UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Wymioty u dziecka - przyczyny i domowe sposoby

2738 Views

Skąd się biorą wymioty u dziecka?

Będące objawem infekcji, a czasem niewłaściwej diety, wymioty u dziecka mogą niepokoić. Prowadzą do odwodnienia, a więc wyniszczają organizm. Dlatego warto znać na nie powszechnie dostępne metody.

Spis treści:

Skąd wymioty u dziecka?

Niektórym rodzicom wydaje się, że to niemożliwe, by ich pociechom dokuczały takie dolegliwości. Jednak nie mogą ich przed wszystkim uchronić. Najczęściej chodzi o takie czynniki jak:

 • Bakterie

Infekcje bakteryjne mają szereg objawów, od gorączki, przez kaszel i katar, po wymioty. Najgroźniejszą z nich, najszybciej prowadzącą do sepsy u niemowląt, wywołują meningokoki.

 • Wirusy

Najczęstszą przyczyną dolegliwości żołądkowych są trwające od 1 do 3 dni zakażenia wirusowe, tak zwane jelitówki.

 • Pierwotniaki

Również drobne eukarionty potrafią wywołać wymioty u dziecka. Może się ono zarazić na przykład lambliozą, poprzez picie nieprzegotowanej wody.

 • Pasożyty

Obecność pasożytów w układzie pokarmowym bywa niezauważalna, jednak często daje objawy. Do zakażenia dochodzi zwykle przez jedzenie surowego mięsa oraz niemytych roślin.

 • Alergie

Przeważnie wywołują reakcje skórne, kiedy jednak organizm zapamięta, że dany pokarm mu szkodzi, może próbować zawczasu się go pozbyć.

 • Nietolerancje

Różnią się od alergii właśnie tym, że częściej od nich objawiają się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

 • Stres

Poranne wymiotowanie u dziecka może być wynikiem stresu. Wiąże się to zwykle z brakiem poczucia bezpieczeństwa w szkole czy przedszkolu, dokąd musi iść. Porozmawiaj z nim i spróbuj dotrzeć do sedna problemu.

 • Nadwrażliwość węchowa

Może zwracanie pokarmu jest reakcją na zapachy, których ty nie wyczuwasz, a dziecko drażnią. Warto to sprawdzić, wykonując testy w kierunku spektrum autyzmu, wysokiej wrażliwości czy zakresu tolerancji powonienia, bo czasem jeden ze zmysłów jest bardziej wyczulony.

 • Wstrząśnienie mózgu

Jeśli poprzedniego wieczora doszło do upadku czy urazu, poranne wymiotowanie u dziecka to sygnał, by zabrać je na sor.

 • Bulimia

Również zaburzenia psychiczne mogą powodować wymioty, głównie wśród nastolatków, ale zdarzają się w coraz młodszym wieku.

 • Niedojrzałość układu pokarmowego

Ten problem dotyczy niemowląt, u których rodzice za wcześnie wprowadzają rozszerzenie diety. Powinno się to robić stopniowo i zgodnie ze wskazaniami.

 • Skórki

Zdarza się, że coś utknie na żołądku i organizm musi się bronić.

Domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci

Ryzyko odwodnienia stwarza poważne zagrożenie, jednak dopóki to możliwe, unikaj leków. Mimo wszystko obciążają układ pokarmowy. Dlatego najpierw wypróbuj domowe sposoby na wymiotowanie u dzieci.

 • Lekkostrawna dieta

Przez pierwsze 4-6 godzin, kiedy dziecko wymiotuje co podać można ogranicza się jedynie do napojów. Potem można wprowadzić lekkie dania, takie jak gotowana marchewka, ryż, pierś kurczaka czy jabłko.

 • Napary z ziół

Sprawdzą się melisa, mięta czy rumianek, w zależności od tego, co masz akurat w domu.

 • Chłodna woda

Rozgrzany skurczami żołądek warto ochłodzić. Powinno to załagodzić objawy poprzez spowolnienie pracy mięśni gładkich.

 • Sok z cytryny

Można go rozcieńczyć, żeby nie podrażniał dróg pokarmowych. Doskonale nawadnia on organizm, więc świetnie się sprawdzi w tego typu sytuacji.

 • Mleko mamy

Kiedy nowonarodzone dziecko wymiotuje co podać możesz nie wiedzieć, ale twoje mleko na pewno mu nie zaszkodzi. Musisz jedynie pamiętać, żeby szybko odstawiać je od piersi, tak by nie mogło się najeść a tylko napić.

Wymioty u dziecka, niezależnie od jego wieku, mogą cię zaniepokoić. Trzeba je skonsultować z lekarzem, gdy trwają powyżej 6 godzin lub doprowadzą do widocznego wycieńczenia - omdleń i bladości. Wcześniej trzeba dbać o lekkostrawną dietę i odpowiednie nawodnienie, na przykład poprzez podawanie chłodnej wody z sokiem cytrynowym.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO