UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Suche usta - 4 domowe sposoby na spierzchnięte usta

39328 Views

Suchość ust dopada ludzi w każdym wieku, szczególnie w okresie zimowym, bo skóra bez właściwej pielęgnacji, wystawiona na działanie niskiej temperatury, ulega przesuszeniu. Wtedy mogą pojawić się pęknięcia, krwawiące rany i uczucie, że mamy obszczypane wargi. Mróz nie oszczędza też skóry twarzy czy dłoni, dlatego trzeba dbać o każdy fragment naszego ciała. Dziś jednak skupimy się na ustach.

Jak dbać o usta?

Jako że powodem ich pękania jest często brak odpowiedniego nawilżenia, warto wiedzieć, jak dbać o usta, szczególnie w okresie zimowym i letnim, kiedy warunki pogodowe nie sprzyjają dobrej kondycji skóry. Co można więc zrobić?

  • Dokładnie osuszać usta

Chodzi tu konkretnie o to, aby nie wychodzić na mróz z ustami mokrymi na przykład po myciu zębów. Należy je dokładnie osuszyć ręcznikiem – przykładając go do nich, a nie pocierając.

  • Nie oblizywać ust na mrozie

To podstawowy błąd popełniany przez nas nie tylko zimą. Wystarczy, że obliżemy usta i zawieje wiatr. Od razu spękają, staną się spierzchnięte, a w następnej kolejności nawet poranione.

  • Pić odpowiednie ilości wody

Choć woda na ustach prowadzi do ich przesuszania się, to od wewnątrz nawilża komórki. Dlatego jeśli chcemy utrzymać dobrą kondycję skóry, musimy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

  • Stosować balsamy

Aby spierzchnięte usta były tylko  problemem z przeszłości, należy zacząć stosować balsamy. Lub chociaż tłuste produkty z domowej kuchni, takie jak olej kokosowy.

Suche usta – 4 naturalne sposoby kuracji

Jak dbać o suche usta? Najlepsze są domowe sposoby. Nasze babcie nie stosowały chemii, a ich skóra była zadbana i promienna. Dlatego warto posłuchać ich rad. Co można stosować na suche usta?

  • Miód

Miód pszczeli dostarcza witamin, odżywiając spękane wargi, a jednocześnie jego gęsta konsystencja pozwala na stworzenie ochronnej warstwy. Ten środek ujędrnia, nawilża i zmiękcza naskórek, dzięki czemu ułatwia pozbywanie się suchych, martwych fragmentów tkanki.

Jeśli chodzi o wady, to trzeba powstrzymać pokusę zlizania go przez co najmniej 10 minut, bo inaczej nie zdąży zadziałać jak należy.

Z miodu można też zrobić peeling. Należy dodać do niego płaską łyżeczkę cukru i wcierać dokładnie w usta okrężnymi ruchami.

  • Olej kokosowy

Doskonale natłuszcza spierzchnięte usta i jest źródłem przeciwutleniaczy. Spowalnia proces starzenia się skóry. W dodatku, w przeciwieństwie do miodu, nie kusi słodkim smakiem, więc może się okazać bardziej od niego skuteczny, szczególnie dla dzieci, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętej samokontroli. Olej kokosowy nie uczula, dzięki czemu nada się nawet do bardzo delikatnej cery.

Inne sposoby na suche usta

  • Aloes

Aloes głęboko nawilża, jednak trzeba uważać ze stosowaniem go u dzieci. W czystej postaci, może doprowadzić do poparzenia ich skóry. W dodatku po przeniknięciu do organizmu, jego właściwości przeczyszczające mogą wywołać biegunki i nudności.

Lecz nie da się ukryć, że dostarcza enzymów, wspomagających syntezę kolagenu i elastyny - białek odpowiadających za sprężystość skóry. Ponadto nie ma ograniczeń co do stosowania go u osób dorosłych.

  • Masło

Ważne, żeby było bez dodatku soli. W przeciwnym razie sól przyciągnie wodę i usta będą w jeszcze gorszym stanie niż przed kuracją.

Co ciekawe, oprócz nawilżającego tłuszczu, masło dostarcza dużych ilości witaminy A, która odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie nabłonka skóry.

Oczywiście domowe kosmetyki do ust nie są jedynymi środkami nawilżającymi wargi. Jednak w przypadku nagłej potrzeby łatwiej znaleźć tłuste, niesolone produkty, niż specjalistyczne balsamy czy pomadki.

Suche usta to problem swędzący, bolesny i nieestetycznie wyglądający, dlatego warto mu zapobiegać i skutecznie leczyć objawy. Należy natłuszczać wargi, nawilżać je i odżywiać komórki. By natomiast zadziałać u przyczyny, trzeba spożywać duże ilości wody i dostarczać w pożywieniu witaminy A, tych z grupy B oraz żelaza. Tylko kompleksowe działanie - ochrona, odżywienie i nawilżanie - pozwala się pozbyć dolegliwości.

W kategorii: URODA