UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Sposoby na chrypę i utratę głosu, które postawią cię na nogi

37943 Views

Wskazówki jak sobie poradzić z chrypką i utratą głosu

Bóle gardła, chrypa, to dolegliwości, które mogą szczególnie dokuczać w okresie zimowym. Niska temperatura, ogrzewanie i ciągłe zmiany z tym związane nie pozwalają organizmowi się przyzwyczaić. Najgorsze z powikłań, do jakich może przez nie dojść, to utrata głosu. Dlatego warto działać zawczasu, czy to przez domowe, czy farmakologiczne metody. Czy są skuteczne sposoby na chrypę i utratę głosu? Jak najbardziej!

Przyczyny dolegliwości

Łatwiej dobrać sposoby na chrypę i utratę głosu, znając możliwe przyczyny tych dolegliwości. A to nie tylko kwestia temperatury. To także:

 • Palenie papierosów

Warto je ograniczyć, inaczej grozi nam rak płuc, a nie tylko utrata głosu.

 • Nadmierna eksploatacja strun głosowych

Warto zadbać o przebywanie w środowisku, w którym nie trzeba podnosić głosu. A jeśli nasz tryb pracy wymaga jego eksploatacji, to dbać o gardło - nawilżenie przed i odpoczynek po dopełnieniu obowiązków.

 • Choroby, łącznie z nowotworami

Jeśli nie pojawia się nagle, a nasila powoli i trwa wiele dni, chrypka może być objawem poważnej choroby gardła czy krtani.

 • Działanie niektórych leków

Tych na astmę, moczopędnych lub zawierających pochodne kortyzolu.

Generalnie chrypa pojawia się przy nieprawidłowym stykaniu się fałd głosowych lub zaburzeniu ich elastyczności. Powodujące ją choroby, to:

 • Niedoczynność tarczycy

Matowy głos jest jednym z jej objawów.

 • Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks jest często wynikiem zwiotczenia mięśni przełykowych, więc nie dziwi, gdy to samo dzieje się z fałdami.

 • Przeziębienie czy inne, wynikające z infekcji choroby

Mogą prowadzić do zapalenia krtani, a ono zmienia jej strukturę. Poza tym, kaszel podrażnia gardło.

 • Alergie

Nie tylko leki na astmę, ale również sama alergia może mieć negatywny wpływ na struny głosowe, zwłaszcza gdy dojdzie do obrzęku w wyniku reakcji.

 • Nowotwory

Nie muszą być złośliwe. Czasem to po prostu guzkowate zmiany. Wśród nich polipy to jedne z najczęściej występujących w obrębie krtani.

Jeśli przyczyną jest choroba przewlekła, a nie zwykłe podrażnienie gardła, zioła na chrypę nie pomogą w tej sytuacji. Za to przy przeziębieniu możemy się leczyć domowymi środkami.

Sposoby na chrypę i utratę głosu

Znając możliwe przyczyny i ogólną charakterystykę występowania chrypy, trudno nie zauważyć, że troska o gardło – zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu – dobrze się przeciw niej sprawdzi. Można taką wdrożyć domowymi i farmakologicznymi sposobami, a i wśród nich wybór jest szeroki.

Zioła na chrypę:

 • Napar z szałwii

Szałwia ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga fałdom głosowym wrócić do kształtu sprzed nadwyrężenia czy infekcji.

 • Napar z rumianku

Jego działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze nieraz pozwala działać u przyczyny. Jeden z jego olejków eterycznych - bisabobol - zmniejsza uszkodzenia błony śluzowej, łagodząc ból.

 • Napar z prawoślazu

Prawoślaz zawierają leki na chrypę z apteki, więc zdecydowanie sprawdzi się też jako domowy sposób na utratę głosu.

 • Olejek lawendowy

Działa łagodząco, przeciwbólowo, wspiera regenerację, a na układ oddechowy działa najlepiej w postaci inhalacji.

 • Olejek sandałowy

Choć kojarzy się głównie z perfumami, wspomaga leczenie dróg oddechowych i działa antyseptycznie. Niestety, jest drogi.

Leki na chrypę:

Występują pod postacią tabletek do ssania, syropów i aerozoli. Te ostatnie działają miejscowo, ale ze skutkiem natychmiastowym. Pozostałe muszą się rozpuścić, ale już w czasie swojej drogi przez gardło, łagodzą ból i stan zapalny.

Niektóre działają typowo na chrypę, inne na stan zapalny, jeszcze inne na kaszel i pośrednio prowadzą do zmniejszenia dolegliwości.

Warto sprawdzić, by w składzie znajdowało się  dużo substancji czynnych, a jak najmniej cukru. Miód jest zdecydowanie zdrowszym dodatkiem dla smaku.

Istnieją różne sposoby na chrypę i utratę głosu. Nie trzeba godzić się z objawami. Jeśli jednak dokuczają nam przez wiele dni, warto udać się do lekarza i zbadać przyczyny, bo zwykłe nadwyrężenie strun głosowych nie wywołuje długotrwałych dolegliwości. Trzeba pamiętać, że chrypa może być wynikiem przewlekłej choroby. A ich szybkie wykrycie zwiększa rokowania przy leczeniu.

W kategorii: ZDROWIE