent zażywa witaminy z grupy B. Dzięki nim przyczyny mrowienia i drętwienia rąk rozwiązują się, gdyż układ nerwowy pracuje prawidłowo. Częste drętwienie rąk i nóg może być związane z nerwicą. Nerwica a drętwienie rąk to częste zjawisko, a suplementacja witamin z grupy B zmniejsza podatność układu nerwowego na stres. 

Co pomaga na drętwienie rąk? Ból łokci i drętwienie rąk ograniczają nie tylko witaminy, ale i maści. Maść na drętwienie rąk i osłabienie siły mięśniowej działa skutecznie w przypadku reumatyzmu. Ból stawów i drętwienie rąk są mniej dokuczliwe po posmarowaniu dłoni i nadgarstków maścią rozgrzewającą. Taka maść ma właściwości przeciwbólowe, a zawarte w niej ekstrakty roślinne i witaminy sprawiają, że częste drętwienie rąk podczas snu, osłabienie siły mięśniowej i ból pojawiają się rzadziej. Tabletki na drętwienie rąk zadziałają jedynie doraźnie, gdy chce się uśmierzyć ból reumatyczny.

Drętwienie rąk — do jakiego lekarza?

Jak leczyć drętwienie rąk? Co powoduje drętwienie rąk? O czym świadczy drętwienie rąk? Te pytania pojawiają się u pacjentów zmagających się z tym problemem. Wielu z nich nie wie, czym jest spowodowane drętwienie rąk i jakie są sposoby na drętwienie rąk. Znalezienie przyczyny nocnego drętwienia rąk, bólu kręgosłupa i innych dolegliwości jest kluczowe dla rozwiązania problemu.

Sposoby na drętwienie rąk można wdrażać samodzielnie, jeśli pojawiają się sporadycznie. Jeśli pacjent odczuwa ciągłe drętwienie rąk, powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W zależności od informacji zebranych w wywiadzie lekarz wysyła pacjenta do konkretnego specjalisty. Najczęściej jest to ortopeda, który zajmuje się objawami takimi jak drętwienie rąk podczas snu. Przyczyny bólu i drętwienia rąk w ciągu dnia i wykonywania ruchów bada z kolei neurolog oraz chirurg, który ocenia, czy zgłaszane drętwienie rąk i osłabienie wiąże się z zespołem cieśni nadgarstka. 

Co może oznaczać drętwienie rąk w stresie? Nagłe drętwienie rąk w sytuacjach stresowych powinno być skonsultowane z psychiatrą. Leczenie drętwienia rąk w nerwicy wymaga zastosowania leków i psychoterapii, która pomoże uporać się z nadmierną reakcją emocjonalną organizmu.

W kategorii: ZDROWIE