UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Porównanie kolagenów

45800 Views

Kolagen na zmarszczki 

Wraz z wiekiem, naszej skórze zaczyna brakować kolagenu, co widać po utracie elastyczności skóry i pojawianiu się kolejnych zmarszczek. Na rynku dostępne są liczne produkty zawierające kolagen różnych typów i w różnych formach. Do wyboru mamy kremy, tabletki, płyny, zastrzyki. Zatem jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Spis treści:

Zobacz też: Kolagen na stawy - dlaczego warto go stosować?

Skąd wiedzieć jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

Kolagen to białko, które występuje w ponad 20 typach. Zatem jaki kolagen wybrać na zmarszczki? W skórze znajdują się 2 typy – kolagen typu I (podstawowy) i typu III. Kolagen typu III tworzy się po urazach skóry, a później zostaje przebudowany do typu I. Oprócz tego znaczenie ma pochodzenie kolagenu. Na rynku dostępny jest kolagen rybi, wieprzowy i bydlęcy. Niektóre źródła podają, że najlepszy jest kolagen rybi ze względu na swe podobieństwo do kolagenu ludzkiego i strukturę trójhelisy.

Ponadto kolagen na skórę występuje w różnych formach:

 • Krem, ampułki, spray do twarzy z kolagenem;
 • Kolagen – suplementy: tabletki, płyny, proszki do sporządzenia roztworu;
 • Zastrzyki podskórne z kolagenu.

Jednak przede wszystkim, aby stosowany kolagen miał szansę zadziałać, musi przeniknąć w głąb skóry (te stosowane powierzchniowo) lub przez barierę jelita (suplementy). Oznacza to, że jego cząsteczki muszą być wystarczająco małe.

Skutki niedoboru kolagenu dla skóry

Bezsprzecznie kolagen ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Dlaczego jednak ma aż tak duże znaczenie dla jej kondycji?

Jak działa kolagen na skórę? – skutki jego niedoboru:

 • mniejsza elastyczność i rozciągliwość skóry,
 • większe ryzyko rozstępów,
 • powstawanie i pogłębianie zmarszczek,
 • trudniejsza regeneracja skóry,
 • spadek nawilżenia i matowienie skóry,
 • mniejsza odporność skóry na czynniki zewnętrzne,
 • powstawanie cellulitu.

Jak widać niedobory kolagenu wpływają nie tylko na powstawanie kolejnych zmarszczek, ale także sprawiają, że skóra tak łatwo się nie regeneruje. Utrudnia to zabliźnianie się ran oraz regenerację po otarciach i urazach skóry.

uns kolagen

Jaki kolagen na zmarszczki?

Po 25. r.ż., kiedy zwalnia proces naturalnego wytwarzania kolagenu w organizmie, powoli zaczynają pojawiać się objawy jego niedoboru. Warto wtedy rozważyć jego uzupełnianie. Jeśli szczególnie martwi nas kondycja skóry należy zastanowić się jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

 • Zastrzyki z kolagenu

Najszybciej efekty będą oczywiście widoczne po iniekcjach podskórnych. Zastrzyki z kolagenu pozwalają na zmniejszenie blizn i wygładzenie zmarszczek. Poprawiają elastyczność skóry, zagęszczają ją i rozjaśniają. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

 • Kolagen na skórę

Bardziej popularne są produkty stosowane na powietrznię skóry – kremy, ampułki czy spraye. Wiele z nich niestety działa jedynie nawilżająco i tak naprawdę kolagen w nich zawarty nie jest w żaden sposób przyswajany. Odpowiednia przenikalność jest tutaj bardzo trudna do osiągnięcia, ale nie jest niemożliwa. Chociażby kolagen naturalny w postaci trójhelikalnej jest biologicznie aktywny w temperaturze do 28°C. Po zetknięciu z ciepłotą skóry rozpada się na peptydy, które mogą przenikać do skóry właściwej. Wymaga to jednak stałego kontrolowania temperatury przechowywania i właściwego aplikowania produktu.

 • Kolagen - suplementy

Granica przenikalności jelita wynosi 5000 Daltonów. Cząsteczki w suplemencie powinny być zatem mniejsze od tej wartości, by były zaabsorbowane przez nasz organizm, a nie wydalone. Warto więc sprawdzać te wartości na opakowaniu. Ponadto działanie kolagenu na skórę będzie lepsze, gdy dostarczamy dodatkowo odpowiednie ilości witamin A, C i E, miedzi, cynku i biotyny. Warto więc wybierać takie suplementy, które zawierają te wszystkie składniki.

Stojąc przed wyborem jaki kolagen wybrać na zmarszczki, trzeba zastanowić się czy jesteśmy gotowi czekać na efekty. Najbardziej polecane są suplementy z kolagenem typu I lub I i III (o cząsteczkach mniejszych niż 5000 daltonów), jednak na efekty trzeba wtedy poczekać około 3-4 miesięcy. Jeśli oczekujemy natychmiastowych rezultatów, sprawdzą się wtedy zastrzyki z kolagenem. Z kolei wybierając kremy przeciwzmarszczkowe z kolagenem trzeba zwrócić uwagę, by miał on postać trójhelisy i kupować w sprawdzonym miejscu, by mieć pewność zachowania ciągłości przechowywania go w odpowiedniej temperaturze.

W kategorii: URODA, ZDROWIE