Bezdechy senne - jak sobie z nimi radzić?
Jeśli słyszałeś o tym, czym jest bezdech nocny, i zauważasz u siebie chrapanie, które jest jednym z symptomów, tak naprawdę masz już pewne powody do strachu. Dotknięte nim osoby częściej powodują wypadki, zasypiając za kierownicą. Częściej też zapadają na różne choroby. Bezdechy senne mogą naprawdę wyniszczyć organizm.
Spis treści:
Zobacz też: Jak poprawić pamięć? 9 skutecznych sposobów, które Ci pomogą
Bezdechy senne a zagrożenie schorzeniami
Jeśli w czasie snu dojdzie do zbytniego rozluźnienia mięśni, pojawia się bezdech nocny. Zaczyna się od chrapania. Potem jeszcze większe zwiotczenie podniebienia miękkiego i języczka prowadzi do całkowitego zablokowania dróg oddechowych. To chwilowe zatrzymanie przepływu nazywa się obturacyjnym bezdechem sennym. Chory zwykle na drugi dzień nie pamięta wywołanych nim epizodów przebudzeń, a to bardzo ważne, by wcześnie wykryć te zaburzenia snu, bo często razem z nimi diagnozuje się:
Nawet u 70% badanych.
U 50% osób, a jest o tyle groźne, że zwiększa ryzyko innych chorób układu krążenia, w tym 2-4 krotnie w przypadku zawału, a po udarze szanse wystąpienia kolejnego.
Bezdechy senne to zaburzenia snu, a więc czasu, w którym mózg ulega regeneracji. Mogą przez to zaburzać równowagę neuroprzekaźników, a tym samym prowadzić do depresji.
Oprócz tego wszystkiego, wśród kierowców 7-krotnie zwiększa się ryzyko spowodowania wypadku.
Jak zdiagnozować bezdechy senne?
Aby go wcześnie wykryć, leczyć i uniknąć najpoważniejszych konsekwencji, trzeba wiedzieć, jakie ma bezdech senny objawy. A te dzielą się na występujące w ciągu dnia i w nocy.
Za dnia możesz u siebie zaobserwować:
- Wzmożoną senność,
- Poranne bóle głowy,
- Drażliwość,
- Budzenie się niewyspanym,
- Spadek koncentracji,
- Znaczną suchość w ustach po przebudzeniu.
Z kolei to, jakie ma bezdech senny objawy w nocy zauważają prędzej osoby, śpiące z chorym w jednej sypialni. A są to:
- Głośnie chrapanie,
- Przebudzenia, których się nie pamięta,
- Niespokojny, przerywany sen.
Samemu można zwrócić uwagę jedynie na nadmierną potliwość i potrzebę oddawania moczu w nocy, ale one w żaden sposób nie kojarzą się z trudnościami w oddychaniu. Stąd chorzy najczęściej zgłaszają się do lekarzy za namową osób, którym przeszkadza ich chrapanie.
Również z tego powodu diagnozę zaczyna się od ankiety, oceniającej nasilenie dziennych symptomów, na przykład w skali senności Epworth, by tym samym określić ryzyko występowania bezdechu w nocy. Na dalszym etapie kładzie się spać pacjenta podłączonego do aparatury, która wykryłaby ewentualne nieprawidłowości w celu potwierdzenia lub podważenia wniosków.
Bezdech senny leczenie
W zależności od przypadku, zaleca się różne metody leczenia:
Otyłość czy nadwaga zwiększają ryzyko, że bezdechy senne będą ci dokuczały. Z kolei zdrowa dieta i ćwiczenia wzmacniają wszystkie mięśnie, także te w układzie oddechowym.
Wdychanie toksyn zdecydowanie sprzyja zaburzeniom snu.
Zdarza się, że ciągły nieżyt nosa osłabia nie tylko błonę śluzową, ale wszystkie struktury górnych dróg oddechowych, prowadząc do zamykania się ich w nocy.
- Zasypianie bez „wspomagaczy”
Środki nasenne czy alkohol zwiększają ryzyko, że bezdech nocny wystąpi.
Sprawdzi się jedynie w przypadku, gdy pozycja na wznak wywołuje objawy.
Bezdech senny leczenie to również stałe tworzenie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.
Jeśli dokuczają ci bezdechy senne lub podejrzewasz je u siebie przez chrapanie, to czas udać się do lekarza. Wiążą się one z większym ryzykiem występowania chorób i powodowania wypadków. Nieleczone mogą prowadzić do cukrzycy, depresji, a nawet śmierci. To bardzo poważny stan chorobowy.