UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Przepuklina u dziecka - skąd się bierze? Jak sobie z nią poradzić?

3798 Views

Miękkie guzki na brzuchu czy narządach rozrodczych niemowlaka mogą oznaczać osłabienia struktury ścian, które otwierają furtkę do przesuwania się narządów wewnętrznych. Wiele z nich wymaga operacji. Ale czasem można sobie z nimi poradzić masażami. Od czego to zależy? Czy przepuklina u dziecka jest niebezpieczna?

Zobacz też: Wymioty u dziecka - przyczyny i domowe sposoby

Dlaczego przepuklina u dziecka może się pojawić?

Chociaż kojarzone są z wysiłkiem, to występują również przez osłabienie struktur w ciele. Co to znaczy w odniesieniu do dzieci?

  • Często są wadami wrodzonymi

Wysiłek tylko pozwala im się ujawnić, wpychając narządy wewnętrzne w już istniejące dziury. Powstają one wskutek osłabienia czy niedojrzałości mięśni, dlatego bardziej narażone na przepukliny są dzieci urodzone przed upływem 37. tygodni ciąży.

  • U noworodków połączenia między mięśniami ściany jamy brzusznej są słabsze

Z tego powodu ryzyko oddalania się struktur od siebie jest większe niż u dorosłych. Tworzą się wtedy wyrwy, tak zwane wrota, przez które narządy, najczęściej jelita, przesuwają się na zewnątrz jamy.

  • Dzieci prą i płaczą

Chociaż może wydawać się, że nie podejmują żadnego wysiłku, bo nie podnoszą ciężarów, to jednak używają mięśni brzucha podczas krzyku czy wypróżniania jelit. I właśnie przez to przepuklina u dziecka może się ujawnić.

Rodzaje przepuklin brzusznych

Sposób postępowania, leczenia, konieczność operacji, to wszystko zależy od tego, w jakim miejscu doszło do przesunięcia jelit.

  • Przepuklina pępkowa u dziecka

Występuje stosunkowo często i powinna sama zniknąć przed drugim rokiem życia, czyli końcem okresu niemowlęcego. Łatwo można ją wyczuć czy zauważyć. Jak z każdym guzkiem, warto udać się z nią do lekarza. Jeśli to rzeczywiście przepuklina pępkowa u dziecka, możecie być spokojni, bo wystarczy chować ją odpowiednimi technikami aż ściana jamy brzusznej się wzmocni i scali. Znają je pediatrzy, neonatolodzy i fizjoterapeuci. Gdybyście jednak po drugim roku życia nie widzieli poprawy, świadczy to o konieczności chirurgicznej interwencji.

  • Przepuklina nadbrzuszna u dziecka

Fachowo nazywa się to przepukliną kresy białej. Występuje w linii środkowej ciała, między wyrostkiem mieczykowatym mostka a spojeniem łonowym. Krzyżują się tam włókna mięśni poprzecznych i skośnych, co ułatwia tworzenie się luki. Wśród wszystkich rodzajów, przepuklina nadbrzuszna u dziecka dotyczy 1,6-4% przypadków. Najczęściej ujawnia się w wieku przedszkolnym i podlega nieskomplikowanej operacji.

  • Przepukliny pachwinowe u dziecka

Mają różne odmiany. Najpoważniejszą jest przepuklina mosznowa u niemowlaka, bo gdy ulegnie zadzierzgnięciu, wymaga pilnej operacji. Ogólnie rzecz biorąc, występują częściej u chłopców i po prawej stronie. Obustronne przepukliny pachwinowe należą więc do rzadkości. Wszystkie powstają w wyniku rozciągnięcia otrzewnej, tak że jelita schodzą niżej niż powinny - do pachwin lub zewnętrznych narządów rozrodczych (u dziewczynek do warg sromowych) - tworząc miękkie wybrzuszenie. Odmiana skośna zwykle jest wrodzona, a prosta nabyta i pojawia się w średnim wieku, stąd wiadomo, że przepuklina mosznowa u niemowlaka zalicza się do skośnych. Bardziej narażone na nią są wcześniaki.

Przepuklina u dziecka występuje najczęściej jako wada wrodzona. Nie jest nabyta podczas wysiłku, tylko ujawnia się dzięki niemu, na przykład podczas płaczu. Wynika z osłabienia struktur jamy brzusznej, które ulegają przesunięciu i tym samym tworzą wrota dla wysunięcia się jelit. Widoczną oznaką są guzki. Najczęstszą i najlżejszą ich odmianą, jaka zwykle mija sama z siebie przed końcem okresu niemowlęcego, jest przepuklina pępkowa u dziecka. Pozostałe zwykle wymagają operacji.

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO