UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak leczyć suchy kaszel domowymi sposobami?

1639 Views

Kaszel suchy można leczyć na wiele różnych sposobów. Poza lekami z apteki, dostępny jest szereg rozmaitych domowych metod, które pomagają w jego łagodzeniu. Medycyna ludowa wykorzystuje je z dobrym skutkiem od pokoleń. Z poniższego artykułu dowiesz się, które domowe sposoby na kaszel suchy mogą okazać się skuteczne.

Domowe sposoby na suchy kaszel

Gdy łapie nas infekcja wirusowa jednym z objawów bywa kaszel. Bardzo często utrzymuje się on  nawet do kilku tygodni po przechorowaniu zakażenia. Mówimy wówczas o kaszlu suchym, czyli nieproduktywny, który jest wynikiem nadaktywności oskrzeli po przebytej chorobie. Domowy sposób na suchy kaszel to jedno z rozwiązań, po jakie, poza środkami farmakologicznymi, możemy sięgnąć. Babcine metody od pokoleń cieszą się nieustającą popularnością. Chleb z czosnkiem czy gęsi smalec na kaszel – słyszał o nich chyba każdy z nas! 

Wśród popularniejszych, naturalnych sposobów na kaszel wymienić należy oczywiście herbatę z miodem i cytryną. To propozycja, która nie tylko pomoże złagodzić kaszel, ale i całościowo wzmocni zdrowie za sprawą wysokiej dawki cennych witamin i minerałów. Wykazano, że przyjmowanie już nawet niewielkich ilości miodu, np. na noc, łagodzi męczący kaszel, także w przebiegu ostrych infekcji. 

Inny sprawdzony domowy sposób na suchy kaszel to stosowanie ziołowych naparów, na bazie ziół obfitujących w związki śluzowe. Śluzy łagodzą stan zapalny oraz działają powlekająco i ochronnie na błony jamy ustnej i gardła. W ten sposób zmniejszają podrażnienie, a także mogą hamować odruch kaszlu. Do popularnych surowców zielarskich o takim działaniu należą m.in. korzeń i liść prawoślazu lekarskiego oraz liście babki lancetowatej. W sprzedaży aptecznej dostępne są także syropy zawierające w składzie ekstrakty z tych właśnie ziół. Uporczywy suchy kaszel ukoić pomoże również syrop z porostu islandzkiego, który stanowi ponadto doskonały sposób na chrypę. Poza syropem, sięgać warto także po tabletki z porostem.

Inne zioła które sprawdzą się jako użyteczny sposób na suchy, męczący kaszel to np. imbir oraz lipa. Napary z tej ostatniej będą szczególnie dobrym wyborem jeśli infekcji towarzyszy także stan podgorączkowy.   

Suchy kaszel u dziecka domowe sposoby

Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, jakie domowe sposoby na suchy kaszel u dziecka mogą być rekomendowane. Ponownie wróćmy na chwilę do herbaty z miodem i cytryną. Jeśli dziecko nie jest uczulone, niewielkie ilości miody (ok 2,5ml) mogą być podawane już po ukończeniu 2. życia, w celu złagodzenia duszącego nocnego kaszlu. 

Warto ponadto wypróbować ponadczasowy syrop z cebuli, który z łatwością wykonamy samodzielnie w domu. Gotowy przepis na ten specyfik odnajdziesz w dalszej części artykułu. 

Znana domowa metoda na suchy kaszel, także u dziecka, to ponadto inhalacje. Sporządza się je np. na bazie ziół lub zwykłej soli fizjologicznej, do której jednak niezbędny jest inhalator. W przypadku dzieci, zwłaszcza tych nieco starszych, inhalacje na kaszel można przeprowadzić z wykorzystaniem odpowiednich ziół, np. tymianek, oregano, rozmaryn lub olejku eterycznego, zachowując jednak niezbędne środki ostrożności (nie zaleca się stosowania olejków o niemowląt oraz malutkich dzieci).

Poza tym warto pamiętać o odpowiedniej podaży płynów. Najważniejsza jest oczywiście woda, można jednak sięgać także po ziołowe napary. Jako domowy sposób na suchy, męczący kaszel u dziecka wykorzystuje się np. herbatkę rumiankową lub herbatkę z lipy z dodatkiem z soku z owoców malin lub owoców czarnego bzu. 

Domowy syrop na suchy kaszel

Syrop z cebuli to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na suchy kaszel u dorosłych jak i dzieci. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby jego działania. Skąd tak duża popularność? Otóż, kto choć raz wypróbował syrop z cebuli, ten wie jak skuteczną metodą na suchy kaszel potrafi być. Cebula to nie tylko cenione w kuchni warzywo, ale także bogactwo organicznych związków siarki, które działają przeciwbakteryjnie. Co istotne, domowej roboty syrop z cebuli jest banalnie prosty, jeśli chodzi o jego wykonanie. Do jego sporządzenia potrzeba w zasadzie tylko dwóch składników: cebuli i cukru lub cebuli i miodu - jeśli zależy nam na jeszcze zdrowszej wersji. 

Syrop z cebuli na kaszel suchy – domowy sposób

  1. Średniej wielkości cebulę pokrój w drobną kostkę i umieść ją w słoiku lub miseczce;
  2. Zasyp cebulę cukrem (lub zalej miodem) i zakręć słoik lub zakryj miseczkę talerzykiem;
  3. Odstaw w ciemne, ciepłe miejsce do czasu aż cebula puści sok;
  4. Przyrządzony specyfik podawaj na suchy kaszel do kilku razy dziennie po łyżeczce.

Inny domowy syrop na suchy kaszel sporządzić można z suszonych goździków, które często wykorzystywane są w kuchni, np. przy pieczeniu ciast. Wystarczy kilka sztuk goździków (5-6) zalać ok. 120 ml płynnego miodu i odstawić na noc. Rano mamy gotowy środek przeciwkaszlowy, który można zażywać w ilości jednej łyżeczki dziennie. 

Inhalacje na suchy kaszel domowe sposoby

Doceniany, naturalny sposób na suchy kaszel, który praktykowany jest w wielu polskich domach, to inhalacje. Ich rolą jest oczyszczanie górnych dróg oddechowych, ale i powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa chory. Metoda ta nadaje się do wykorzystywania u dzieci oraz osób dorosłych, choć zdecydowanie najczęściej sięga się po nią w przypadku najmłodszych. W zależności od potrzeb inhalacje mogą pomóc łagodzić objawy takie jak katar oraz kaszel. 

Najprostszym sposobem ich wykonania w warunkach domowych jest wdychanie parujących, świeżo zaparzonych  ziół takich jak tymianek lub szałwia. Można także inhalować się ulatniającym aromatem olejków eteryczny, które w ilości kilku kropel dodaje się do gorącej wody. Omawiając domowe sposoby na suchy kaszel, warto także wspomnieć o inhalacjach z soli kuchennej. One również mogą przynieść zadowalające rezultaty. Dodatkowo, zarówno olejki jak i sól wykorzystywane są powszechnie do leczniczych kąpieli o działaniu rozgrzewającym i antyseptycznym. 

1-2 krople olejku np. eukaliptusowego lub miętowego można połączyć z niewielką ilością wazeliny, którą następnie wciera się w klatkę piersiową oraz plecy na ok. pół godziny przed snem. W przypadku dzieci i niemowląt najlepiej skorzystać jednak z gotowych maści dostępnych w aptekach.

W przypadku najmłodszych terapię inhalacyjną można nieco zmodyfikować, co pozwoli jednocześnie na zachowanie bezpieczeństwa podczas stosowania u nich olejków eterycznych. Jedną z propozycji jest wstawienie parujących olejków do łazienki, na krótko przez kąpielą lub na czas jej trwania. W celu oczyszczenia pomieszczenia, udrożnienia dróg oddechowych oraz zapewnienia swobodnego oddychania w trakcie snu, dopuszcza się także rozpylanie olejków na krótko przed spaniem w sypialni malucha. 

Bibliografia:

  1. Doniec Z i wsp. Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ. Lekarz POZ 4/2016;305-321.
  2. Krenke R i wsp. Postępowanie w kaszlu u osób dorosłych – rekomendacje dla lekarzy rodzinnych. Lekarz POZ 6/2018; 425-452.
  3. Albrecht. Czy i jak leczyć objawowo zakażenia górnych dróg oddechowych. Medycyna Rodzinna 6/2004; 268-277.
  4. Batura-Gabryel H. Kaszel – trudny problem kliniczny. Nowa Medycyna 1/2012; 7-9.
W kategorii: ZDROWIE