UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak objawia się przepuklina żołądka?

1196 Views

Przepuklina żołądka to potoczna nazwa przepukliny rozworu przełykowego. W jej przebiegu dochodzi do patologicznego poszerzenia kanały przepony w wyniku czego żołądek, przedostaje się do klatki piersiowej. Leczenie przepukliny żołądka nie zawsze wymaga przeprowadzenia operacji. Często wystarczające są metody farmakologiczne i niefarmakologiczne.

Co to jest przepuklina żołądka?

Co to jest przepuklina żołądka? Choroba polega na przedostaniu się żołądka z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Dochodzi do tego na skutek poszerzenia kanału przepony. Mówiąc więc o tym, co to jest przepuklina żołądka, należy stwierdzić, że jest to następstwo patologicznym zmian w przeponie.

Wyróżnia się trzy typy przepukliny żołądka:

 • wślizgowa – ponad przeponę dostaje się górna część żołądka i jego wpust,
 • okołoprzełykowa – ponad przeponę dostaje się trzon żołądka i jego dno,
 • mieszana – łączy cechy obu typów przepukliny żołądka.

Przepuklina żołądka – objawy

Przy przepuklinie żołądka objawy nie zawsze są wyraźne albo są na tyle niecharakterystyczne, że łatwo je pomylić z innymi dolegliwościami. Przy wślizgowej postaci przepukliny żołądka, pierwsze objawy mogą być mylnie wiązane z refluksem żołądkowo–przesyłkowym. Pojawiają się: zgaga, pieczenie za mostkiem i w nadbrzuszu oraz cofanie treści żołądka do przełyku (przez co mogą powstać owrzodzenia i nadżerki błon śluzowych przełyku). Natomiast przy okołoprzełykowej przepuklinie żołądka występują: odbijanie, ucisk za mostkiem i w nadbrzuszu (co może doprowadzić do nadżerek błon śluzowych żołądka i jego martwicy).

Przy patologiach o dużych rozmiarach, objawów nie sposób przeoczyć. Czy przepuklina żołądka boli? Przy tych znacznej wielkości może się utrzymywać:

 • zgaga,
 • ból zamostkowy,
 • ból nadbrzusza,
 • ból gardła,
 • bolesne nadżerka błon śluzowych.

Jeśli doskwiera ci trudny do zniesienia dyskomfort w obrębie mostka, przełyku czy ból żołądka, przepuklina powinna być skonsultowana ze specjalistą. Może to bowiem świadczyć o jej uwięźnięciu, co jest stanem, w którym zdrowie i życie są zagrożone.

Przepuklina żołądka – czym grozi?

Przepuklina żołądka może objawiać się w mało dokuczliwy sposób. Nie znaczy to, że nie doprowadza do niebezpiecznych zmian. Groźnym przy przepuklinie żołądka powikłaniami są nadżerki i owrzodzenia. Mogą bowiem doprowadzić do zwężenia przełyku lub nabytego krótkiego przełyku. 

Może też dojść do uwięźnięcia przepukliny. Czym grozi przepuklina żołądka, jeśli dojdzie do jej uwięźnięcia? Jest to stan zagrażający zdrowiu i życiu. Zbagatelizowany może doprowadzić do śmierci.

Przepuklina żołądka – przyczyny

Od czego powstaje przepuklina żołądka? Jest to wynik poszerzenia kanału przepony na skutek osłabienia organu. Powstaniu patologii sprzyjają:

 • otyłość,
 • podeszły wiek,
 • wady anatomiczne rozworu przełykowego i więzadeł stabilizujących wpust żołądka,
 • wady w położeniu otrzewnej.

Wśród przyczyn przepukliny żołądka wymienić też należy poddawanie jamy brzusznej stale wysokiemu ciśnieniu. To, od czego przepuklina żołądka może powstać to m.in. utrzymujące się zaparcia, wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej i uprawianie dyscyplin sportu związanych z podnoszeniem ciężarów.

Od czego przepuklina żołądka może jeszcze powstać? Jest to problem, który diagnozowany jest nierzadko u kobiet w ciąży i po porodzie siłami natury.

Przepuklina żołądka – leczenie

Jak leczyć przepuklinę żołądka? Podstawą jest diagnostyka przepukliny żołądka, co pozwala wybrać odpowiednią metodę terapeutyczną. Lekarz może zlecić:

 • RTG,
 • pobranie wycinka przewodu pokarmowego,
 • pH-metrię,
 • manometrię przełyku.

Jak leczyć przepuklinę żołądka, jeśli nie daje wyraźnych symptomów, a sam kanał przepony nie jest znacząco poszerzony? Wówczas wystarczające jest stosowanie środków farmakologicznych:

 • leków propulsywnych (wspomagających perystaltykę),
 • H2-blokerów (redukujących wydzielanie kwasu żołądkowego),
 • blokerów pompy protonowej,
 • leków o działaniu rozkurczowym,
 • leków zobojętniających treść żołądkową.

Czy przepuklina żołądka jest wyleczalna dzięki tym środkom? Stosowanie leków zaleconych przez specjalistę służy łagodzeniu objawów. Nie jest to metoda, która pozwala wyleczyć chorobę.

Przepuklina żołądka – domowe sposoby

Warto stosować przy przepuklinie żołądka domowe sposoby łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą. Przy przepuklinie żołądka zalecane jest stosowanie preparatów redukujących symptomy refluksu żołądkowo-przełykowego. W codziennej diecie w przepuklinie żołądka powinny znaleźć się przez to zioła takie jak: rumianek, lukrecja oraz imbir (który dodatkowo wspiera odporność).

Przepuklina żołądka – dieta

Dieta przy przepuklinie żołądka powinna być lekkostrawna. To ważne, ponieważ właściwe dobranie produktów redukuje dokuczliwość objawów choroby.

Co jeść przy przepuklinie żołądka? Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, tłustych i kalorycznych. Pobudzają wydzielanie kwasów żołądkowych, dlatego ich spożywanie nie jest wskazane przy przepuklinie żołądka. Dieta nie powinna również zawierać pikantnych przyprawy, czekolady oraz mocnej kawy i herbaty.  W diecie na przepuklinę żołądka należy redukować liczbę produktów wzmagających zgagę. Nawet jeśli są to składniki bogate w witaminy i minerały (np. cytrusy, pomidory, cebula), to sprzyjają cofaniu się treści żołądka do przełyku, co skutkuje powstawaniem podrażnień.

Zatem co można jeść przy przepuklinie żołądka? Warto sięgnąć po: chude mięso, produkty pełnoziarniste, warzywa (np. szpinak, brokuły, marchew), owoce (np. banany, gruszki, awokado), orzechy i nasiona, masła oraz sery.

Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego, co jeść. Przepuklina żołądka jest chorobą, która wymaga również zmiany nawyków w sposobie jedzenia i przygotowywania potraw. Jakie zasady warto uwzględnić w diecie? Przepuklina żołądka będzie mniej dokuczliwa, jeśli:

 • zastąpisz produkty smażone – gotowanymi,
 • będziesz jeść mniej, a częściej,
 • rzucisz palenie i alkohol,
 • zaczniesz samodzielnie przygotowywać posiłki, zamiast kupować te już przetworzone.

Przepuklina żołądka – operacja

Operacja przepukliny żołądka wykonywana jest tylko przy nasilonych dolegliwościach i patologii dużych rozmiarów. Zabieg polega na przemieszczeniu organu lub jego części na prawidłowe miejsce, przy jednoczesnym zwężeniu kanału przepony.

Operację wykonuje się metodą fundoplikacji (laparoskopowo) przez klatkę piersiową lub jamę brzuszną. Zabieg przywraca prawidłowe funkcjonowanie kanału przepony, dzięki czemu treść żołądkowa nie jest zarzucana wstecznie do przełyku.

Źródła

 1. R. Zavatskyi, A. Józefiak i in., Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego z przemieszczeniem trzustki do klatki piersiowej u chorego na SARS-COV-2, „Państwo i Społeczeństwo” 2021, nr 1, s. 185–190.
 2. P. Szelachowski, M. Strutyńska-Karpińska, Olbrzymia przepuklina rozworu przełykowego – opis przypadku, „Advances in Clinical and Experimental Medicine” 2006, nr 15, 389–391.
 3. J. Aviv, S. Kaufmann Aviv, Wylecz refluks i zgagę prawidłową dietą, Wydawnictwo Vital, Białystok 2020.
W kategorii: ZDROWIE
Katarzyna Grzyś-Kurka

Ekspert w tematyce związanej ze zdrowiem i pielęgnacją urody. Umiejętnie wyjaśnia nawet zawiłe zagadnienia, by pomóc je zrozumieć czytelnikom.

Autorka powieści dla dzieci i niepoprawna marzycielka. Kiedy nie pisze – czyta, a gdy nie czyta – pisze.