UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Etapy rozwoju noworodka - jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka w pierwszych tygodniach jego życia?

2168 Views

Chociaż nowonarodzone dzieci różnią się między sobą, etapy ich rozwoju pozostają relatywnie stałe. Tempo i kolejność zdobywania umiejętności mogą różnić się ze względu na różnice przy narodzinach, takie jak urodzeniowa masa ciała czy ewentualne wcześniactwo. Niemniej jednak, rozwój noworodka rządzi się pewnymi ogólnymi prawidłowościami. Jak rozwija się niemowlę tydzień po tygodniu? Odpowiedzi w artykule. 

Jakie są etapy rozwoju noworodka?

W pierwszym miesiącu życia rozwój noworodka przebiega dynamicznie. Pomimo wielu godzin snu, maluszek osiąga znaczące postępy zarówno w rozwoju fizycznym, jak i emocjonalno-społecznym. Nóżki dziecka nadal mogą być lekko przykurczone, ale pozycja staje się coraz bardziej wyprostowana, a głowa nabiera bardziej określonego kształtu, jednocześnie poporodowe obrzęki zanikają. Dziecko ma wciąż słabo rozwinięty zmysł wzroku - widzi niewyraźnie i jedynie kontrastowe barwy. Rozpoczyna się jednak proces rozpoznawania twarzy, głosu i zapachu głównych opiekunów. W ciele dziecka zachodzą ogromne zmiany pod względem pojemności żołądka. Z dnia na dzień jego objętość znacząco wzrasta, a noworodek stopniowo zwiększa ilość spożywanego pokarmu. 

Pierwszy tydzień życia noworodka - co potrafi maluch?

W pierwszych dniach po porodzie noworodek nosi widoczne ślady przejścia przez kanał rodny. Główka często jest lekko zniekształcona, skóra mocno zaróżowiona i pokryta lanugo, czyli delikatnymi włoskami, poza tym mogą występować też krwiaki i opuchlizna. Ponadto w 2. lub 3. dobie życia maluch traci część masy ciała, co jest zjawiskiem fizjologicznym, po którym będzie już przybierać na wadze. Na tym etapie sen zajmuje od około kilkunastu do 20 godzin na dobę. Warto mieć na uwadze, że do tej pory noworodek był nierozerwalnie złączony z mamą i jej aktywnością dlatego potrzebuje on bliskości. Poza tym, noworodek:

Ma bardzo dobry słuch

Noworodek posiada rozwinięty zmysł słuchu już od chwili narodzin. A właściwie to już w czasie pobytu w łonie matki odbierał różnorodne dźwięki z otoczenia zewnętrznego, takie jak muzyka czy rozmowy, a także słyszał bicie serca matki. Po narodzinach dziecko reaguje na gwałtowne dźwięki pokazując tzw. odruch Moro. Odruch Moro manifestuje się poprzez rozpostarcie ramion, otwarcie palców i wygięcie się w łuk do tyłu, po czym dochodzi do szybkiego zgięcia ramion i przybliżenie ich do ciała. Reakcją na silne dźwięki jest również przerwanie ssania czy zaciskanie powiek. Aby wspomóc noworodka w odkrywaniu otaczającego go świata, zaleca się spokojne rozmowy lub śpiewanie kołysanek.

Dostrzega ruch i widzi z bliskiej odległości

W pierwszym miesiącu życia rozwój wzroku dziecka jest jeszcze ograniczony, jednak rejestruje on ruchy. Choć widzenie maluszka ogranicza się do odległości około 20 cm, preferuje ono obserwowanie twarzy ludzkich, zwłaszcza oczu, oraz obiektów kontrastowych i kolorowych.

Potrafi ssać i doskonali się w tej umiejętności

Noworodki rodzą się z umiejętnością ssania. Ten wrodzony odruch jest jednym z kluczowych elementów pozwalających na przetrwanie dziecka. Poprzez regularne ćwiczenia, czyli picie mleka z piersi lub butelki, noworodek doskonali tę umiejętność, co jest istotne dla prawidłowego karmienia i rozwoju.

Przyjmuje pokarm i wypróżnia się 

Kiedy noworodek zaczyna przyjmować pokarm, jego jelita rozpoczynają proces trawienia i przyswajania składników odżywczych. Dodatkowo, w początkowych dniach życia dochodzi do wypróżnienia fizjologicznej smółki - ciemnej, lepkiej wydzieliny jelitowej. Smółka pomaga oczyścić ich układ pokarmowy.

Komunikuje się za pomocą płaczu

Komunikacja poprzez płacz jest naturalnym sposobem na wyrażenie swoich potrzeb i uczuć, takich jak głód, zmęczenie, ból czy niepokój. Płacz jest początkowo jedyną umiejętnością, którą dziecko dysponuje, aby przekazać informacje swoim opiekunom, co pozwala im odpowiednio zareagować i zaspokoić potrzeby maluszka. Po pierwszych wspólnych tygodniach, niektórzy opiekunowie potrafią rozpoznawać różne rodzaje płaczu, co ułatwia zrozumienie, czego dokładnie dziecko potrzebuje w danej chwili.

Drugi tydzień życia noworodka - jak wspierać malucha w rozwoju?

W drugim tygodniu życia noworodka dalej kluczowe jest zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia oraz stymulacji rozwoju. W tym okresie maluszek wciąż przystosowuje się do nowego świata poza łonem matki i potrzebuje szczególnej uwagi i troski ze strony rodziców. Dbałość o prawidłowy rozwój we wczesnej fazie życia może wpłynąć na długoterminowe zdrowie i samopoczucie dziecka. Mimo, że brzmi to dość poważnie to w praktyce wsparcie w rozwoju obejmuje dość intuicyjne zachowania - przytulanie, noszenie czy kontakt wzrokowy. 

Przytulaj malucha

Jednym ze sposobów, aby wspierać maluszka w okresie noworodkowym, jest regularne przytulanie. Bliskość fizyczna i kontakt skóra do skóry pomagają budować więź między rodzicem a dzieckiem oraz sprawiają, że dziecko czuje się bezpiecznie i kochane. Przytulanie również reguluje temperaturę ciała noworodka, stabilizuje jego rytm serca i oddechu, co sprzyja jego zdrowiu i ogólnemu rozwojowi.

Kanguruj

Kangurowanie co to? Kangurowanie oznacza noszenie dziecka bezpośrednio na skórze rodzica. Czynność ta ma wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i rodzica. Bliskość fizyczna i ciepło ciała rodzica pomagają regulować temperaturę ciała dziecka oraz budować silną więź emocjonalną. Kangurowanie sprzyja również szybszemu powrotowi do zdrowia, wpływa korzystnie na rozwój mózgu oraz redukuje stres u noworodka. Kangurowanie działa podobnie jak przytulanie, obie te czynności różnią się jedynie tym, że kangurowanie odnosi się do kontaktu nagiej skóry dziecka przytulonej do skóry rodzica. 

Noś na rękach lub w chuście

Noszenie dziecka na rękach lub w chuście jest nie tylko praktyczne, ale także wspiera jego rozwój emocjonalny. Bliskość fizyczna i regularny kontakt skóra do skóry pomagają budować silną więź między opiekunem a dzieckiem. Dodatkowo, noszenie maluszka na rękach lub w chuście pomaga stymulować jego zmysły, wprowadzając go w interakcję z otoczeniem i zachęcając do obserwacji świata.

Mów do niego, nuć, śpiewaj, opowiadaj

Aktywna komunikacja z noworodkiem ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju językowego i emocjonalnego. Nawet jeśli maluch jeszcze nie rozumie słów, regularne eksponowanie go na dźwięki pomaga w budowaniu podstawowych umiejętności językowych i rozwijaniu słuchu. Dodatkowo, ta forma interakcji wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, tworząc atmosferę miłości, zaufania i zrozumienia.

Głaszcz

Delikatne głaskanie maluszka nie tylko daje mu poczucie bezpieczeństwa, ale także przyczynia się do jego fizycznego i emocjonalnego rozwoju. Ponadto, głaskanie może przynieść ulgę w przypadku dyskomfortu fizycznego, takiego jak kolki oraz działa kojąco na emocje dziecka.

Patrz na malca i uśmiechaj się do niego

Regularne patrzenie na maluszka i uśmiechanie się do niego jest kluczowe dla budowania więzi emocjonalnej oraz rozwoju jego umiejętności społecznych. Dodatkowo, uśmiechanie się do maluszka może być sposobem na przekazywanie mu pozytywnych emocji oraz zachęcanie go do reagowania na bodźce społeczne.

Trzeci tydzień życia noworodka - rozwój malucha

W trzecim tygodniu życia noworodka maluszek zaczyna coraz lepiej widzieć otaczający świat i stara się skupić wzrok na twarzy osób opiekujących się nim. Dodatkowo, wyraźnie rozpoznaje i preferuje głos matki lub innego głównego opiekuna, co świadczy o budowaniu więzi emocjonalnej oraz zdolności do identyfikacji bliskich osób. Poza tym, wraz z wzrostem apetytu, maluszek intensywniej reaguje na bodźce społeczne i fizjologiczne.

Dziecko coraz lepiej widzi

Maluszek stara się skupić wzrok na twarzy osoby pochylającej się nad nim, co świadczy o jego zdolności do rozpoznawania i angażowania się w interakcje społeczne już od wczesnego etapu życia. Ten proces jest kluczowy dla budowania więzi emocjonalnej oraz rozwijania umiejętności komunikacyjnych maluszka.

Rozpoznaje i preferuje głos matki (opiekuna)

Noworodek rozpoznaje i preferuje głos rodziców. Maluszek reaguje na ten znajomy dźwięk poprzez uspokojenie się lub zainteresowanie, co potwierdza rozwijającą się więź między dzieckiem a opiekunem.

Próbuje odwracać się w kierunku głosu mamy

W trzecim tygodniu życia noworodek może wykazywać zainteresowanie głosem najbliższej osoby poprzez próby odwracania się w jej kierunku.

Rozpoznaje zapach swojej mamy i jej mleka

Noworodek rozpoznaje zapach swojej mamy oraz jej mleka, co może wpływać na jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ten instynktowny proces jest kluczowy dla budowania więzi emocjonalnej oraz może pomagać w identyfikacji i asocjacji z potrzebami karmienia.

Wzrasta apetyt malucha

Apetyt noworodka wzrasta, co może objawiać się częstszymi próbami ssania lub częstszymi żądaniami karmienia. Ten naturalny wzrost apetytu jest związany z intensywnym wzrostem i rozwojem organizmu oraz potrzebą dostarczania mu odpowiedniej ilości pokarmu w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju. Niezbędne jest karmienie na żądanie, które pozwala na adekwatne reagowanie na potrzeby organizmu dziecka w danym momencie. 

Czwarty tydzień życia noworodka - rozwój dziecka 1 miesiąc

Podczas czwartego tygodnia życia maluszek nadal eksploruje świat wokół siebie. Z każdym dniem dziecko staje się coraz bardziej zaznajomione z otoczeniem, choć wciąż potrzebuje bliskości rodziców. Jest to ostatni tydzień, w którym dziecko nazywane jest noworodkiem, gdyż po ukończeniu pierwszego miesiąca życia staje się niemowlakiem.

Niemowlę ma coraz lepszy wzrok 

Zdolność wzrokowa noworodka polepsza się, zauważalnie skupiając się na twarzach osób w jego otoczeniu. Ponadto, noworodek potrafi skoncentrować uwagę na obiektach umieszczonych w dalszym zasięgu (ok. 30 cm), choć w dalszym ciągu percepcja przestrzenna jest dla niego ograniczona i widzi “na płasko”, inaczej mówiąc dwuwymiarowo.

Chętnie wkłada dłonie do buzi

Czterotygodniowy noworodek coraz częściej wkłada swoje rączki do buzi, co jest ważnym etapem jego rozwoju. Ta naturalna reakcja wynika głównie z instynktu poszukiwania bodźców sensorycznych oraz odkrywania własnego ciała. Nie należy utrudniać mu tego etapu. Pozwalanie dziecku na tę czynność pomaga mu eksplorować swój świat i rozwijać zdolności poznawcze oraz motoryczne.

Wydaje coraz bardziej zróżnicowane dźwięki

Noworodek zaczyna wydawać coraz bardziej zróżnicowane dźwięki, co jest istotnym krokiem w jego rozwoju komunikacyjnym. Płacz, choć często postrzegany jako wyraz dyskomfortu, pełni także funkcję treningu aparatu mowy dziecka, pomagając mu rozwijać umiejętność wytwarzania różnorodnych dźwięków.

Podnosi głowę w pozycji na brzuchu 

W czwartym tygodniu życia noworodek może rozwijać swoje umiejętności podnoszenia głowy w pozycji na brzuchu, utrzymując ją nieudolnie przez kilka sekund. Świadczy to o rosnącej stabilności mięśni szyi i kręgosłupa.

Powoli wykształca swój rytm dobowy

Czterotygodniowy maluch może zacząć wykazywać pewne oznaki swojego rytmu dobowego, dzięki regularniejszym drzemkom. Chociaż niektóre maluchy mogą przesypiać dłuższe okresy, większość wciąż będzie budzić się co 2-3 godziny, aby być karmionym mlekiem.

Czynniki wpływające na rozwój noworodka

Czynniki wpływające na rozwój noworodka obejmują zarówno te pozytywne, które sprzyjają jego zdrowiu i rozwojowi, jak i negatywne, które mogą mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. 

Pozytywne czynniki mogą obejmować regularne karmienie piersią lub butelką, bliski kontakt z opiekunami, odpowiednią pielęgnację i stymulację sensoryczną, taką jak delikatne głaskanie czy mówienie do dziecka. Natomiast negatywne czynniki, takie jak brak odpowiedniego wsparcia emocjonalnego czy stres, mogą zakłócać prawidłowy rozwój noworodka.

Aby zapewnić optymalne warunki rozwoju noworodka, warto stosować się do kilku wskazówek. Po pierwsze, karmienie dziecka na żądanie wiąże się z odpowiednim odżywianiem i nawadnianiem. Ważne jest również zapewnienie maluszkowi odpowiedniej opieki skórnej, unikanie narażenia na substancje toksyczne, takie jak dym papierosowy czy chemikalia gospodarstwa domowego, oraz stymulowanie jego zmysłów poprzez kontakt fizyczny, rozmowy i wspólne zabawy.

Dodatkowo, budowanie silnej więzi emocjonalnej między opiekunami a dzieckiem poprzez wspomniane wcześniej czynności (kontakt skóra do skóry, głaskanie, mówienie i śpiewanie do dziecka) oraz odpowiednie reagowanie na jego potrzeby jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju emocjonalnego. 

Należy jednak pamiętać, jak ważne jest również dbanie o zdrowie psychiczne rodziców, ponieważ zdrowy stan psychiczny opiekunów ma istotny wpływ na stan emocjonalny i rozwój dziecka. Zapewnienie maluchowi odpowiedniego środowiska, miłości, opieki i wsparcia pozwoli mu rozwijać się w pełni swojego potencjału już od najwcześniejszych dni życia.

Prawidłowy rozwój noworodka - jak powinien przebiegać?

Prawidłowy rozwój noworodka jest kluczowy dla jego dalszego fizycznego, emocjonalnego i społecznego rozwoju w późniejszym życiu. Jest to okres intensywnego wzrostu i rozwoju, podczas którego maluszek buduje podstawy zdrowego funkcjonowania swojego organizmu oraz zdolności do interakcji z otoczeniem. Objawy prawidłowego rozwoju noworodka mogą obejmować pięć aspektów:

 • regularne przybieranie na wadze, 
 • adekwatną do wieku aktywność fizyczną,
 • naturalną reakcję na bodźce z otoczenia,
 • zdolność do nawiązywania kontaktu wzrokowego,
 • zdolność do nawiązywania kontaktu emocjonalnego z opiekunami.

Ponadto, maluch powinien wykazywać regularne zachowanie odruchów, takich jak ssanie, chwytanie czy reakcje na bodźce dźwiękowe, co świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu jego układu nerwowego.

Objawy nieprawidłowego rozwoju mogą obejmować opóźnienie w osiąganiu kamieni milowych rozwoju, takich jak uniesienie głowy, uśmiechanie się czy obracanie się na brzuch. Dodatkowo, nieprawidłowy rozwój może być zauważalny w przypadku braku zainteresowania otoczeniem, nietypowych reakcji na bodźce czy trudności w nawiązywaniu kontaktu wzrokowego i emocjonalnego z opiekunami. Warto również zwracać uwagę na ewentualne nieprawidłowości w karmieniu, takie jak trudności z ssaniem czy połykaniem, które mogą być sygnałem problemów zdrowotnych lub rozwojowych u noworodka. Regularna obserwacja zachowań i reakcji dziecka oraz konsultacja z lekarzem w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów są kluczowe dla zapewnienia właściwej opieki i wsparcia w przypadku nieprawidłowości w rozwoju noworodka.

Umiejętności noworodka w pierwszych miesiącach życia

W pierwszych tygodniach życia noworodek rozwija szereg kluczowych umiejętności, które stanowią fundament dla jego dalszego rozwoju. Powinien on osiągnąć takie kamienie milowe rozwoju jak utrzymywanie wzroku na twarzy osoby pochylającej się nad nim, reakcja na dźwięki i śledzenie ruchu obiektów wzrokiem. Rodzice mogą wspierać te umiejętności poprzez:

 • regularne ćwiczenia, takie jak codzienne sesje leżenia na brzuchu, które wzmacniają mięśnie szyi i pleców oraz rozwijają zdolność do utrzymania głowy.
 • stymulowanie zmysłu wzroku poprzez prezentowanie kontrastowych kolorów i wzorów, 
 • stymulowanie słuchu poprzez rozmowy, śpiewanie i delikatne dźwięki. 

Regularna interakcja i bliski kontakt emocjonalny z dzieckiem są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia.

Co może nas zaniepokoić u noworodka?

Rodziców noworodka mogą niepokoić różne sytuacje i zachowania, takie jak nieregularne oddychanie, trudności w karmieniu, ciągły płacz czy wyjątkowo senne lub nadmiernie pobudzone zachowanie dziecka. Pojawienie się wysokiej gorączki, wymiotów, biegunki, trudności z oddychaniem lub zmiany w kolorze skóry również mogą wywołać niepokój. Warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w przypadku, gdy niepokojące objawy utrzymują się przez dłuższy czas, są nasilone lub wydają się być nietypowe dla rozwoju dziecka. Ponadto, każde nagłe pogorszenie się stanu zdrowia dziecka, które nie można wyjaśnić, powinno być podstawą do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem lub udaniem się do szpitala. Regularna obserwacja i komunikacja z lekarzem pediatrą są kluczowe dla zapewnienia właściwej opieki i wsparcia w przypadku niepokojących objawów u noworodka.

Rozwój psychomotoryczny u noworodka

Rozwój psychomotoryczny u noworodka obejmuje zdolności związane zarówno z ruchem, jak i funkcjonowaniem psychicznym, które rozwijają się w pierwszych miesiącach życia. Wspieranie tego rozwoju od samego początku jest kluczowe dla zdrowego rozwoju dziecka.

Rodzice mogą wspierać rozwój psychomotoryczny swojego dziecka poprzez wspomniane już codzienne sesje leżenia na brzuchu, które wzmacniają mięśnie szyi i pleców oraz rozwijają zdolność do unoszenia głowy. Dodatkowo, zachęcanie do ruchu poprzez delikatne masowanie, unoszenie i opuszczanie rączek oraz nóżek, pomaga rozwijać koordynację ruchową i siłę mięśni. 

Pielęgnowanie interakcji z dzieckiem poprzez rozmowy, śpiewanie, opowiadanie historii oraz wspólne zabawy sensoryczne, takie jak dotyk i poznawanie różnych tekstur, również sprzyja rozwijaniu umiejętności psychomotorycznych. 

Warto również stymulować zmysł wzroku poprzez prezentowanie kontrastowych kolorów i wzorów, oraz zmysł słuchu poprzez delikatne dźwięki i muzykę. Regularna interakcja i bliski kontakt emocjonalny z dzieckiem są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju psychomotorycznego w pierwszych miesiącach życia.

Stymulacja zmysłów u noworodka

Stymulacja zmysłów u rozwijającego się noworodka odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju fizycznym, emocjonalnym i poznawczym. Skuteczne metody stymulacji zmysłów obejmują prezentowanie różnorodnych tekstur i materiałów do dotykania, co pomaga rozwijać zmysł dotyku oraz rozbudzać ciekawość dziecka. Propozycje zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem zmysłów dziecka mogą obejmować prezentowanie kontrastowych kolorów i wzorów, muzykę, delikatne dźwięki i kołysanie, które pobudzają zmysł słuchu i równowagi. Dodatkowo, zachęcanie do oglądania różnorodnych obrazków, zabawek i twarzy osób wokół, pomaga rozwijać zmysł wzroku oraz zdolność do skupienia uwagi. Ważne jest dostosowanie intensywności bodźców do indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka, dzięki czemu zapewniamy mu pozytywne doświadczenia sensoryczne.

Wspieranie ciekawości i odkrywania świata przez noworodka

Wspieranie ciekawości i odkrywania świata przez noworodka, a właściwie w późniejszych miesiącach niemowlęcia, jest kluczowe dla jego rozwoju poznawczego i społecznego. Rodzice mogą zachęcać dziecko do eksploracji i ciekawości nie tylko poprzez stymulowanie jego zmysłów, ale dodatkowo poprzez zachęcanie do interakcji z otoczeniem. Do takich interakcji można zaliczyć prezentowanie różnorodnych zabawek, książeczek oraz wspólne zabawy i rozmowy, pomaga rozwijać ciekawość i chęć poznawania świata. Ważne jest również zachęcanie do odkrywania nowych rzeczy w bezpiecznym otoczeniu, które pozwala dziecku rozwijać umiejętności poznawcze i budować jego zaufanie do otaczającego świata.

Podsumowanie

Rozwój noworodka w pierwszych 4 tygodniach życia można powiedzieć, że jest dynamiczny. Pomimo że miesięczne dziecko ma ograniczoną zdolność widzenia, potrafi rejestrować ruchy i reaguje na twarze ludzkie, zwłaszcza z bliskiej odległości, na przykład podczas karmienia. Choć jeszcze nie mówi, komunikuje się poprzez dźwięki i płacz. Zauważalne jest także wzmożone zainteresowanie otoczeniem – dziecko coraz częściej otwiera dłonie i chwyta przedmioty, a podczas leżenia na brzuchu potrafi na krótko unieść głowę. Ważne jest, aby zapewnić maluchowi nie tylko odpowiednie odżywianie i pielęgnację, lecz także bliskość i wsparcie ze strony opiekunów, co będzie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi noworodka i niemowlaka.

Bibliografia: 

 1. Murkoff H., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, 2015
 2. Dembińska I., Pierwsze chwile z noworodkiem, oficyna 4m, 2020
 3. Falenta B., Mamy dla mamy, tom II - macierzyństwo, 2020
W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO
Izabela Daniel-Kalicka

mgr Izabela Daniel-Kalicka - Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie na kierunku dietetyka. Autorka książki "Zdrowe smaki BLW. Jak nakarmić całą rodzinę, nie spędzając dużo czasu w kuchni", a także propagatorka zdrowego podejścia do odżywiania. W przeszłości dietetyczka członków kadry narodowej w kick-boxingu, aktualnie stawiająca na specjalizację z zakresu żywienia niemowląt i małych dzieci. Uczestniczka wielu szkoleń i kursów z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej i pediatrycznej. Więcej informacji znajdziesz na: www.zdrowe-smaki.pl, a także Instagramie: @zdrowe_smaki_blw.