UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Atopowe zapalenie skóry – czym jest i jakie są jego objawy?

1742 Views

AZS jest schorzeniem, na które do tej pory nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Współczesna medycyna w tym przypadku opiera się na jedynie łagodzeniu objawów. Do tego zadania są wykorzystywane kosmetyki, pielęgnacja i odpowiednio zbilansowana dieta. Podczas tej choroby najczęstszym objawem jest swędzenie, które może prowadzić do poważnego uszkodzenia skóry oraz rozprzestrzenienia się świądu. Co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry?

Atopowe zapalenie skóry - co to?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nieuleczalną. Obecnie leczy się jej objawy. Jej pierwsze objawy najwcześniej pojawiają się u noworodków. Choroba objawia się najpóźniej między szóstym a siódmym rokiem życia. Na atopowe zapalenie skóry choruje aż dwadzieścia procent ludzi na świecie.

Choroba ta najczęściej dotyka osoby z Europy Zachodniej, a u dziewczynek jest ona najczęściej diagnozowana. Objawy choroby z czasem słabną i stają się mniej dokuczliwe. To jednak nie oznacza, że jest to choroba, którą można ignorować. Należy pamiętać o zasadach odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Wiele osób sądzi, że jest to choroba wywołana przez nadmierną higienę. Naukowy nie potwierdzają jednak tej tezy. Ich zdaniem główną przyczyną choroby są predyspozycje genetyczne, co potwierdzone jest przez badania, które wykazują, że u większości chorych występuje ten sam gen. Co prawda dziedziczą jest jedynie część genetyczna odpowiedzialna za skłonność do atopii, alergii o podłożu genetycznym.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

U osób z atopowym zapaleniem skóry pojawiają się te same charakterystyczne objawy. Skóra jest sucha ze skłonnością do łuszczenia się. Pojawiają się również zaczerwienienia oraz silny świąd, który zmusza do drapania wrażliwej skóry. Przez to powstawać mogą rany, a świąd może rozprzestrzeniać się na większe obszary ciała. U dorosłych alergia występuje na całym ciele. U dzieci pojawiać się może na policzkach, rękach i nogach. U osób dorosłych podczas choroby pojawia się łupież, swędzenie skóry głowy i łuszczenie się jej podczas drapania. Ten objaw nie występuje u dzieci.

Profilaktyka atopowego zapalenia skóry

Obecne leczenie atopowego zapalania skóry opiera się jedynie na minimalizacji objawów choroby. Co prawda objawy słabną wraz z wiekiem, jednak dzieje się tak jedynie u tych osób, które wiedzą jaką pielęgnację i dietę powinni stosować. Podczas leczenia tej choroby najbardziej liczy się to, by wiedzieć jakie czynniki wywołują alergię. Do najczęstszych przyczyn nawracania objawów jest nieprawidłowa pielęgnacja, która wysusza skórę i podrażnia naskórek oraz dieta, w której znajduje się dużo składników z krowim mlekiem.

Badania udowodniły, że u dzieci, które od najmłodszych lat spożywały mleko od krowy, częściej występowało atopowe zapalenie skóry. Choroba ta jest nieuleczalna. Nie wynaleziono jeszcze leków, który raz na zawsze zwalczyłby jej objawy. Jej wszystkie objawy mają tendencje do częstych nawrotów. Jednak przestrzegając zasad odpowiedniej pielęgnacji i dobrze zbilansowanej diety możemy zminimalizować dolegliwości oraz zmniejszyć częstotliwość nawrotów. Z czasem osoby chore na atopowe zapalenie skóry są w stanie w szybkim czasie zahamować nawroty choroby, by nie były one uwidocznione na skórze. Dlatego konieczna jest szybka diagnostyka atopowego zapalenia skóry, by dziecko już od małego wiedziało jak postępować, by alergia nie wróciła.

Leczenie to pielęgnacja skóry. Najlepiej używać kosmetyki, które są przeznaczone do tego typu skóry. Ważne jest, by skóra nie została przesuszona, ponieważ świąd będzie silniejszy, a skóra zacznie się łuszczyć. Jeśli chodzi o dietę, to należy z niej wyeliminować produkty, które mogą wywoływać alergie.

Atopowe zapalenie skóry a psychika

Wiele osób bagatelizuje i ukrywa atopowe zapalenie skóry, ale nie dlatego, że jest to choroba niegroźna. Jest tak, ponieważ jest ona uznawana za chorobę tabu. Ludzie wstydzą się jej i nie chcą pokazywać innym swojej słabości. Osoby, które cierpią z powodu tej choroby często mają problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi.

Najbardziej dotknięte są dzieci, które odsunięte są od rówieśników, ponieważ nie są w stanie wytłumaczyć, czemu na ich skórze znajdują się łuszczące się czerwone zmiany. Łatwiej jest osoba dorosłym, ponieważ spotykają się z większym zrozumieniem i akceptacją, jedna pojawia się poczucie nieatrakcyjności ze względu na atopowe zmiany na skórze. Konieczna jest więc szybka reakcja. Jeśli tylko zauważasz u siebie objawy atopowego zapalenia skóry udaj się do lekarza na konsultację, by sprawdził on, czy jest to zapalenie atopowe, czy innego rodzaju uczulenie. Wielu lekarzy namawia rodziców na baczną obserwację stanu zdrowia dziecka.

Jeśli atopowe zapalenie skóry zostanie szybko zdiagnozowane, rozpocznie się proces leczenia, a im szybciej on nastąpi, tym lepiej. Dzięki szybkiej reakcji rodziców dziecko już od początku choroby może nauczyć się jak walczyć z objawami, co zdecydowanie ułatwi mu życie z tą chorobą. 

W kategorii: ZDROWIE
Paula Banot

Vice Mistrzyni Świata, Vice Mistrzyni Europy, Mistrzyni Polski w kategorii Bikini Fitness. Specjalizuję się w kształtowaniu kobiecej sylwetki, pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej, jak i w budowaniu masy mięśniowej. Ze sportem związana jestem od najmłodszych lat, zawsze był on obecny w moim życiu, stąd wybór AWF’u, jako uczelni wyższej. Uczestnictwo w zawodach sportów sylwetkowych, pozwoliło mi mocno zagłębić się w teorię i praktykę pracy, nad kobiecym ciałem. Mimo moich dużych osiągnieć sportowych na arenie międzynarodowej uważam, że moim największym osiągnięciem jest to, że mogę wykonywać pracę, która jest moją pasją.