UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak parzyć herbatę z głogu?

633 Views

Głóg to roślina ozdobna, która wykorzystywana jest również w celach zdrowotnych i kulinarnych. Surowcem zielarskim, z którego czerpie się najwięcej właściwości są owoce i kwiaty. To właśnie z nich można przygotować herbatę z głogu zalecaną w problemach sercowo-naczyniowych. Jak zrobić herbatę z głogu? Jakie jest działanie i właściwości herbaty z głogu? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule. 

Herbata z głogu działanie

Głóg (Crataegus L.) to rodzaj roślin z rodziny Rosaceae, które powszechnie występują w strefie umiarkowanej półkuli północnej. Głóg występuje w postaci dużych i małych krzewów, a także niewielkich drzew, które charakteryzują się kwiatami zebranymi w baldachogrona.

Owoce głogu po dojrzewaniu mają barwę żółtą, czarną lub czerwoną dzięki czemu bardzo często sadzi się omawianą roślinę w celach ozdobnych. Zastosowanie głogu nie ogranicza się do jego walorów wizualnych, ale również zdrowotnych.

Działanie herbaty z głogu jest wielokierunkowe i dotyczy różnych układów ludzkiego organizmu. Od wieków medycyna ludowa i chińska wykorzystywała właściwości herbaty z głogu między innymi na problemy związane z układem pokarmowym czy krwionośnym. Działanie herbaty przyrządzanej z owoców lub kwiatów głogów wynika w dużej mierze z wysokiej zawartości flawonoidów - należących do grupy polifenoli substancji bioaktywnych, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Poza tym kwiaty i owoce głogu są źródłem składników mineralnych, takich jak: wapń, potas czy magnez, a także kwasów organicznych. Polifenole zawarte w głogu to przede wszystkim epikatechiny, kwas chlorogenowy, rutyna i kwercetyna, które mają silne działanie prozdrowotne i często wchodzą w skład suplementów na zdrowie. 

Głóg herbata właściwości i działanie:

  • kardioprotekcyjne,
  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwgrzybicze,
  • przeciwutleniające,
  • przeciwzapalne,
  • immunomodulujące.

Omówione właściwości głogu związane są z wysoką zawartością wspomnianych polifenoli, dzięki którym można zadbać o zdrowie pijąc np. herbatę z kwiatów głogu.

Herbata z głogu na co?

Właściwości głogu wynikają głównie ze wspomnianych wielokrotnie składników bioaktywnych. Dzięki wysokiemu stężeniu polifenoli, herbata z głogu polecana jest na wiele różnych dolegliwości i chorób. Medycyna ludowa wykorzystywała właściwości głogu do walki z chorobami i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, w chorobach serca, a nawet w bezsenności. Na co herbata z głogu może pomóc?

Nie tylko medycyna ludowa, ale również aktualne badania naukowe potwierdzają działanie herbaty z głogu na serce. Uważa się, że herbata z głogu na nadciśnienie to świetny pomysł. Głóg ma działanie obniżające ciśnienie krwi, antyarytmiczne, a także może obniżać stężenie cholesterolu całkowitego, “złego” LDL i trójglicerydów. Głóg może jednocześnie podwyższyć stężenie cholesterolu HDL, co jest bardzo pożądane w przypadku chorób sercowo-naczyniowych. Głóg to nie jedyna znana zielarska roślina, która ma działanie obniżające ciśnienie krwi, podobne są właściwości jałowca.

Zastosowanie herbaty z owoców głogu nie ogranicza się do działania na serce. Głóg może działać również na biegunkę czy niestrawność, a ponadto odpowiada również za działanie uspokajające na układ nerwowy (co może być tłumaczeniem stosowania go na bezsenność w medycynie ludowej).

Herbata z głogu przeciwwskazania

Mimo wielu korzyści zdrowotnych związanych z piciem herbaty z głogu istnieją pewne przeciwwskazania do spożywania preparatów Crataegus. Przeciwwskazaniem będzie stosowanie niektórych leków, np. na nadciśnienie czy arytmię (czyli jednocześnie dolegliwości na które herbata z głogu jest polecana). Dlatego tak ważne jest, aby każde herbatki, napary czy suplementy diety stosować po konsultacji ze specjalistą, który zna się na danej jednostce chorobowej. Poza tym należy pilnować spożywanej dawki herbaty z głogu, ponieważ nadmierne spożycie może zakończyć się zawrotami głowy i kołataniem serca. 

Herbata z głogu jak parzyć?

Przepis na herbatę z głogu jest bardzo prosty. Wystarczy odpowiednią ilość suszu zaparzyć pod przykrywką i odstawić na kilka minut. Po tym czasie wystarczy wypić napar i korzystać z korzyści płynących z właściwości zdrowotnych głogu. 

Podsumowując - herbata z głogu to produkt, który może przynieść szereg korzyści zdrowotnych osobom borykającym się z chorobami sercowo-naczyniowymi. Ważne jest odpowiednie dawkowanie, które przekroczone może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Zainteresowanych tematem zielarstwa zachęcamy również do lektury artykułu o właściwościach malwy. 

Bibliografia:

  1. E. Gajda, Fitoterapia i dieta w zapobieganiu i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Post Fitoter, 2019
  2. D. Król, Głóg (Crataegus monogyna (L.), Crataegus oxyacantha (L.)) – cenną rośliną leczniczą. Postępy Fitoterapii, 2011
  3. B. Kulczyński, Potencjał prozdrowotny owoców i kwiatów głogu, Probl Hig Epidemiol, 2016
W kategorii: ZDROWIE
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.