UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak wygląda ugryzienie meszki? 6 sposobów na ugryzienia

17445 Views

Ugryzienie meszki jak sobie poradzić?

Wraz z końcem zimy, kończy się też okres hibernacji owadów. Im cieplej na zewnątrz, im krótsze nosisz ubrania, tym większe jest zagrożenie z ich strony. Wzrasta dodatkowo z uwagi na fakt, że wiele insektów przenosi choroby, które są szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Ma to do siebie między innymi ukąszenie meszki. Dorośli, o ile nie są w stanie upojenia alkoholowego, przechodzą bezobjawowo przenoszoną przez nie chorobę lub dostają tylko gorączki. Jak wygląda ugryzienie meszki i czy naprawdę może być niebezpieczne?

Spis treści:

Jakie powikłania może nieść ugryzienie mieszki?

Bolesne, krwawiące rany znacznie odbiegają od śladów po ukłuciu komara, bo meszki mają zupełnie inny aparat gębowy. Różni się też toksyczność ich śliny. Z tych względów mogą występować:

 • Podskórne obrzęki,
 • Zaczerwienienie,
 • Gorączka,
 • Alergie - odczyn utrzymujący się 5-7 dni, o ile nie zostanie rozdrapany,
 • Infekcje - bo powstają drobne nacięcia, które łatwo zabrudzić i zakazić organizm,
 • Harara - wywoływana u niemowląt i osób w śpiączce alkoholowej choroba, która w skrajnych przypadkach prowadzi do obrzęku płuc.

Na szczęście, można się łatwo przed nimi uchronić. Wystarczy unikać zbiorników wodnych, takich jak jeziora, w których meszki składają jaja, a także skupisk roślin, w których się chowają. A już na pewno nie chodzić tam po zmroku w ubraniach, które odsłaniają większość powierzchni skóry. Dobrze jest też okiełznać zarośla pod oknami i udrożnić rynny wokół domu. Tym lepiej dla ciebie, im mniej siedlisk będą miały insekty.

Co odstrasza meszki?

Aby nie przekonać się na własnej skórze, jak wygląda ugryzienie meszki, warto poznać sposoby, które zmuszą je do trzymania się z daleka od twojego mieszkania.

 • Moskitiery

Stanowią fizyczną barierę nie do przejścia dla owadów.

 • Częste kąpiele

By uniknąć przyciągania ich zapachem potu.

 • Zioła

Tym, co odstrasza meszki, jest woń lawendy, mięty, szałwii czy tymianku, dlatego warto hodować je w domu lub pod oknami.

 • Olejki eteryczne

Działają na tej samej zasadzie, co zioła, ale oferują więcej zapachów, między innymi wanilii czy migdałów.

 • Lampy owadobójcze

Trzymają z daleka osobniki z silnym instynktem samozachowawczym, a zabijają te, które nie dają się odstraszyć, więc są zdecydowanymi liderami w skuteczności.

 • Płyny, kremy i aerozole

Chodzi o gotowe produkty, które zostały stworzone z myślą o odpychaniu owadów. Dzięki nim niegroźne ci będzie ukąszenie meszki.

6 sposobów łagodzenia obrzęku

Nie zawsze zdołasz się uchronić przed atakiem meszek. Wtedy warto wiedzieć, co ze swojej kuchni czy domowej apteczki możesz przyłożyć do rany.

 • Cebula

Wykazuje działanie antyseptyczne, a więc zabija bakterie, ale też oczyszcza organizm z toksyn, dlatego tak dobrze sprawdza się na ugryzienie meszki. Niezależnie, czy przyłożysz jej plasterek bezpośrednio do rany, czy zetrzesz ją na tarce i użyjesz gazy, złagodzisz obrzęk, przyspieszysz proces gojenia i oczyścisz tkanki z silnie toksycznej śliny.

 • Okład z octu

Wystarczy łyżka w szklance wody, by odkazić skórę, a nie ją podrażnić. Gazę nawilżoną roztworem octu kładzie się w miejscu ukąszenia i czeka na efekty. Wadą tej metody jest to, że działa powoli.

 • Mięta

Można ją zaparzyć i przykładać wacikiem lub użyć pasty do zębów, jeśli masz pewność, że jej pozostałe składniki nie wywołają niepożądanych reakcji.

 • Wapno

Znane z łagodzenia reakcji alergicznych, wapno w formie tabletek musujących na ugryzienia też się sprawdzi. Tylko jako okład zamiast napoju.

 • Zsiadłe mleko

Schłodzi podrażnione miejsce, skłaniając naczynia krwionośne do zwężenia się i tym samym zmniejszy swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry.

 • Soda oczyszczona

Łyżkę proszku rozpuszcza się w szklance zimnej wody, by następnie zamoczyć gazę i przyłożyć do rany.

Ugryzienie meszki różni się znacząco od ukłucia komara, zarówno wyglądem, jak i wynikającymi z niego powikłaniami. Jest szczególnie groźne dla noworodków i osób w stanie upojenia alkoholowego, u których może wywołać zatrucie hararą. Obrzęk płuc jest najpoważniejszą konsekwencją tej choroby. Aby chronić się przed konsekwencjami, zawsze warto używać środków odstraszających owady, a także dbać o odpowiedni ubiór.

W kategorii: ZDROWIE