UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak wybielić zęby w domu? To naprawdę proste!

1064 Views

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Przebarwienia zębów to problem estetyczny, który dotyka ludzi w każdym wieku. Niewłaściwa dieta, kawa, papierosy, wszelkiego rodzaju barwniki zostawiają ślad, a szkliwo nie tak łatwo wybielić. A na pewno nie przy użyciu zwykłej pasty. Z kolei specjalistyczne zabiegi nie należą do tanich. Wtedy z pomocą przychodzą domowe sposoby na białe zęby.

Przeczytaj też: Sposoby na cellulit - 7 pomysłów na to, jak się pozbyć pomarańczowej skórki

Profilaktyka

Zanim przejdziemy do tego, jak skutecznie wybielić zęby, warto pochylić się nad możliwymi winowajcami ich niezdrowego koloru. W grę wchodzą nawet choroby. Dlatego należy przyjrzeć się przebarwieniom i w razie potrzeby udać się do specjalisty.

 • Zaniedbanie higieny

Powód oczywisty, ale wystarczy raz czy dwa razy zapomnieć o myciu zębów, by pojawiły się plamy.

 • Papierosy

Palenie papierosów prawie zawsze prowadzi do żółtych przebarwień szkliwa z ciemnobrązowym nalotem. Smoliste substancje i toksyny osadzają się wtedy na zębach, odbarwiając nie tylko szkliwo, ale i wypełnienia. Tak, że jeśli nie rzucimy nałogu, wybielanie nie przyniesie pożądanego efektu.

 • Kwaśne napoje

Czy to soki, kawa czy napoje gazowane, zawierają kwasy, które niszczą szkliwo i odbarwiają zęby.

 • Jagody

Dużo barwników i kwasów zawierają owoce jagodowe, takie jak truskawki, maliny, jeżyny, wiśnie czy borówki.

 • Buraki

Odpowiadają za intensywny kolor barszczu. Niestety, tak samo wpływają na zęby.

 • Sztuczne barwniki

Znajdujące się w żelkach, cukierkach czy niskiej jakości napojach, sztuczne barwniki szkodzą nie tylko zdrowiu.

 • Nadczynność tarczycy

Przy niej zęby przyjmują niebieskobiałą barwę. Należy zbadać sobie poziom TSH we krwi i udać się do endokrynologa w przypadku wyników poniżej normy.

 • Niedoczynność tarczycy

Kolor mlecznobiały. Przy badaniu TSH wynik wyjdzie powyżej normy.

 • Porfiria

Kolor czerwonoszary. Słusznie niepokojący, bo świadczy o najczęściej dziedzicznych, zaburzeniach przetwarzania hemoglobiny we krwi.

 • Hiperbilirubinemia

Choroba dziedziczna, inaczej zwana zespołem Gilberta, przy której zęby przybierają zielonkawą barwę. Zazwyczaj przebiega bezobjawowo, a np. w okresach stresu, przychodzi żółtaczka, która mija razem z nimi.

 • Fluoroza

Zachodzi wskutek nadmiernej ekspozycji zębów na fluor w trakcie rozwoju szkliwa. Może ono przybrać przez to nawet brunatny kolor.

Na zmiany wynikające z chorób nie pomogą domowe sposoby na białe zęby. W przeciwnym razie, warto poznać te metody.

Jak wybielić zęby w domu?

Jest kilka sposobów na to, jak skutecznie wybielić zęby bez kosztownej wizyty u stomatologa. Jedną grupą rozwiązań są, dające efekt po wielokrotnym użytku, specjalistyczne pasty i płyny do ust. Nie można ich jednak nadużyć. Druga droga, to naturalne środki.

 • Ksylitol

Używanie ksylitolu zamiast cukru to jeden ze sposobów na to, jak naturalnie wybielić zęby. Przy okazji, jest jego zdrowym zamiennikiem - nie wpływającym tak niekorzystnie na pracę mózgu jak cukier przemysłowy.

 • Skórka banana

Pocieranie zębów wnętrzem skórki od banana pozwala je wybielić. Niestety, cukry zawarte w owocu, szkodzą na szkliwo.

 • Olej kokosowy

Używany w formie płukanki jest najzdrowszą z metod na to, jak naturalnie wybielić zęby, bo nie zawiera cukrów ani kwasów, które mają na przykład, również stosowane przy wybielaniu, truskawki. W dodatku działa antybakteryjnie i łagodząco, dzięki czemu pomaga leczyć podrażnienia czy zmiany w jamie ustnej. Wadą tego rozwiązania jest brak natychmiastowych efektów. Wymaga ono regularnej, paromiesięcznej pracy.

Istnieje wiele, zarówno przemysłowych jak i naturalnych sposobów na to, jak wybielić zęby w domu. Jest to jednak zabieg ryzykowny, bo niektóre środki niszczą szkliwo i dość łatwo z nimi przesadzić. Do najbezpieczniejszych należy olej kokosowy, stosowany w formie płukanki. Warto też zapytać stomatologa o polecane pasty. Szkoda wybielać zęby kosztem ich trwałości.

W kategorii: URODA