UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak znaleźć i spożywać łysiczkę lancetowatą?

1211 Views

Łysiczka lancetowata jest jednym z trzech grzybów występujących w Polsce, które charakteryzują się obecnością psylocybiny. Psylocybina jest przedmiotem wielu badań, ale zgodnie z prawem polskim posiadanie może wiązać się z karą prawną. Z artykułu dowiesz się jakie są właściwości łysiczki lancetowatej. Artykuł należy potraktować jako ciekawostkę, a nie zachęcenie do zbierania grzybów halucynogennych. 

Łysiczka lancetowata działanie

Działanie łysiczki lancetowatej (Psilocybe semilanceata) jest znane, ponieważ należy ona do grzybów zawierających psylocybinę - prawnie zakazaną substancję.  Właściwości łysiczki lancetowatej są psychoaktywne. Z tych względów dość dobrze opisane są skutki stosowania łysiczki lancetowatej i należą do niej np.: zaburzenia postrzegania i percepcji, spadek ciśnienia, niepokój, uczucie strachu i wprost przeciwnie: poprawa nastroju, euforia. 

Ze stosowaniem grzybów psylocybinowych wiążą się również pewnego rodzaju duchowe doznania “zmieniające poglądy na życie”, nasila się zmienność emocjonalna i dochodzi do  zaburzeń pamięci. Objawów związanych z działaniem łysiczki lancetowatej jest znacznie więcej, wszystkie związane są z substancją psychoaktywną - psylocybiną, która obecna jest w tym “magicznym grzybie”.

Poznaj ciekawe właściwości propolisu - Propolis - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania.

Psylocybina od wielu lat jest dokładnie badana przez naukowców. Wynika to z faktu, że odpowiednie dawkowanie w trakcie terapii ze specjalistą może działać wspierająco w leczeniu, np. depresji, schizofrenii, zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, a także w  różnych uzależnieniach, w lęku, zespole stresu pourazowego oraz w leczeniu klasterowego bólu głowy. Wyniki są zachęcające i wskazują na skuteczność działania omawianej substancji, ale potrzeba więcej badań oraz zaznaczenia, że nie powinna być ona spożywana na własną rękę. 

Przeciwwskazaniem do stosowania łysiczki lancetowatej, poza względem prawnym, jest np. chwiejny stan emocjonalny (w tym depresja, która może się nasilić po stosowaniu grzybów). Łysiczka lancetowata nie uzależnia.

Łysiczka lancetowata gdzie rośnie?

Łysiczka lancetowata występuje powszechnie na świecie (głównie w Meksyku), występuje również w Polsce, Gdzie szukać łysiczkę lancetowatą? Zgodnie z dostępnymi informacjami mykologicznymi wiemy, że łysiczki lancetowate rosną w Polsce od sierpnia do października, na różnym podłożu, np. na ziemi, resztkach obumarłych roślin, a także na nawozach. Jak szukać łysiczki lancetowatej? Łysiczki rosną w trawie, głównie na otwartym terenie (rzadziej w lesie), przy drogach, na pastwiskach, trawnikach i w sadach. 

Należy jednak mieć na uwadze dobre rozróżnienie grzybów, ponieważ kilka gatunków może wprowadzić w błąd. Jak odróżnić łysiczkę lancetowatą? Odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Warto poznać również właściwości bylicy rocznej - Bylica roczna - właściwości, zastosowanie, dawkowanie.

Łysiczka lancetowata jak rozpoznać?

Jak wygląda łysiczka lancetowata? Kapelusz łysiczki lancetowatej ma średnicę ok. 1-2 cm, można spotkać go w różnych kolorach - brązowym i oliwkowym, z plamami lub bez. Kapelusz łysiczki lancetowatej jest lepki, śliski i gładki, o kształcie stożkowatym bądź dzwonkowatym (u starszych osobników). Pod kapeluszem obecne są blaszki. Łysiczka rośnie na elastycznym i cienkim trzonie, który osiąga długość nawet do 15 cm. Łysiczka może być mylona z grzybem kołpaczkiem.

Poznaj dostępne minerały

Łysiczka lancetowata jak spożywać?

Czy łysiczka lancetowata jest jadalna? Odpowiedź jest raczej oczywista - łysiczka lancetowata uznawana jest za niejadalną ze względu na swoje psychotyczne właściwości. Zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii psylocybina oraz psylocyna (substancje obecne w łysiczce lancetowatej) są substancjami zakazanymi. Na liście zakazanych substancji nie ma jednak konkretnie wypisanej łysiczki lancetowatej, ani innych grzybów psychoaktywnych. Mimo to zbieranie, przetwarzanie, posiadanie, sprzedawanie łysiczek lancetowatych uważane jest za nielegalne. Dlatego osoby szukające odpowiedzi na pytanie jak przygotować łysiczkę lancetowatą lub jak jeść łysiczkę lancetowatą nie powinny wykorzystywać odpowiedzi w praktyce. Zgodnie z dostępną wiedzą z artykułów poglądowych z zakresu mykologii łysiczka lancetowata spożywana jest w formie świeżej i suszonej. 

Sprawdź: suplementy na odchudzanie

Łysiczka lancetowata dawkowanie

Skutki uboczne łysiczki lancetowatej obecne są przy różnym dawkowaniu. Reakcja organizmu na psychogenne właściwości opisywanego grzyba jest zmienna i ciężko wskazać bezpieczną dawkę grzybów, ponieważ aktualnie nieznana jest dokładnie toksyczna dawka psylocybiny. Uznaje się, że śmiertelna dawka psylocybiny dla człowieka wynosi 6g.  

Łysiczka lancetowata efekty

Efekty łysiczki lancetowatej mogą pojawić się od razu po jej spożyciu (np. 10 min po zjedzeniu świeżych lub suszonych grzybów) albo nawet kilka godzin. Jest to kwestia indywidualna, zależna od różnych czynników. Nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Objawy stosowania grzybów psylocybinowych mogą być negatywne, pozytywne oraz neutralne. Celem artykułu nie jest zachęcenie do stosowania grzybów halucynogennych. 

Zainteresowanie grzybami halucynogennymi i ich potencjalnymi właściwościami zdrowotnymi rośnie. Należy pamiętać, że nie jest to tożsame ze zbieranie legalnych, łatwo dostępnych ziół mających zastosowanie w medycynie ludowej od lat. Każda ingerencja i próba leczenia się na własną rękę może wiązać się z szeregiem niebezpieczeństw. 

Grzyby psylocybinowe są nadzieją w leczeniu wypisanych powyżej jednostek chorobowych, ale ich działanie jest dokładnie badane, dawki są dostosowywane indywidualnie, są elementem terapii i podawane pod kontrolą specjalistów. To nie to samo co próba korzystania z tych właściwości na własną rękę. 

Podsumowując, każdą zmianę należy skonsultować z lekarzem i zadbać o to co jest w zakresie każdego człowieka - zróżnicowaną, jakościową dietę (pełną witamin, składników mineralnych), odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz snu.

Bibliografia:

  1. Janoszka J., i in., Halucynogenne grzyby – łysiczki (Psylocibe). Część I. Charakterystyka, skutki zażycia, rozpoznawanie, ARCH. MED. SĄD. KRYM., 2005
  2. Dydak K., i in., Psylocybina – ogólnodostępny psychodysleptyk, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015
  3. Dydak K., i in., Psylocybina jako alternatywny lek dla osób cierpiących na depresję, Psychiatr Psychol Klin, 2016
W kategorii: ŻYWIENIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.