Białka to jeden z głównych materiałów budulcowych organizmu. Znajdują się one w największej ilości w mięśniach a w organizmie człowieka stanowią około 20 procent masy ciała. Funkcji tego składnika odżywczego, jest wiele. Jedną z najważniejszych, jest to, że zapewnia on prawidłowe funkcjonowanie komórek i wzrost całego organizmu. Jakie jeszcze właściwości mają białka i dlaczego nie może zabraknąć ich w nasze codziennej diecie?
Białka – jakie mają właściwości?
Białka zaczynają się rozkładać w organizmie człowieka niedługo po spożyciu. Ich temperatura topnienia nie jest określona, ale wiadomo, że w podwyższonej temperaturze zaczynają się one ścinać i przekształcają się w formę nieaktywną biologicznie. Przyczyną tego jest utrata trzeciorzędowej, a nawet czwartorzędowej budowy białek.
Warto również pamiętać, że związki białka rozpuszczają się w wodzie. Jedynie białka, które są nierozpuszczalne w wodzie znajdują się w skórze i ścięgnach. Są to białka, które noszą nazwę fibrylnych. Są jeszcze białka, które rozpuszczają się w kwasach lub zasadach. Na to, jak białka są rozpuszczalne wpływ ma stężenie soli nieorganicznych. Jeśli w roztworze jest małe stężenie tych soli, to rozpuszczalność białek staje się dodatnia. Należy również pamiętać, że białka w proszku również zawierają nikłe cząsteczki wody.
Co powoduje niedobór białka
Biała są bardzo ważne dla każdego organizmu żywego. Naszym zadaniem jest dostarczenie jak największej ilości białek do układu trawiennego z diety. Jeśli tego nie zrobimy, to może dojść do niedoboru tego ważnego składnika, a to prowadzić może do niedożywienia białkowego, czego konsekwencją mogą być problemy ze zdrowiem. Do niedoboru białka może dojść przez długotrwałe głodzenie się. Jest to szczególnie częste zjawisko u młodych osób, które przechodzą przez restrykcyjne diety. Problem z niedoborem białka może pojawić się również przy częstych stanach zapalnych i urazach. Przy takich niedoborach pierwszymi objawami może być:
- zmniejszenie masy ciała,
- spadek masy mięśniowej,
- nagły spadek odporności,
- niedokrwistość,
- infekcje układu oddechowego,
- problemy z układem krążenia,
- zaburzenia w pracy układu pokarmowego.
Białko a odchudzanie
Nie jedna osoba zadała sobie pytanie, czy białko wspomaga odchudzanie? Jest to możliwe, jednak jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty, to konieczne jest spożywanie odpowiedniej dawki białek lub jedzenie posiłków wysokobiałkowych, które będą jedynym źródłem naszego pokarmu. Wielu specjalistów uważa, że białka w diecie na odchudzanie są składnikiem niezbędnym.
Jest tak, ponieważ biała nie zawierają zbyt dużo kalorii i nie są produktem, który jest wysoko energetyczny. Przy diecie odchudzającej zaleca się spożywanie posiłków, które mają po 40 gramów białka. Dzięki temu w codziennej diecie zmniejszy się ilość tłuszczu, węglowodanów, a zwiększy się obecność minerałów, witamin, soli mineralnych oraz błonnika.