Domowe sposoby na wybielanie zębów
Przebarwienia zębów to problem estetyczny, który dotyka ludzi w każdym wieku. Niewłaściwa dieta, kawa, papierosy, wszelkiego rodzaju barwniki zostawiają ślad, a szkliwo nie tak łatwo wybielić. A na pewno nie przy użyciu zwykłej pasty. Z kolei specjalistyczne zabiegi nie należą do tanich. Wtedy z pomocą przychodzą domowe sposoby na białe zęby.
Przeczytaj też: Sposoby na cellulit - 7 pomysłów na to, jak się pozbyć pomarańczowej skórki
Profilaktyka
Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie wybielić zęby, warto pochylić się nad możliwymi winowajcami ich niezdrowego koloru. W grę wchodzą nawet choroby. Dlatego należy przyjrzeć się przebarwieniom i w razie potrzeby udać się do specjalisty.
Powód oczywisty, ale wystarczy raz czy dwa razy zapomnieć o myciu zębów, by pojawiły się plamy.
Palenie papierosów prawie zawsze prowadzi do żółtych przebarwień szkliwa z ciemnobrązowym nalotem. Smoliste substancje i toksyny osadzają się wtedy na zębach, odbarwiając nie tylko szkliwo, ale i wypełnienia. Tak, że jeśli nie rzucimy nałogu, wybielanie nie przyniesie pożądanego efektu.
Czy to soki, kawa czy napoje gazowane, zawierają kwasy, które niszczą szkliwo i odbarwiają zęby.
Dużo barwników i kwasów zawierają owoce jagodowe, takie jak truskawki, maliny, jeżyny, wiśnie czy borówki.
Odpowiadają za intensywny kolor barszczu. Niestety, tak samo wpływają na zęby.
Znajdujące się w żelkach, cukierkach czy niskiej jakości napojach, sztuczne barwniki szkodzą nie tylko zdrowiu.
Przy niej zęby przyjmują niebieskobiałą barwę. Należy zbadać sobie poziom TSH we krwi i udać się do endokrynologa w przypadku wyników poniżej normy.
Kolor mlecznobiały. Przy badaniu TSH wynik wyjdzie powyżej normy.
Kolor czerwonoszary. Słusznie niepokojący, bo świadczy o najczęściej dziedzicznych, zaburzeniach przetwarzania hemoglobiny we krwi.
Choroba dziedziczna, inaczej zwana zespołem Gilberta, przy której zęby przybierają zielonkawą barwę. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a np. w okresach stresu, przychodzi żółtaczka, która mija razem z nimi.
Zachodzi wskutek nadmiernej ekspozycji zębów na fluor w trakcie rozwoju szkliwa. Może ono przybrać przez to nawet brunatny kolor.
Na zmiany wynikające z chorób nie pomogą domowe sposoby na białe zęby. W przeciwnym razie, warto poznać te metody.
Jak wybielić zęby w domu?
Jest kilka sposobów na to, jak skutecznie wybielić zęby bez kosztownej wizyty u stomatologa. Jedną grupą rozwiązań są, dające efekt po wielokrotnym użytku, specjalistyczne pasty i płyny do ust. Nie można ich jednak nadużyć. Druga droga, to naturalne środki.
Używanie ksylitolu zamiast cukru to jeden ze sposobów na to, jak naturalnie wybielić zęby. Przy okazji, jest jego zdrowym zamiennikiem - nie wpływającym tak niekorzystnie na pracę mózgu jak cukier przemysłowy.
Pocieranie zębów wnętrzem skórki od banana pozwala je wybielić. Niestety, cukry zawarte w owocu, szkodzą na szkliwo.
Używany w formie płukanki jest najzdrowszą z metod na to, jak naturalnie wybielić zęby, bo nie zawiera cukrów ani kwasów, które mają na przykład, również stosowane przy wybielaniu, truskawki. W dodatku działa antybakteryjnie i łagodząco, dzięki czemu pomaga leczyć podrażnienia czy zmiany w jamie ustnej. Wadą tego rozwiązania jest brak natychmiastowych efektów. Wymaga ono regularnej, paromiesięcznej pracy.
Istnieje wiele, zarówno przemysłowych jak i naturalnych sposobów na to, jak wybielić zęby w domu. Jest to jednak zabieg ryzykowny, bo niektóre środki niszczą szkliwo i dość łatwo z nimi przesadzić. Do najbezpieczniejszych należy olej kokosowy, stosowany w formie płukanki. Warto też zapytać stomatologa o polecane pasty. Szkoda wybielać zęby kosztem ich trwałości.