UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jakie działanie ma rzewień i jakie ma zastosowanie?

671 Views

Rzewień to bardzo popularna roślina powszechnie występująca w Polsce. Rzewień znany jest głównie z ciekawych walorów smakowych wykorzystywanych do przygotowywania ciast, przetworów i kompotów, ale atuty nie kończą się na kulinariach. Dodatkową cechą rzewienia jest również bogactwo prozdrowotnych składników odżywczych. Co to jest rzewień? Jakie ma działanie?

Korzeń rzewienia właściwości

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie: czy rzewień to rabarbar? Dzięki odpowiedzi na to pytanie uniknie się wielu nieporozumień. Rabarbar to po prostu zamienna nazwa dla rzewienia. To jedna i ta sama roślina, a właściwie rodzaj roślin, ponieważ gatunków rzewienia jest naprawdę sporo. Najbardziej popularne to: rzewień lekarski, rzewień dłoniasty, rzewień ogrodowy i rzewień kędzierzawy. Każda z tych roślin jest byliną o skróconym i grubym kłączu, z charakterystycznymi liśćmi zebranymi w tzw. “rozetę przyziemną”. Rabarbar (rzewień) uprawia się głównie w celu pozyskania ogonków liściowych, które wykorzystywane są zazwyczaj w kuchni. Korzeń rzewienia (rabarbaru) to również cenna część tej rośliny, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Działanie rzewienia na organizm związane jest z obecnością wartościowych składników, np. błonnika pokarmowego, składników mineralnych, witamin, polifenoli, kwasów organicznych i wielu innych.

Jakie są właściwości rzewienia?

  • przeciwzapalne,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwnowotworowe,
  • przeciwwirusowe,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeczyszczające,

Wykorzystywanie właściwości rzewienia lekarskiego najbardziej popularne jest w medycynie chińskiej. Rabarbar lekarski jest jednym z podstawowych elementów medycyny dalekiego wschodu, a jego działanie jest bardzo dobrze udokumentowane. W Polsce korzysta się głównie z właściwości rzewienia ogrodowego, ponieważ to on uprawiany jest w ogrodach. Ciekawym tematem są również właściwości pandanu - Pandan - jak smakuje i jakie ma właściwości?

Korzeń rzewienia działanie

Prozdrowotne działanie rzewienia wynika między innymi z obecności polifenoli (głównie resweratrolu). I to właśnie z tego powodu uważa się, że korzeń rzewienia ma działanie protekcyjnie na układ krążenia. Rzewień może zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym oraz wspomagać ich leczenie. Poza tym rzewień stosowany jest w przypadku zaparć dzięki obecności antrachinonów - związków, które mają działanie przeczyszczające. Rzewień to także pewnego rodzaju wsparcie w trakcie menopauzy (dzięki obecności fitoestrogenów). 

A jakie działanie ma rzewień na włosy? Rzewień ma właściwości, które mogą rozjaśnić włosy i to nawet o kilka tonów. Z tego powodu korzeń rzewienia na włosy wchodzi w skład naturalnych farb do włosów oraz płukanek rozjaśniających.

Poznaj właściwości miechunki: Miechunka - właściwości, przeciwwskazania.

Korzeń rzewienia zastosowanie

Zastosowanie korzenia rzewienia jest niewielkie. Tak naprawdę można z niego przygotować odwar w celach przeczyszczających. Odpowiednią ilość korzenia rzewienia należy zalać ciepłą wodą i gotować pod przykryciem ok. 5 minut. Tak przygotowaną mieszaninę należy odstawić na 15 minut i dokładnie przecedzić i wypić najlepiej przed snem. Zaleca się, aby czas stosowania nie trwał dłużej niż 2 tygodnie, ale i tak najlepiej uzgodnić to z lekarzem. 

Rzewień, a dokładniej jego ogonki liściowe mają szerokie zastosowanie w kulinariach. Dzięki takiemu przyrządzeniu można czerpać z prozdrowotnych korzyści również podczas tradycyjnych posiłków, szczególnie pod względem witamin czy składników mineralnych. Do czego można wykorzystać rzewień? Rzewień na kompot? Jak najbardziej! Poza tym sprawdzi się jako składnik konfitur, ciast, ciasteczek, dań wytrawnych oraz wielu wielu innych.

Rzewień to również bardzo “dobre” źródło szczawianów - substancji niekoniecznie korzystnie wpływających na organizm człowieka. Między innymi z tego względu nie każdy powinien próbować czerpać korzyści z rzewienia. Rzewień w formie ziół do picia nie powinien być spożywany przez dzieci oraz kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. W przypadku tradycyjnego spożycia wraz z żywnością osoby borykające się z chorobami, takimi jak: kamica, dna moczanowa, osteoporoza również powinny unikać rabarbaru w codziennej diecie. 

Korzeń rzewienia efekty

W zależności od zastosowania rzewienia można uzyskać inne efekty. Odwar z korzenia rzewienia pomocny będzie w zaparciach, ponieważ korzeń rzewienia ma działanie przeczyszczające. Poza tym wykorzystanie rzewienia na włosy będzie skutkowało rozjaśnieniem ich dlatego bardzo ważna jest znajomość składów produktów przeznaczonych do pielęgnacji. Dla wielu osób rozjaśnienie może być pożądanym efektem, ale nie każdy będzie tego potrzebował. Rzewień może być stosowany w postaci specjalnie przygotowanych ziół do zaparzania, ale może wchodzić również w skład suplementów na zdrowie, np. przeznaczonych dla kobiet w czasie menopauzy. 

Bibliografia:

  1. Mitek M., Łysoniewska E., Rabarbar – ciekawy surowiec dla przemysłu, Przemysł Spożywczy, 2012
  2. Huang Q. i in., Anti-cancer properties of anthraquinones from rhubarb, Medicinal Research Reviews, 2007.
  3. Pussa T., i in. Polyphenolic composition of roots and petioles of Rheum rhaponticum L. Phytochemical analysis, 2008
W kategorii: URODA
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.