UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Dlaczego nie chudnę? 8 powodów, przez które nie możesz schudnąć

26213 Views

Jak pozbyć się nadmiaru kilogramów w prosty sposób? 

Istnieje wiele czynników, utrudniających zrzucenie wagi. Dziedziczne predyspozycje nieraz ograniczają nasze możliwości. Tak samo choroby. Najłatwiej samemu rozwiązać sprawę, gdy popełniamy błędy w odchudzaniu, bo w przeciwnym razie trzeba udać się do specjalisty, diagnozować i leczyć przyczyny.

Ćwiczę i nie chudnę, bo nie liczę kalorii

Jeśli nie chudniesz mimo ćwiczeń, być może nie wiesz, jak obliczyć deficyt kaloryczny. Wysiłek fizyczny nie powoduje spalania tkanki tłuszczowej, kiedy w pożywieniu dostarczamy na niego dość energii. Trzeba stworzyć ujemny bilans kalorii.

Jak to zrobić?

Najpierw należy się dowiedzieć, ile spala się ich w ciągu dnia. Pomagają w tym aplikacje i zegarki. Bez nich trzeba wyliczyć PPM, czyli Podstawową Przemianę Materii, która wyznacza, ile nas kosztuje samo przeprowadzanie procesów życiowych. Wynik pomnożyć przez współczynnik aktywności, by otrzymać CPM - Całkowitą Przemianę Materii.

Żeby powstał deficyt, wystarczy zjadać mniej o 300 kilokalorii. Dla bardziej wyraźnych efektów, deficyt może być większy, ale przekraczający 1000kcal z reguły jest niebezpieczny.

Postaraj się liczyć swoje zapotrzebowanie i go nie zaspokojać. Pomogą matematyczne formuły.

 • Wzór Harrisa-Benedicta dla kobiet:

PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x wiek [rok])

 • Wzór Harrisa-Benedicta dla mężczyzn:

PPM = 66,5 + (13,75 x masa ciała [kg]) + (5,003 x wzrost [cm]) – (6,775 x wiek [rok])

 • Wzór Mifflina dla kobiet:

PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6,25 x wzrost [cm]) -(5 x wiek [rok]) – 161

 • Wzór Mifflina dla mężczyzn:

PPM = (10 x masa ciała [kg]) + (6, 25 x wzrost [cm]) -(5 x wiek [rok]) + 5

Wynik mnoży się przez:

 • 1,2-1,39 w przypadku chorego, leżącego w łóżku,
 • 1,4-1,69 dla niskiej aktywności fizycznej, 
 • 1,7-1,99 dla umiarkowanej aktywności,
 • 2-2,4 dla wysokiej aktywności fizycznej.

7 innych powodów, dla których nie można stracić na wadze

Redukcja masy ciała wymaga diety i ćwiczeń, ale też zdrowia pod innymi względami. Problemy z trawieniem czy metabolizmem, z hormonami - wszystkie mogą sprawić, że nasz wysiłek stanie się bezowocny. Jeśli wiesz, jak obliczyć deficyt kaloryczny i go sobie tworzysz, a mimo to nie tracisz zbędnych kilogramów, udaj się do lekarza lub dietetyka, bo oto prawdopodobni winowajcy:

 • Niedoczynność tarczycy

Hormony tarczycy stymulują metabolizm. Zwalnia on, gdy jest ich za mało we krwi, a wtedy przybieramy na wadze, jesteśmy zmęczeni, senni i nie mamy na nic siły. Nieraz występują również zaburzenia nastroju, pracy serca i oddechu. Jeśli zapytasz lekarza „dlaczego nie chudnę?”, zapewne w pierwszej kolejności zaleci badanie pod kątem tej choroby.

 • Jednostajny trening

Jeśli cały czas ograniczasz swoje ćwiczenia do aerobiku czy biegania, to po pewnym czasie przestaniesz zauważać efekty. Więcej kalorii spalamy, mając większą masę mięśniową, dlatego ćwiczenia wysiłkowe są wskazane dla osób, które dążą do szczupłej sylwetki.

 • Kortyzol we krwi

Nakładanie na siebie zbyt dużej presji, trening ponad swoje siły - to błędy w odchudzaniu. Trochę adrenaliny zmotywuje, nie zaszkodzi, ale przy długotrwałym eksponowaniu się na stresory, kortyzol wkracza do akcji. Narządy wewnętrzne otaczają się wtedy tkanką tłuszczową, żeby się przed nim chronić.

Co jeszcze może być powodem że waga nie spada?

 • Alkohol

Taki niewinny, to tylko napoje, a zawierają mnóstwo kalorii. Od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, ale warto zwrócić uwagę na jego skład i nie sięgać po niego przy każdej okazji ani tym bardziej w dużej ilości.

 • Leki

Niektóre z nich utrudniają odchudzanie, na przykład insulina czy wybrane psychotropy. Takie efekty uboczne należy omawiać z lekarzem i dobierać podobne substancje, na które lepiej zareaguje nasz organizmy. Tyczy się to także antykoncepcji.

 • Brak snu

Czyli „ćwiczę i nie chudnę, bo sypiam mniej niż 7 godzin”. Taka praktyka może powodować przybieranie na wadze o niemal kilogram w tygodniu. Poza tym, brak snu sprzyja utrzymywaniu się wysokiego poziomu kortyzolu, bo organizm nie zażywa regeneracji, również jak chodzi o psychiczne aspekty. Jeśli masz problemy z zasypianiem, dla dobra odchudzania warto wspomóc się lekami.

 • Choroby genetyczne

Geny wpływają na to, jak wyglądamy, włącznie z naszą sylwetką i ze zbędnymi kilogramami. Jest parę chorób, których objawem jest właśnie problem z utrzymaniem wagi. Takich jak: zespół Cohena, zespół Pradera-Williego czy zespół Carpentera.

Jeśli zadajesz sobie pytanie „dlaczego nie chudnę?” to albo popełniasz jakieś błędy - masz niewłaściwe nawyki - albo twoja nadwaga jest symptomem choroby. Kiedy upewnisz się, że śpisz odpowiednio długo, nie pozostajesz pod wpływem stresu i nie dostarczasz organizmowi wystarczającej liczby kalorii, czas udać się do lekarza w celach diagnostycznych. Możesz mieć problemy z metabolizmem czy hormonami. A leczenie przy wczesnym rozpoznaniu daje lepsze rezultaty.

W kategorii: ODCHUDZANIE