UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Czym jest torbiel i jak się objawia?

1132 Views

Torbiel to łagodna zmiana, która może pojawić się praktycznie w każdej części ciała. W jej wnętrzu znajduje się płyn lub galaretowata substancja. Zmiana najczęściej występuje w obrębie jajników, nerek i piersi, choć równie dobrze może powstać pod skórą na nogach, na twarzy lub w mózgu. Co to jest torbiel i czy należy ją leczyć? Sprawdź, co powinno się wiedzieć o torbielach.

Co to jest torbiel?

Torbiele to wyraźnie odgraniczone zmiany, które otaczają zdrowe tkanki. Patologiczna przestrzeń nie stanowi zagrożenia dla organizmu, jeśli nie powoduje ucisku na dany organ. Zwykle nie daje żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo podczas badań profilaktycznych. Torbiele nie zagrażają ogólnemu zdrowiu, gdyż nie mają tendencji do przekształcania się w zmiany złośliwe. 

Negatywny wpływ na zdrowie mają przede wszystkim torbiele zlokalizowane w mózgu. Co to jest torbiel w mózgu? Zmiana ma taki sam charakter jak w innych częściach ciała, jednak ze względu na umiejscowienie daje niepożądane objawy. Torbiele w mózgu uciskają na jego różne obszary, wywołując np. problemy ze wzrokiem, bóle głowy lub napady padaczkowe.

Przyczyny powstawania torbieli

Po wyjaśnieniu, co to torbiel, pacjenci szukają przyczyn ich powstawania. Przyczyny powstawania torbieli są zróżnicowane w zależności od miejsca ich występowania. Skłonność do tworzenia się torbieli jest uwarunkowana genetycznie. U niektórych pacjentów torbiele pojawiają się w wielu częściach ciała i odrastają, nawet po ich chirurgicznym usunięciu. Od czego powstają torbiele u osób bez predyspozycji genetycznych? Przyczyny pojawiania się zmian wiążą się z ogniskowymi zapaleniami, urazami i przeciążeniami w obrębie kości i stawów. Niekiedy przyczyną torbieli są infekcje bakteryjne lub wywołane obecnością pasożytów, zaburzających odporność organizmu.

Objawy torbieli

Co to takiego torbiel i jak się objawia? Objawy torbieli zależą głównie od ich lokalizacji. U kobiet częstym problemem są torbiele na jajnikach. Towarzyszą im: bóle podbrzusza, zaparcia, silne parcie na pęcherz moczowy oraz bolesne i obfite krwawienia miesiączkowe. Jednocześnie powoduje problemy trawienne, przez które witaminy i minerały gorzej się wchłaniają. Im większa zmiana na jajniku, tym bardziej nasilone objawy daje.

Objawy torbieli mogą w ogóle nie występować, gdy zmiana jest niewielka. Jeśli dochodzi do jej wzrostu wewnątrz jamy brzusznej, torbiel daje dolegliwości bólowe związane z uciskiem na okoliczne tkanki. Torbiel Bakera w stawie kolanowym powoduje z kolei opuchliznę nogi i stopy, a torbiel gruczołu Bartholina obrzęk w okolicy pochwy. W przypadku pęknięcia torbieli mogą pojawić się dreszcze wraz z gorączką. Pęknięta torbiel podskórna powoduje również zaczerwienienie i tkliwość skóry.

Jak wygląda torbiel?

To, jak wyglądają torbiele, w dużej mierze determinuje to, skąd się biorą. Torbiele wewnątrz jamy brzusznej i w mózgu są widoczne jako jasne plamy w czasie badań ultrasonograficznych, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jeśli torbiel pojawi się w piersi, jest niewidoczna, jednak można wyczuć ją palcami w czasie samobadania.

Torbiel pod skórą jest widoczna, gdy urośnie do dużych rozmiarów. Wygląda jak dobrze odgraniczona kulka, która wystaje nieco ponad powierzchnię skóry. Na twarzy może przypominać dużego pryszcza bez ujścia.

Czy torbiele są niebezpieczne?

Jak powstaje torbiel? Czy torbiel jest groźny? Ze względu na charakter zmiany pacjenci obawiają się, że cierpią na raka. Skłonność organizmu do torbieli nie oznacza, że pacjent ma nowotwór złośliwy. Torbiele to zmiany łagodne, które nie powodują zagrożenia dla organizmu. W wielu przypadkach dochodzi do ich samoistnego wchłonięcia. Czy wchłonięcie torbieli boli? Zwykle pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych z tym związanych.

Niebezpieczne są torbiele mózgu zlokalizowane w okolicach odpowiedzialnych za kontrolowanie ważnych funkcji organizmu. Występowanie niedowładów, paraliżów, problemów z widzeniem lub napadów padaczkowych z powodu torbieli wiąże się z koniecznością jego szybkiego usunięcia.

Czy torbiel to nowotwór?

Torbiel to nowotwór niezłośliwy, czyli niepowodujący zagrożenia dla organizmu. Zatem, jak leczyć torbiel? Można poddać ją obserwacji, leczeniu farmakologicznemu lub wyciąć chirurgicznie. Jak szybko rośnie torbiel? U wielu pacjentów zmiana nie powiększa się w ogóle lub bardzo wolno. Wolny wzrost odróżnia ją od nowotworów złośliwych, które w ciągu kilku miesięcy mogą dać przerzuty.

Czy torbiel boli? Torbiel nie boli, jednak może powodować ból okolicznych tkanek z powodu ucisku. Jej usunięcie sprawia, że ból znika. Jeśli usunięta torbiel powodowała wcześniej krwawienia (np. torbiel jajnika) lub nasilone dolegliwości bólowe, które uniemożliwiały normalne jedzenie, powinno się zastosować witaminy lub multiwitaminy, które uzupełnią niedobory składników odżywczych w organizmie.

Po czym poznać, że torbiel się wchłania?

Czy torbiel może się wchłonąć? Tak. Dotyczy to w szczególności małych zmian. Objawy wchłonięcia torbieli to przede wszystkim ustąpienie objawów, takich jak: ból, obrzęk bądź zaparcia. Co zrobić, gdy pęknie torbiel podskórna? Leczenie torbieli podskórnej po pęknięciu wymaga obserwacji, czy pojawia się stan zapalny. Infekcja wymaga wdrożenia antybiotyków, po których zmiana stopniowo się wchłonie. Skłonność do torbieli może jednak spowodować, że w tym samym miejscu pojawi się nowa zmiana.

Torbiel a cysta

Czy cysta i torbiel to to samo? Czym jest torbiel, a czym cysta? Cysta i torbiel to nazwa tej samej zmiany, dlatego obu nazw można używać naprzemiennie. Na nazewnictwo nie mają wpływu przyczyny powstawania torbieli, czyli cyst. Jakie rodzaje torbieli występują w organizmie? Dzieli się je na dwa główne typy.

Torbiele proste są otoczone nabłonkiem, który odgranicza płyn lub maź wypełniającą cystę. Przyczyną pojawiania się prawdziwych torbieli jest niedrożność przewodów wyprowadzających gruczołów w danym narządzie. Rzekome torbiele są zbudowane i otoczone inną tkanką niż nabłonek. Pojawiają się w wyniku zaburzeń krążenia krwi, martwicy i stanów zapalnych w organizmie.

W kategorii: ZDROWIE