Czym jest hipoglikemia i jak się objawia?
Wszelkiego rodzaju hipo - w naszym organizmie, to niedobory. Należy je uzupełniać na drodze diety, a jeśli to nie pomaga, zbadać i leczyć przyczyny. Czasem dostarczamy organizmowi substancji odżywczych, których on nie wchłania lub które zbyt szybko trawi z powodu choroby. A jak jest w przypadku hipoglikemii? Zacznijmy od podstawowej wiedzy. Co to jest hipoglikemia?
Spis treści:
Co to jest hipoglikemia?
Hipoglikemia to niedobór cukru we krwi. Stwierdza się ją, gdy poziom glukozy spadnie poniżej 70 miligramów na decylitr oraz gdy nastąpi aktywacja układu współczulnego - odpowiadającego za postawienie organizmu w stan gotowości - wynikająca z niedocukrzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. Objawy hipoglikemii są wtedy identyczne z objawami stresu. Towarzyszy im jednak silny głód i senność, podczas gdy z nerwów często mamy ściśnięty żołądek i jesteśmy nadzwyczajnie pobudzeni.
Typowe objawy hipoglikemii
Jak w wielu przypadkach, również przy obniżaniu się stężenia glukozy, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i fazy tego stanu rzeczy – wczesna, ma łagodniejsze symptomy niż ta ciężka, spowodowana drastycznym spadkiem cukru lub długim ignorowaniem sygnałów.
Objawy hipoglikemii to między innymi:
- Silny głód
- Tachykardia
- Osłabienie
- Nerwowość
- Pobudzenie (agresja lub lęk, niepokój)
- Zaburzenia oddechu, pulsu, koordynacji ruchowej i koncentracji
- Pocenie się
- Nudności, wymioty
- Drżenie mięśni
- Senność
Warto pamiętać, że hipoglikemia może prowadzić do śpiączki. Dlatego jeśli w pewnym momencie poczujesz senność i nienaturalne wręcz zmęczenie nie należy się temu poddawać, tylko zadzwonić po pogotowie. To nie są żarty!
Hipoglikemia reaktywna - hipoglikemia bez cukrzycy
Jeśli niedocukrzenie występuje po 2-4 godzinach po jedzeniu, ale nigdy na czczo czy w nocy, jest to hipoglikemia reaktywna - w reakcji na posiłki. U osób, które na nią cierpią, poziom cukru we krwi najczęściej drastycznie wzrasta po posiłku, a potem spada poniżej normy. Może być zapowiedzią cukrzycy typu drugiego i podlega leczeniu.
Warto pamiętać, że niedocukrzenie po wysiłku to NIE hipoglikemia bez cukrzycy. Sprawa jest poważniejsza niż się wydaje. Należy ją zgłaszać lekarzowi.
Nadmiar insuliny
W cukrzycy hipoglikemię powoduje nadprodukcja insuliny. Jest to hormon wydzielany przez trzustkę, narząd wspólny dla układu hormonalnego i pokarmowego. Insulina obniża poziom cukru we krwi, zwiększając jego transport do komórek, przez co jest środkiem dopingującym, zabronionym w sportowej rywalizacji. I choć chwilowo dodaje energii, to potem cukier się kończy, a jego niedobór we krwi wywołuje senność i nudności.
Sposoby na szybkie podniesienie poziomu cukru we krwi
Wiedząc, jakie są objawy hipoglikemii, i że pomocy medycznej nie otrzymuje się od razu (trzeba choćby liczyć czas na dojazd karetki), powinniśmy być w stanie sami zadbać o zwiększenie stężenia glukozy.
Warto znać produkty, które szybko dostarczają cukru:
- Pepsi czy coca-cola są bogate w łatwo przyswajalny cukier i syrop glukozowo-fruktozowy;
- Słodzone, mrożone herbaty zawierają nieco mniej cukru, lecz są dobrym rozwiązaniem, jeśli nie przepadamy za gazowanymi napojami;
- Cukierki i lizaki, bo cukier rozpuszczany jest już przez enzym w ślinie - amylazę - więc do żołądka dociera w postaci, która od razu może przeniknąć do krwi.
Wiedząc, co to jest hipoglikemia i jakie są objawy hipoglikemii, możemy łatwo ją rozpoznać i pomóc sobie, zanim nasz stan się pogorszy. Gorzej może być w przypadku bezobjawowej hipoglikemii, lecz symptomy muszą prędzej czy później wystąpić – a zanim na przykład ktoś zapadnie w śpiączkę, musi zrobić się nienaturalnie senny. Wtedy czas naprawdę ma ogromne znaczenie. Zatem warto znać i mieć pod ręką produkty z dużą ilością cukru.