UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Witaminy w ciąży - czym trzeba się suplementować i co jeść?

18929 Views

Suplementacja w ciąży 

Przez okres około 40. tygodni musisz dostarczać substancji odżywczych nie tylko sobie. Wiąże się to z większym zapotrzebowaniem, a więc koniecznością zmiany diety czy nawet suplementacji. Witaminy dla ciężarnych są nawet ważniejsze niż dla pozostałych osób, bo odpowiadają za podtrzymanie ciąży i prawidłowy rozwój płodu.

Spis treści:

Jak zmienia się zapotrzebowanie na witaminy w ciąży?

Już na etapie jej planowania powinno się przyjmować witaminę B9, czyli kwas foliowy, oraz witaminę D3. Obie są istotne w całym przebiegu ciąży, a w dalszych miesiącach wzrasta zapotrzebowanie na kolejne suplementy.

  • Witamina B9

Jest kluczowa, bo odpowiada za wzrost i podział komórek, dzięki czemu może się tworzyć łożysko, lecz także cewa nerwowa płodu. Pozwala to zapobiec wadom rozwojowym, takim jak rozszczep kręgosłupa czy bezmózgowie. Z tego względu określa się ją mianem niezbędnej witaminy dla kobiet w ciąży.

  • Witamina D3

Od początku jest odpowiedzialna za mocne kości, a szkielet musi być wytrzymały, żeby unieść obciążenie związane z pojawieniem się nowego życia w twoim ciele. W drugim trymestrze poziom tej witaminy dla ciężarnych powinien być jeszcze wyższy, żeby nie pojawiały się dysfunkcje w układzie kostnym płodu ani mamy, bo jej niedobory mogą prowadzić w przyszłości do twojej osteoporozy. W końcu dziecko "pobiera" to, co mu potrzebne. Choćby wiązało się to z osłabieniem organizmu matki. Do tego D3 zmniejsza ryzyko zapadania na różne choroby, występowania cukrzycy ciążowej i nadciśnienia tętniczego.

  • Witamina C

Przyjmowane na odporność suplementy w ciąży też się sprawdzą, bo każde przeziębienie zagraża twojemu maleństwu. Ponadto witamina C wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu chroni cię przed krwotokami z nosa czy hemoroidami.

  • Witamina B6

W drugim trymestrze wzrasta zapotrzebowanie na nią, bo ułatwia wchłanianie kwasu foliowego i magnezu, dzięki czemu chroni przed wywołującymi poronienia skurczami mięśni. Wpływa też na utrzymanie prawidłowego poziomu estrogenów, progesteronu i prolaktyny.

  • Witamina B4

Ostatnio zaleca się przyjmować suplementy w ciąży, zawierające witaminę B4, bo choć ludzki organizm produkuje cholinę, to w niewystarczającej ilości. Odpowiada ona za prawidłowe wykształcenie się układu nerwowego płodu, ale też wspiera wytwarzanie neuroprzekaźników, więc może zapobiegać chorobom psychicznym, np. depresji poporodowej. Wpływa też pozytywnie na działanie pamięci długotrwałej.

Jaka dieta w ciąży?

Choć niektóre związki trzeba suplementować, takie jak witaminy z grupy B, jesienią i zimą D3, a oprócz nich kwas foliowy, to dieta pozwoli ci wybierać mniejsze dawki. Za to zapotrzebowanie na witaminę C możesz całkowicie zaspokoić owocami. Co zatem jeść w ciąży?

  • Orzechy

Dostarczają kwasu foliowego, ale oprócz niego tłuszczy, dlatego nie będziesz w stanie z nich pozyskać odpowiedniej ilości witaminy B9, nie szkodząc zdrowiu.

  • Kwaśne owoce

Czy to cytrusy, aronie czy porzeczki, dostarczają witaminy C. Jeśli na surowo za nimi nie przepadasz, możesz chociażby pić wodę z cytryną czy upiec placek z porzeczkami.

  • Jajka

Jeśli nie jesteś weganką, jaja są świetnym źródłem choliny, D3 i B6, a więc w dużej mierze zaspokajają zapotrzebowanie na witaminy dla kobiet w ciąży. Ich zaletą jest również to, że można je przygotować na wiele sposobów.

Witaminy w ciąży są ważne, zarówno dla matki, jak i dla płodu. Wspierają prawidłowy rozwój, zapobiegają poronieniu, zmniejszają ryzyko chorób i powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa czy źle wykształcony układ nerwowy u twojego maleństwa, co wiązałoby się z kolejnymi problemami. Dlatego warto zadbać o dietę bogatą w jajka i produkty roślinne, a także kupić kwas foliowy.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO