Jak uniknąć rozstępów na piersiach
Wśród wielu nieestetycznych skutków zmiany kształtów, najłatwiej o rozstępy po ciąży czy dojrzewaniu. Są one naturalne i świadczą o drodze, jaką przeszło ciało, ale wiele osób chciałoby wymazać te ślady. Skąd się biorą? Jak je zmniejszyć? Dlaczego pojawiają się rozstępy na piersiach czy brzuchu?
Spis treści:
Jak powstają rozstępy na piersiach i innych częściach ciała?
Przy zmianie kształtów, która następuje w wyniku działania hormonów ciążowych, okresu dojrzewania, gwałtownego przybierania na wadze czy nawet budowania masy mięśniowej, skóra nie zawsze nadąża z produkcją kolagenu. Powstają wtedy widoczne pęknięcia na jej powierzchni. I choć włókna, które zapewniają jej elastyczność, według badań naukowych, powinny wytrzymać obciążenie do 10 kilogramów, to wiele czynników może je osłabić.
Z biegiem czasu spada zdolność organizmu do regeneracji.
Hormon stresu zaburza pracę fibroblastów, które odpowiadają za wytwarzanie kolagenu. A jego poziom wzrasta w czasie ciąży. Stąd nie powinny dziwić rozstępy na brzuchu, rozciągniętym przez dojrzewające maleństwo.
Szczególnie C i E, z których pierwsza uczestniczy w syntezie, a druga zapobiega wiązaniu się między sobą włókien kolagenowych.
Jest on składnikiem 200 enzymów i dzięki temu odpowiada za dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci.
Rozwiązanie problemu - domowe sposoby
Rozstępy po ciąży najlepiej obrazują, że mogą one występować w różnych miejscach ciała, będąc źródłem dyskomfortu. Jak sobie z nimi radzić? Czy konieczne są zabiegi? Najpierw wypróbuj inne metody:
Oliwa z oliwek, sok z cytryny i witamina E z kapsułki odżywiają skórę, sprzyjając syntezie kolagenu. Wystarczy wcierać je w rozstępy, zmieszane z cukrem lub fusami kawy, i zostawić na pół godziny przed prysznicem. Przy zmywaniu warto użyć rękawicy do masażu. Po wszystkim natłuścić, np. olejem kokosowym.
Rozstępy na brzuchu i innych częściach ciała, zamiast usunąć, można rozjaśnić. Przy okazji dostarczając witaminy C, pobudzającej produkcję białek.
Dostarcza bogactwa witamin i minerałów. Co najlepsze, można go uzyskać z pokrojonych liści rośliny, nie kupując kosmetyku, zawierającego konserwanty.
To najpowszechniej znany, ale też drogi środek. Lepiej sprawdza się w formie profilaktyki, jednak zmianę kształtów trudno przewidzieć, chyba że podczas ciąży. Dlatego można go kupić po fakcie dokonanym.
Zabiegi kosmetyczne
Chociaż krem na rozstępy nie każdy znajdzie w swoim domu, to jednak można go stosować bez wizyty w salonie piękności. I taką ma przewagę nad zabiegami. Które, z kolei, charakteryzuje wyższa skuteczność, choć żaden nie oferuje stu procent gwarancji. Są to między innymi:
Różni się od tego, jaki możesz wykonać w domu, bo wykorzystuje kwasy, np. trójchlorooctowy czy glikolowy. Mają one za zadanie łuszczyć uszkodzony naskórek i pobudzać syntezę kolagenu. Jest to więc zabieg nieinwazyjny.
Polega na ostrzykiwaniu skóry, przez co nie pozostaje neutralna dla organizmu, ale za to działa u źródła problemu. Najlepiej sprawdzi się na udach, ramionach i brzuchu, bo rozstępy na piersiach wymagają raczej łagodniejszej metody.
Najnowocześniejszy, bolesny i bardzo drogi, ale działa inaczej niż pozostałe środki. Podczas gdy tamte mają stymulować syntezę kolagenu poprzez odżywienie skóry, laserem wykonuje się nacięcia, które wymagają regeneracji. W ten sposób motywuje się organizm do samodzielnego naprawienia zmiany.
Rozstępy na piersiach, ramionach, udach i brzuchu są źródłem kompleksów wielu osób. I choć na ich zmniejszanie istnieją różne metody, to żadna nie daje stuprocentowej skuteczności. Dlatego lepiej zaakceptować te blizny jako świadectwo zmian, jakie ciało przeszło w wyniku dojrzewania, ciąży czy nawet przybrania zbędnych kilogramów. Są częścią twojej historii.