UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Białko serwatkowe – działanie, efekty, dawkowanie i skutki uboczne.

34861 Views

Jednym z naturalnych suplementów, które wspomagają budowę masy mięśniowej, jest białko serwatkowe. Suplement ten składa się z grupy aminokwasów rozgałęzionych leucyny, waliny oraz izoleucyny. Są to składniki, które pełnią niezastąpioną funkcję w procesach regeneracji oraz procesie anabolicznym. Dziś sprawdzimy, jakie działanie ma białko serwatkowe i jakich efektów możemy się spodziewać, kiedy zdecydujemy się na jego suplementację.

Czym jest białko serwatkowe?

Białko serwatkowe jest suplementem diety stworzonym dla sportowców, by wspomóc proces rozbudowy masy mięśniowej. Może również pełnić funkcję uzupełniającą podaż białek w diecie. Spożywając białko serwatkowe, proces regeneracji mięśni po treningu znacząco przyśpiesza. Jest to produkt nie tylko dla kulturystów, ale również sportowców wytrzymałościowych. Korzyści płynące ze spożywania białka serwatkowego na własnej skórze odczuwać będą biegacze, kulturyści, rowerzyści i każda osoba, która jest aktywna fizycznie. Jest wiele różnic pomiędzy innymi suplementami, a białkiem serwatkowym.

Ten produkt jest lepiej przyswajalny, nie powoduje skutków ubocznych, a jego dawkowanie jest bardzo proste. Ze względu na sposób wytwarzania serwatki jest to suplement, który bezpieczny jest niemal dla każdego i to dlatego nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Wyjątkiem są osoby, które mają nietolerancję laktozy. U nich nie zaleca się stosowania tego suplementu. Jednak od niedawna i dla nich jest stworzony specjalny suplement diety z białkiem serwatkowym, który nie zawiera cukru i jest całkowicie bezpieczny, ponieważ nie wywołuje alergii.

Efekty po suplementacji białka serwatkowego

Po pierwsze suplement ten przyśpiesza proces regeneracji mięśni. W ciele osób aktywnych fizycznie dochodzi do procesów katabolicznych, jest to nieuniknione. Przez to w tkane mięśniowej tworzą się uszkodzenia i ubytki. Do prawidłowej i szybkiej regeneracji mięśni po takim uszkodzeniu konieczne jest dostarczenie do organizmu odpowiedniej dawki białka. Ze względu na to, że białko serwatkowe jest szybko przyswajalne, najlepsze jest na regenerację mięśni. Nadaje się więc idealnie jako posiłek po treningu.

W składzie białka serwatkowego znajdują się bardzo ważne dla każdego sportowca aminokwasy rozgałęzione o charakterze egzogennym. To oznacza, że nasz organizm sam nie jest w stanie ich wytworzyć, dlatego musimy dbać, by dieta była tak zbilansowana, by do organizmu trafiły wszystkie te aminokwasy. Dzięki białku serwatkowemu dostarczamy optymalną dawkę leucyny, waniliny oraz izoleucyny. Są one niezbędne w procesie regeneracji mięśni oraz ich rozbudowy. Spożywając białko serwatkowe do organizmu trafić może aż 26% aminokwasów, a taka sama ich ilość występuje w mięśniach. Dzięki temu, że skład białka serwatkowego jest tak zbliżony do białka, który występuje w mięśniach, jest to suplement, który ma niezastąpione działanie na proces syntezy białek oraz przyśpiesza rozbudowę tkanki mięśniowej.


Ostatni powód, dla którego warto przyjmować ten suplement diety, to jego działanie na procesy kataboliczne. Proces ten najbardziej widoczny jest u osób aktywnych fizycznie. Podczas ćwiczeń organizm zaczyna tracić energię, przez co musi pozyskiwać ją z mięśni. To powoduje rozpad tkanki mięśniowej. Po skończeniu treningu konieczne jest spożycie optymalnej dawki białka, ponieważ jest to produkt, który zatrzymuje procesy kataboliczne. Jeśli tego nie zrobimy treningi i wysiłek, jaki w nie włożyliśmy, mogą stracić sens, ponieważ mięśnie osłabią się i nie będą w stanie się regenerować, a w efekcie może dojść do zaniknięcia tkanki mięśniowej. Białko serwatkowe pomaga zahamować procesy kataboliczne, dzięki czemu możliwe jest szybkie zregenerowanie się mięśni i ich rozbudowa.

Największym plusem tego suplementu diety jest to, że jest skuteczniejsze niż naturalne białko, które pozyskujemy z produktów spożywczych. A to dlatego, że jest lepiej trawione, dzięki temu szybciej się wchłania.

Jak dawkować białko serwatkowe

Optymalna dawka, jaką zaleca się spożyć w ciągu doby to od 1,5 do 2,2 gramy białka na jeden kilogram masy ciała. To jaką dawkę suplementu należy spożyć, zależy głównie od aktywności fizycznej. Osoby, które sporadycznie uprawiają sport, mogą przyjmować nawet mniej niż 1,5 gram białka serwatkowego na jeden kilogram masy ciała. A osoby, które prowadzą intensywne treningi siłowe, powinny spożywać największą dawkę białka, czyli 2,2 gram na kilogram masy ciała.

Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który podpowie nam, jaka dawka jest najbardziej odpowiednia. Do przygotowania białka serwatkowego do spożycia potrzebne nam będzie woda lub mleko. Przy wyborze mleka należy pamiętać, by było ono odtłuszczone. Odpowiednią dawkę trzeba wymieszać w wodze lub mleku. Możemy skutecznie zapobiegać procesom katabolicznym, które mogą zachodzić w mięśniach w nocy. Wystarczy wypić jedną porcję białka serwatkowego zaraz przed snem.

Białko serwatkowe - skutki uboczne

Skutki uboczne po spożyciu tego suplementu diety nie występują często. Jednak u niektórych osób mogą się one pojawić. Po spożyciu białka serwatkowego mogą pojawić się problemy z układem trawiennym. Występować może biegunka, bóle brzucha i wzdęcia, mdłości, w skrajnych przypadkach wymioty. Skutki uboczne najczęściej występują u osób, które cierpią z powodu nietolerancji laktozy.

Warto jednak pamiętać, że uczulenie na laktozę nie oznacza całkowitego wyeliminowania białka serwatkowego z diety. Na rynku dostępne są suplementy diety z tym składnikiem, które nie zawierają węglowodanów lub cukru, dzięki czemu nie wywołują alergii i podrażnienia układu trawiennego.

Białko serwatkowe - cena

Cena suplementów diety najczęściej nie świadczy o jego jakości. Białka serwatkowe różnią się od siebie jedynie rodzajem oraz producentem. Cena białka serwatkowego uzależniona jest od jego gramatury. Wpływ na cenę ma również zawartość białka w porcji. 

W kategorii: SUPLEMENTACJA
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.