UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Jak poprawić pamięć? 9 skutecznych sposobów, które Ci pomogą

14019 Views

Stres, natłok obowiązków, niewłaściwa dieta, niedobór snu, choroby - jest wiele czynników, przez które pamięć zawodzi. A to utrudnia nadążanie za tempem życia w większości krajów. Powiązany z tym spadek koncentracji i produktywności może grozić zwolnieniem z pracy czy też obniżeniem się średniej ocen u dzieci. Dlatego warto znać sposoby na to jak poprawić pamięć, i to bez suplementów diety.

5 sposobów na poprawę pamięci

Nie zawsze konieczny jest trening. Może się okazać, że twoja pamięć i koncentracja nie są zadowalające, bo zaniedbujesz swoje potrzeby. A mózg do prawidłowej pracy musi być odpowiednio wypoczęty i odżywiony. To oznacza, że przyda mu się:

  • Zdrowa dieta

Tłuszcze nienasycone, w szczególności kwasy omega-3, witaminy i minerały, a także glukoza, ale nie ta pochodząca z cukru przemysłowego, kompleksowo wspierają szare komórki. Zatem podstawowe coś na pamięć to posiłki bogate w warzywa i owoce, w tym orzechy. Za to słodycze warto odstawić. Dodatkowo zaleca się unikać czerwonego mięsa ze względu na jego zawartość tłuszczów nasyconych - głównej przyczyny sklerozy.

  • Więcej snu

Liczy się też jakość wypoczynku, jednak podstawą dla dorosłych jest spanie 7-8 godzin w ciągu doby. A dzieci i młodzież w okresie dorastania, chociaż mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, mają jeszcze większe potrzeby. Pamięć i koncentracja zawodzą każdego, czyj mózg nie jest wypoczęty. Warto więc kłaść się wcześniej i zadbać o to, by parę godzin przed zaśnięciem wykluczyć źródła światła niebieskiego, czyli wyłączyć urządzenia elektryczne lub włączyć tryb czytania w telefonie.

  • Dotlenienie

Jednym z najprostszych sposobów, jak poprawić pamięć, jest wietrzenie pomieszczeń, w których się pracuje lub uczy. Bez tlenu większość procesów, w tym te myślowe, nie zachodzi.

  • Ruch

Biologicznie rzecz biorąc, to nieprawda, lecz nie bez powodu mówi się, że mózg jest mięśniem. Pracuje razem z nimi. A po odpowiednio długim wysiłku (dziennie zaleca się godzinny), wydziela endorfiny. I ta poprawa nastroju to coś na pamięć działającego lepiej niż suplementy.

  • Nowy sposób myślenia

Jednym ze szkodliwych nawyków jest zapominanie o sobie w natłoku obowiązków. A skoro dobry nastrój wpływa na poprawę pracy mózgu to znaczy, że warto zadbać o swój komfort, do czego pierwszym krokiem jest zmiana myślenia, tak by nie czuć wyrzutów sumienia z tego powodu. I żeby w ogóle zwracać uwagę na swoje potrzeby.

Co ma wpływ na poprawę pamięci ?

Jeśli masz zdrowe nawyki, a mimo to potrzebujesz sposobów, jak polepszyć pamięć, to może niewłaściwie podchodzisz do swoich obowiązków. Takie są na to rady:

  • Najpierw priorytety

Kiedy odkładasz najważniejsze zadania na później, ciążą ci one, zajmują myśli i nie pozwalają skoncentrować się na pozostałych. Warto też wykorzystać na nie początkowy, wysoki poziom koncentracji, a niższy pozostawić pomniejszym obowiązkom.

  • Uważaj, by się nie przeciążyć

Jeśli weźmiesz na siebie zbyt dużo, to oczywiste, że nie zachowasz koncentracji. Pamiętaj, że jak każdy człowiek masz ograniczone możliwości.

  • Pozbądź się rozpraszaczy

Jedną z podstawowych metod, jak poprawić pamięć, jest pozbyć się wszystkiego, co mogłoby odciągać twoją uwagę od przyswajanych wiadomości. Wyłącz urządzenia elektroniczne, odizoluj się od pozostałych domowników, jeśli trzeba to załóż słuchawki. Możesz ewentualnie włączyć w tle muzykę klasyczną na poprawę koncentracji.

  • Nie zapominaj ćwiczyć

Wszelkiego rodzaju logiczne łamigłówki usprawniają pracę mózgu, a więc procesy pamięci i koncentracji. Warto poświęcić na nie trochę czasu

Sposoby na to, jak poprawić pamięć, uwzględniają głównie troskę o ciało i umysł, która umożliwi mózgowi prawidłowe funkcjonowanie. Nie jest on w stanie odpowiednio pracować, gdy jest niedotleniony, niedożywiony i przeciążony. Z tego względu należy zadbać o dietę, ruch i rozsądne planowanie obowiązków.

W kategorii: ZDROWIE