UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Rozdwajające się paznokcie - jak unikać problemu i go zwalczać?

24897 Views

Paznokcie chronią opuszki palców podczas wykonywania codziennych czynności. Powinny one być twarde i wytrzymałe, żeby dobrze spełniać swoją rolę. Zdarza się jednak, że nie są w najlepszej kondycji. Niewłaściwa pielęgnacja, cążki zamiast pilniczka, toksyczne lakiery, a w przypadku fizycznej pracy niezakładanie rękawic ochronnych, narażają paznokcie na utratę ich właściwości.

Rozdwajające się paznokcie: Jak unikać problemów z paznokciami?

Rozdwajanie się paznokci, to tylko jedna z komplikacji, jakich można uniknąć, stosując odpowiednie środki, takie jak:

  • Dobrze dobrana dieta

By paznokcie zdrowo rosły, potrzebują substancji budulcowych. W tym celu należy wprowadzić do diety białko. Można je znaleźć w bardzo zróżnicowanych produktach.  Co najlepiej wybrać? Na przykład: mięso, ryby, jaja, soję czy  migdały. Część z tych produktów dostarczy nam również żelaza i kwasów omega 3.

Co do suplementacji witamin, istotne znaczenie mają te z grupy B, które znajdziemy w zielonym grochu, kapuście, bananach, marchwi, ziemniakach czy orzechach ziemnych.

Ważne jest też tutaj też picie dużych ilości wody, gdyż wysuszone paznokcie łatwiej ulegają złamaniom czy rozdwojeniu.

  • Pilniczek do paznokci

Paznokcie obgryzane, obcinane cążkami czy nożyczkami łamią się dużo łatwiej, przez co tracą na wytrzymałości. Ścieranie ich pilniczkiem natomiast nie zaburza ich struktury.

  • Naturalne kosmetyki

Im więcej chemii stosujemy do pielęgnacji, tym mamy większe szanse na rozdwajanie siępaznokci. Zmywacz czy detergenty osłabiają ich płytkę, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń. Dlatego też warto sięgać po kosmetyki i środki czystości z naturalnym składem.

  • Rękawiczki

Nie tylko w czasie fizycznej pracy potrzebna jest nam ochrona dłoni. Również działanie niskiej temperatury prowadzi do przesuszenia paznokci, dlatego zimą powinniśmy je chronić rękawiczkami.

  • Odżywki

Rozdwajające się paznokcie nie są problemem dla osób, które stosują odpowiednie odżywki do paznokci. Wzmacniają one płytkę, dostarczają substancji odżywczych i dogłębnie nawilżają po ich nałożeniu.

Kup teraz: Kwas hialuronowy w kapsułkach

Rozdwajanie paznokci przyczyna

W znacznej mierze mechaniczne uszkodzenia leżą u przyczyn rozdwajania się paznokci, dzieje się tak chociażby wtedy, gdy zatniemy się zamkiem błyskawicznym. Pozostałe przypadki to kwestia niewłaściwej diety, pielęgnacji i eksploatacji. W końcu chcemy, by paznokcie pięknie wyglądały, i do tego je wykorzystujemy – zdobią nasze dłonie opatrzone wyjątkowym manicure. Jednakże niektóre lakiery, naklejki i kryształki powodują osłabienie ich płytki.

Jak zwalczać rozdwajanie się paznokci?

Paznokcie regenerują się same, należy im jedynie zapewnić do tego odpowiednie warunki.

  • Stosować odżywki do paznokci

Chronią one paznokcie przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych podczas regeneracji, chociażby przed dostawaniem się podrażniającego kurzu. Ponadto nawilżają i dostarczają substancji wspierających przyrost paznokci.

  • Nosić rękawiczki

Jako że rozdwajanie paznokci przyczyna to często wpływ chemii, warto temu zapobiegać, nosząc ochronne rękawiczki przy sprzątaniu, pracy z nawozami czy myciu naczyń.

  • Zmienić nawyk na piłowanie paznokci

Obgryzanie i obcinanie powoduje osłabienie płytki. Ścieranie pilniczkiem papierowym jest za to bliskie naturalnemu sposobowi na skrócenie paznokci. W końcu zwierzęta w tym celu drapią korę drzew.

  • Piłować paznokcie w jedną stronę

Przesuwanie pilniczka na lewo i prawo może prowadzić do rozwarstwienia paznokci. Dlatego warto przyzwyczaić się do ścierania ich w jednym kierunku.

  • Ograniczyć hybrydy

Należy wprowadzić przerwy między tego rodzaju zabiegami. Nakładanie hybrydy wymaga zawsze spiłowania płytki, a ponadto sam lakier, utwardzony lampami, obciąża płytkę paznokcia. Dlatego warto dać paznokciom czas na regenerację pomiędzy kolejnymi sesjami.

Rozdwajające się paznokcie to problem estetyczny, który jednak może wiązać się też z odczuciem bólu. Dlatego warto się przed nim chronić, a gdy już się pojawi, to skutecznie go leczyć. Od czasu do czasu warto zrobić sobie domowe spa dla dłoni, które odżywi i nawilży nie tylko paznokcie.

W kategorii: URODA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.