UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Morsowanie - jak zacząć, wpływ na zdrowie

1249 Views

Z roku na rok przybywa coraz więcej fanów morsowania. Gdy patrzy się na takie morsy z boku można dostać gęsiej skórki. W końcu na samą myśl o wejściu do lodowatej wody robi się zimno. Jak zacząć morsować? Czy trzeba się do tego jakoś specjalnie przygotować? Jakie są korzyści z morsowania?

Co to jest morsowanie?

Morsowanie jest dość kontrowersyjnym, ale coraz popularniejszym sportem, na który decydują się osoby różnych płci i w różnym wieku. Pierwsza przygoda z  morsowaniem to nie lada wyzwanie. Wejście do lodowatej wody wymaga sporej odwagi, jednak ci wszyscy ludzie nie robią tego wyłącznie dla sportu.  Interesuje Cię morsowanie pierwszy raz? Czytaj dalej!

Jak zacząć morsować?

Morsowanie pierwszy raz wymaga specjalnego przygotowania. Choć tak naprawdę przed każdym wejściem do zimnej wody należy poczynić kilka kroków. Gdyby wejść do niej „z marszu”, można doznać szoku termicznego, który w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Zatem jak zacząć morsować?

 • Warto zacząć w domu. Najlepiej pozwalając sobie regularnie na zimne prysznice. Zacznij kąpiel standardowo, jak zawsze, ale zakończ ją zimną wodą. W ten sposób będziesz w stanie przyzwyczaić swoje ciało do nagłej zmiany temperatury.
 • Zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Pamiętaj, że przed wejściem do lodowatej wody czeka Cię naprawdę konkretna rozgrzewka, a później też wysiłek fizyczny po morsowaniu – dla rozgrzania organizmu.
 • Znajdź towarzystwo do morsowania! Morsowanie zawsze powinno odbywać się z większą ekipą. Niemalże w każdym mieście można znaleźć klub morsów. Warto się do niego zapisać i przed pierwszym wejściem do wody porozmawiać o tym z kimś, kto ma już za sobą takie próby.
 • Zaopatrz się w buty do pływania, ciepłą czapkę i strój kąpielowy. Pamiętaj, że to właśnie poprzez głowę ucieka nam najwięcej ciepła. Dlatego każdy mors powinien wejść do wody odpowiednio ubrany.
 • Nie wchodź do wody spocony! Rozgrzewka nie oznacza, że mają się lać z Ciebie siódme poty. Jeśli się spociłeś, koniecznie odczekaj chwilę przed morsowaniem.
 • Nie wbiegaj do wody. Morsowanie pierwszy raz i każdy kolejny powinno wiązać się ze stanowczym, ale powolnym zanurzaniem ciała w wodzie.
 • Za pierwszym razem wystarczy Ci mniej niż minuta. Nie musisz też zanurzać od razu całego ciała. Z każdym kolejnym morsowaniem spędzić w wodzie więcej czasu.
 • Po wyjściu z wody dokładnie się osusz i rozgrzej organizm – najlepiej za pomocą ćwiczeń.
 • Zaopatrz się w termos z gorącą herbatą czy innym napojem rozgrzewającym, z którego skorzystasz po morsowaniu.

Korzyści z morsowania

Morsowanie ma bardzo dużo zalet zdrowotnych.  W internecie i innych źródłach można nawet znaleźć aktualne opinie lekarzy, które wyraźnie mówią o tym, że wchodzenie do lodowatej wody przynosi tak doskonałe efekty, jak krioterapia. Dlaczego warto morsować?

 • Morsowanie poprawia krążenie, a także ukrwienie skóry
 • Hartuje nasze ciało
 • Wpływa pozytywnie na odporność organizmu
 • Pomaga przy alergiach i problemach dermatologicznych
 • Wpływa pozytywnie na układ sercowo – naczyniowy

Warto też wspomnieć, że morsowanie pomaga rozprawić się z cellulitem i pozbyć się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Czy zatem regularne wchodzenie do lodowatej wody może mieć jakieś negatywne skutki?

Owszem! Ale tylko wtedy, gdy nieodpowiednio się do tego przygotujemy. Są też przeciwwskazania do morsowania, a należą do nich:

Morsowanie a stawy

Osoby, które mają problemy ze stawami często obawiają się morsowania. Zupełnie bezpodstawnie, gdyż wchodzenie do lodowatej wody ma doskonały wpływ zarówno na kości, jak i na stawy. Morsowanie je odżywia i skłania do wcześniejszej regeneracji. To tak naprawdę leczenie zimnem, i to wyjątkowo skuteczne.

Przestać wciąż zastanawiać się nad tym jak zacząć morsować. Zaopatrz się w odpowiedni strój, przygotuj się do pierwszej przygody z lodowatą wodą i zacznij działać dopóki trwa sezon. Szkoda, żebyś musiał czekać na kolejny przez następny rok. Powodzenia!

W kategorii: ZDROWIE
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.