Miękkie guzki na brzuchu czy narządach rozrodczych niemowlaka mogą oznaczać osłabienia struktury ścian, które otwierają furtkę do przesuwania się narządów wewnętrznych. Wiele z nich wymaga operacji. Ale czasem można sobie z nimi poradzić masażami. Od czego to zależy? Czy przepuklina u dziecka jest niebezpieczna?
Zobacz też: Wymioty u dziecka - przyczyny i domowe sposoby
Dlaczego przepuklina u dziecka może się pojawić?
Chociaż kojarzone są z wysiłkiem, to występują również przez osłabienie struktur w ciele. Co to znaczy w odniesieniu do dzieci?
- Często są wadami wrodzonymi
Wysiłek tylko pozwala im się ujawnić, wpychając narządy wewnętrzne w już istniejące dziury. Powstają one wskutek osłabienia czy niedojrzałości mięśni, dlatego bardziej narażone na przepukliny są dzieci urodzone przed upływem 37. tygodni ciąży.
- U noworodków połączenia między mięśniami ściany jamy brzusznej są słabsze
Z tego powodu ryzyko oddalania się struktur od siebie jest większe niż u dorosłych. Tworzą się wtedy wyrwy, tak zwane wrota, przez które narządy, najczęściej jelita, przesuwają się na zewnątrz jamy.
Chociaż może wydawać się, że nie podejmują żadnego wysiłku, bo nie podnoszą ciężarów, to jednak używają mięśni brzucha podczas krzyku czy wypróżniania jelit. I właśnie przez to przepuklina u dziecka może się ujawnić.
Rodzaje przepuklin brzusznych
Sposób postępowania, leczenia, konieczność operacji, to wszystko zależy od tego, w jakim miejscu doszło do przesunięcia jelit.
- Przepuklina pępkowa u dziecka
Występuje stosunkowo często i powinna sama zniknąć przed drugim rokiem życia, czyli końcem okresu niemowlęcego. Łatwo można ją wyczuć czy zauważyć. Jak z każdym guzkiem, warto udać się z nią do lekarza. Jeśli to rzeczywiście przepuklina pępkowa u dziecka, możecie być spokojni, bo wystarczy chować ją odpowiednimi technikami aż ściana jamy brzusznej się wzmocni i scali. Znają je pediatrzy, neonatolodzy i fizjoterapeuci. Gdybyście jednak po drugim roku życia nie widzieli poprawy, świadczy to o konieczności chirurgicznej interwencji.
- Przepuklina nadbrzuszna u dziecka
Fachowo nazywa się to przepukliną kresy białej. Występuje w linii środkowej ciała, między wyrostkiem mieczykowatym mostka a spojeniem łonowym. Krzyżują się tam włókna mięśni poprzecznych i skośnych, co ułatwia tworzenie się luki. Wśród wszystkich rodzajów, przepuklina nadbrzuszna u dziecka dotyczy 1,6-4% przypadków. Najczęściej ujawnia się w wieku przedszkolnym i podlega nieskomplikowanej operacji.
- Przepukliny pachwinowe u dziecka
Mają różne odmiany. Najpoważniejszą jest przepuklina mosznowa u niemowlaka, bo gdy ulegnie zadzierzgnięciu, wymaga pilnej operacji. Ogólnie rzecz biorąc, występują częściej u chłopców i po prawej stronie. Obustronne przepukliny pachwinowe należą więc do rzadkości. Wszystkie powstają w wyniku rozciągnięcia otrzewnej, tak że jelita schodzą niżej niż powinny - do pachwin lub zewnętrznych narządów rozrodczych (u dziewczynek do warg sromowych) - tworząc miękkie wybrzuszenie. Odmiana skośna zwykle jest wrodzona, a prosta nabyta i pojawia się w średnim wieku, stąd wiadomo, że przepuklina mosznowa u niemowlaka zalicza się do skośnych. Bardziej narażone na nią są wcześniaki.
Przepuklina u dziecka występuje najczęściej jako wada wrodzona. Nie jest nabyta podczas wysiłku, tylko ujawnia się dzięki niemu, na przykład podczas płaczu. Wynika z osłabienia struktur jamy brzusznej, które ulegają przesunięciu i tym samym tworzą wrota dla wysunięcia się jelit. Widoczną oznaką są guzki. Najczęstszą i najlżejszą ich odmianą, jaka zwykle mija sama z siebie przed końcem okresu niemowlęcego, jest przepuklina pępkowa u dziecka. Pozostałe zwykle wymagają operacji.