UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Ból ścięgna Achillesa - skąd się bierze i jak sobie pomóc?

16351 Views

Ból ścięgna Achillesa - podstawowe informacje

Ścięgno Achillesa nazywane jest tak od imienia herosa z greckiej mitologii, który jako niemowlę wpadł do jednej z rzek Hadesu, czyli tamtejszych zaświatów. Uczyniło to  odpornym na zranienia całe jego ciało, z wyjątkiem pięty, za którą matka wyciągnęła go z wody. Nietrudno się więc domyślić, że ścięgno Achillesa łączy mięśnie łydki i jej kości. Znajduje się przez to w miejscu narażonym na nadwyrężenia przy zwykłym chodzeniu. Jak do tego dochodzi? Czy ból ścięgna Achillesa to poważna sprawa?

Spis treści:

Zobacz też: Zakwasy po ćwiczeniach - dlaczego powstają? Domowe sposoby na zakwasy.

Skąd się bierze ból ścięgna Achillesa?

Przez swoje rozmiary, największe ścięgno ludzkiego ciała jest bardzo wrażliwe na wszelkie urazy, zwłaszcza u osób, nieprzyzwyczajonych do fizycznej aktywności. Stąd najbardziej narażeni są mężczyźni w okolicy 40. roku życia, którzy w kryzysie wieku średniego decydują się zadbać o wygląd swojej sylwetki. Głównymi przyczynami są:

 • Brak rozgrzewki

Bez niej nie tylko mięśnie, ale wszystkie narządy ruchu nie są gotowe na trening. Wtedy łatwiej o nadwyrężenie czy nawet uszkodzenia ich struktury.

 • Procesy starzenia

Z wiekiem pogarsza się przede wszystkim stan ukrwienia, przez co ból ścięgna Achillesa pojawia się częściej, bo komórkom brakuje pożywienia i tlenu. Nie są wówczas zdolne do tak samo efektywnej pracy jak przed laty.

 • Brak regularnej aktywności

Niewytrenowane mięśnie łatwiej ulegają uszkodzeniom, co tyczy się też ich mocowań do kości.

 • Złe stawianie stopy

Łatwo je nadwyrężyć, gdy dużo staje się na palcach, na przykład przy tańczeniu baletu.

 • Zbyt intensywny trening

Może prowadzić nawet do naderwania, które wywołuje ból ścięgna przy chodzeniu.

 • Sport ekstremalny

Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawy, wyjazd na narty po wielu miesiącach niskiej aktywności, to dla organizmu groźny sport ekstremalny. Warto się przygotowywać na takie okazje codziennymi ćwiczeniami.

 • Zmęczenie

Niezdrowe i nierozsądne jest przemęczanie każdej części ciała, a już tym bardziej tej, której unieruchomienie praktycznie nie pozwala wyjść z łóżka przez kilka tygodni.

Co na ból ścięgna się sprawdzi?

Wielu osobom nie uśmiecha się perspektywa usztywnienia nogi na 3 i rehabilitowania jej przez okres 6. tygodni. Sięgają wtedy po maści i inne sposoby na kontuzje, objawiające się opuchlizną, zaczerwienieniem czy siniakami. Jednak wdrożenie domowych metod jest i tak znacznie lepsze od ignorowania problemu, bo nieleczony ból ścięgna przy chodzeniu przeradza się ciągły, a później niebezpieczny stan zapalny. Słychać wtedy odgłos trzeszczenia podczas ruchów stopy. Co robić, żeby nie pogorszyć swojej sytuacji?

 • Używać maści dla sportowców

Są one dostępne bez recepty i wystarczy je aplikować 2-3 razy dziennie na tył stopy, łydki i piętę. Pomagają one w leczeniu różnego rodzaju kontuzji.

 • Nosić zimne okłady

Nada się do nich altacet w żelu lub sprayu, bo jest bezpieczny już od 3 roku życia, łatwo dostępny i stosunkowo tani. Nie należy jednak zakładać na niego opatrunku, żeby rzeczywiście schłodzić a nie ogrzewać tkanki.

 • Moczyć nogi w zimnej wodzie

Wszystko po to, żeby możliwie najbardziej zredukować stan zapalny.

 • Skonsultować się z lekarzem

Oni wiedzą najlepiej, co na ból ścięgna kupić oraz jak postępować z nogą w przyszłości. Zwłaszcza że twój stan może okazać się bardziej poważny niż ci się wydaje i przez to wymagać interwencji.

Ból ścięgna Achillesa to dolegliwość, która wraz z wiekiem ma większe szanse wystąpić. Wszystko przez to, że struktury układu ruchu otrzymują mniejsze ilości tlenu i substancji odżywczych przez zmniejszające się ukrwienie organizmu. Stają się wtedy bardziej podatne na nadwyrężenia i zerwania. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowywanie ich do wzmożonej aktywności, na przykład nowo rozpoczętego treningu czy wyjazdu na narty.

W kategorii: ZDROWIE