UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak skutecznie wyleczyć katar u niemowlaka?

1093 Views

Katar u niemowlaka najczęściej jest spowodowany niegroźną infekcją wirusową. Bardzo często jest także objawem towarzyszącym ząbkowaniu. Pojawienie się kataru u maleńkiego dziecka zwykle nie powinno budzić niepokoju, jednak najczęściej wiąże się z dyskomfortem. Utrudnia swobodne oddychanie i spokojny sen. Niemowlę bywa w związku z tym rozdrażnione i płaczliwe. Odpowiedzmy więc na pytanie: co na katar dla niemowlaka sprawdzi się najlepiej? 

Co na katar u niemowlaka?

Gdy niemowlę zaczyna chorować, bez względu na to czy jest to niegroźna dolegliwość jak przeziębienie, czy nieco poważniejszy stan jak np. przepuklina u dziecka, rodzice są zaniepokojeni. Trudno się temu dziwić. Nie ma w końcu nic ważniejszego niż zdrowie malucha. Zdarza się jednak, że mimo największych starań o właściwy ubiór czy dietę bogatą w witaminy i minerały, niemowlęta chorują. 

Zastanawiając się co na katar dla niemowlaka, w przypadku jeśli nie mamy wystarczającego doświadczenia lub pewności po jaki środek możemy sięgnąć, warto zaczerpnąć opinii farmaceuty lub lekarza. Leczenie powinno przede wszystkim opierać się na regularnym oczyszczaniu noska. Pomóc w tym może dostępna bez recepty sól fizjologiczna. Na katar niemowlaka  równie często wykorzystywana jest woda morska. Ich działanie lecznicze dodatkowo sprzyja utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia błony śluzowej nosa. 

Poza tym, dobry sposób na katar u niemowlaka to stosowanie specjalistycznego sprzętu, jakim jest aspirator. Na rynku występują różne jego rodzaje. Niektóre z aspiratorów posiadają możliwość podłączenia do odkurzacza domowego. Inne wymagają zasysania ustami przez rodzica. Jak często odciągać katar u niemowlaka za pomocą aspiratora? Tak często, jak istnieje potrzeba. Aspirator nie powoduje uszkodzeń w obrębie śluzówki nosa. 

Ukojenie w katarze mogą przynieść także plastry nasączone olejkami eterycznymi, przeznaczone do stosowania u niemowląt oraz inhalacje z użyciem soli fizjologicznej i inhalatora. Zwykle metody te okazują się wystarczające. Przy większym nasileniu lub na katar u niemowlaka w nocy, gdy utrudnione jest swobodne oddychanie podczas snu, dopuszcza się stosowanie kropli donosowych. Można je aplikować po ukończeniu 3. miesiąca życia. Tego rodzaju leki na katar u niemowlaka zwykle zawierają w składzie ksylometazolinę lub oksymetazolinę o działaniu obkurczającym na śluzówkę i ograniczającym produkcję wydzieliny (kropelki na katar dla niemowlaka nie powinny być stosowane dłużej niż kilka dni!). Warto też podkreślić, że zapalenie zatok u bardzo małych dzieci diagnozowane jest raczej rzadko. 

Ile trwa katar u niemowlaka?

Czas trwania kataru u niemowlaka obejmuje zwykle okres od kilku to kilkunastu dni. Wszystko uzależnione jest oczywiście od jego etiologii, w szczególności drobnoustrojów, które go wywołały. To ile trwa katar u niemowlaka uwarunkowane jest także zdolnościami obronnymi organizmu. Standardowo jednak wydzielina z nosa, w przebiegu infekcji wirusowej utrzymuje się ok. 7-14 dni. 

Katar u niemowlaka - kiedy do lekarza? 

Ciągły katar u niemowlaka oraz zmiana charakteru wydzieliny z przezroczystej na ropną powinna skłaniać rodziców do wizyty u pediatra. Wprawdzie zielony katar nie zawsze musi oznaczać zakażenie bakteryjnej, jednak w przypadku tak małych dzieci, jakimi są niemowlęta samodzielne stawianie diagnozy bywa trudne.  Do lekarza należy wybrać się także wówczas, jeśli katarowi towarzyszy gorączka i kaszel. 

Jak leczyć katar u niemowlaka?

Jak już wspomniano wcześniej dostępne są rozmaite metody i środki, umożliwiające leczenie kataru u niemowlaka. Przyjrzyjmy się im zatem nieco bliżej. 

Inhalacje na katar u niemowlaka

Inhalacje z soli fizjologicznej (NaCl) na katar u niemowlaka to bardzo skuteczny sposób na oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny. Szczególnie dobrze sprawdza się w tym celu sól hipertoniczna. Do przeprowadzenia inhalacji z wykorzystaniem NaCl potrzebny jest inhalator, który będzie ją rozpylał. Musi być on zaopatrzony w maseczkę, której wielkość będzie dostosowana do potrzeb niemowlęcia. W przypadku, gdy nie wiesz jaki inhalator dla niemowlaka będzie najlepszy, zapytaj lekarza lub farmaceuty. 

Domowe sposoby na katar u niemowlaka

Poza inhalacjami, inne domowe sposoby na katar u niemowlaka to m.in. kładzenie maluszka na brzuszku, co w naturalny sposób stymuluje oczyszczanie noska w wodnistej wydzieliny poprzez spływanie kataru. Warto także zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza oraz wychodzić z dzieckiem na świeże powietrze. Katar u niemowlaka a spacer to zagadnienie bardzo często poruszane. Wielu rodziców ma bowiem wątpliwości, czy można przebywać na dworze z zakatarzonym dzieckiem. Specjaliści podkreślają jednak, że jeśli dziecko jest w dobrej kondycji ogólnej i nie gorączkuje, nie ma ku temu przeciwwskazań. 

Maść na katar dla niemowlaka

Silny katar u niemowlaka, któremu towarzyszy obrzęk śluzówki może znacząco utrudniać zasypianie. W takich przypadkach pomocne okazują się maści na bazie olejków i wyciągów roślinnych, dedykowane najmłodszym. Aplikuje się je cienką warstwą na okolice klatki piersiowej, a ulatniające się opary olejków działają udrażniająco na nos i ułatwiają oddychanie. 

Plasterki na katar dla niemowlaka

Na podobnej zasadzie do maści działają plasterki nasączone olejkami eterycznymi dostępne w aptekach. Nakleja się je na wierzchnią część piżamki dziecka, na noc. Tradycyjny, skoncentrowany olejek, na katar u niemowlaka (np. eukaliptusowy) nie powinien być stosowany, zwłaszcza w obrębie ust i nosa. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych. Dlatego też plasterki stworzone z myślą o niemowlętach stanowią wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Niektóre z nich mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. 

Jak rozpoznać katar u niemowlaka?

Rozpoznanie kataru u niemowlaka nie jest trudne. Poza wypływającą z nosa wydzieliną obserwować można charakterystyczne „sapanie”, zwłaszcza w nocy. Typowym objawem jest także częste kichanie. Spadki odporności, które obserwuje się np. w trakcie ząbkowania u dzieci, sprzyjają „atakowi” zarazków krążących w otaczającym środowisku, dlatego też bardzo często katar zwiastuje zbliżające się wyrzynanie ząbków. 

Bibliografia:

  1. Albrecht. Czy i jak leczyć objawowo zakażenia górnych dróg oddechowych. Medycyna Rodzinna 6/2004; 268-277.
  2. Szamborski R. Katar – etiologia i skuteczne leczenie. Farmacja Polska 2009;65(10):723-724.
W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO