Jak się pozbyć krwotoku z nosa?
Nie tylko okres pojawia się często bez uprzedzenia, plamiąc twoje ubrania i wszystko po drodze do łazienki. Krwotok z nosa jest jeszcze mniej przewidywalny. A im częściej występuje, tym bardziej prawdopodobne, że jest wynikiem poważnej choroby. Jak zatamować krwotok z nosa?
Spis treści:
Zobacz też: Co to jest saturacja? Wartość krytyczna saturacji.
Podstawowe rady, jak zatamować krwotok z nosa
Niezależnie od przyczyny, w danej chwili liczy się jak najskuteczniejsze złagodzenie objawów. Chociaż z małych naczynek stosunkowo trudno się wykrwawić, to możliwe są omdlenia, wywołane osłabieniem organizmu, przed którymi lepiej się chronić. Zatem, co zrobić, gdy z nosa leci krew?
To najbardziej praktyczne rozwiązanie ze względu na dostęp do zimnej wody i obecność łatwych do wyczyszczenia, śliskich powierzchni, których sprzątanie trzeba wziąć pod uwagę, bo nie można zatrzymywać krwi w organizmie, w przeciwieństwie do opatrywania zewnętrznej rany.
To mit, że powinno się ją odchylić do tyłu. Takie postępowanie, co prawda, hamuje wyciek krwi, ale wtedy ona spływa do gardła, co grozi zachłyśnięciem się czy nawet utopieniem.
- Ścisnąć skrzydełka nosa palcami
Dobrze je najpierw schłodzić, bo zimno przyspiesza zamykanie się naczyń krwionośnych, zwężając je. Chwyt powinno się ułożyć w pobliżu kości. Zaleca się trzymanie chrząstki przez 5-10 minut kciukiem i palcem wskazującym. Nie zapominając o wypuszczaniu krwi, gdyby spływała do gardła czy ust.
Nasadę nosa i czoło należy schłodzić. Kiedy nie masz pod ręką żadnego materiału, możesz po prostu polewać nos zimną wodą do ustania krwotoku.
Jeśli w ciągu 15-20 minut takiego postępowania nie widać poprawy, to nie ma innej rady, co zrobić, gdy z nosa leci krew, niż wezwać pogotowie. Gdyby jednak udało ci się samemu opanować sytuację, możesz użyć wody morskiej lub soli fizjologicznej do przepłukania i nawilżenia śluzówki.
Krwotok z nosa przyczyny
Wiesz już, jak zatamować krwotok z nosa, ale czy to aby na pewno wystarczy? Przecież może on sygnalizować różne choroby! Oczywiście, sporadycznie każdemu się zdarza i mieści się to w granicach normy, ale przy częstych nawrotach sprawa wymaga badań lekarskich. Jakie więc ma krwotok z nosa przyczyny?
Czy to działanie klimatyzacji, czy wysokich temperatur, wpływa niekorzystnie na układ oddechowy i sieć drobnych naczyń.
Wynika on najczęściej z przeziębienia lub grypy, ale pojawia się też po zrobieniu nowych kolczyków czy wdychaniu podrażniających substancji.
Może świadczyć zarówno o chorobie, jaką jest nadciśnienie, ale również występować sporadycznie z powodu stresu.
Nie muszą być tak drastyczne jak złamanie przegrody, które automatycznie źle się kojarzy. Krwotok z nosa u dziecka powodują chociażby takie drobiazgi, jak zadrapania jego własnymi paznokciami.
Wywołują je takie leki, jak popularnie stosowana na przeziębienie aspiryna, dlatego dobrze przyjmować ją w połączeniu z rutozydem, który wzmocni naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu.
Są one w oczywisty sposób połączone z drogami spływania kataru.
Czasem wynikają z podniesionego poziomu cukru, innym razem z zaburzeń genetycznych, ale z reguły są wynikiem przewlekłej choroby - cukrzycy, anemii, małopłytkowości czy białaczki.
Krwotok z nosa u dziecka może wywołać chociażby gwałtowny wzrost, za którym nie zawsze naczynia krwionośne dadzą radę nadążyć. Takie osłabienie wywołują również stres i mikroby.
Warto wiedzieć, jak zatamować krwotok z nosa, bo każdemu może się on przytrafić. Występujący sporadycznie jest czymś w zasadzie normalnym, ale gdy zbyt często się powtarza lub przybiera na intensywności, wymaga wizyty lekarskiej, a czasem nawet tej na pogotowiu. Krwotok powinien ustąpić w przeciągu 15-20 minut zaciskania skrzydełek nosa i przykładania zimnego okładu.