Jak postępować po wykryciu ciąży?
Planujesz powiększenie rodziny i od dłuższego czasu starasz się o to ze swoim partnerem? Być może już udało ci się zajść w ciąże, a jeszcze tego nie Wiesz. Jakie są pierwsze objawy ciąży? Czy są jakieś podstawy by przypuszczać, że nosisz pod sercem swoje dziecko jeszcze zanim zrobisz pierwszy test?
Spis treści:
Jakie są pierwsze objawy ciąży?
To kwestia indywidualna, bo nie u wszystkich występują powszechnie znane wymioty. Trzeba dobrze znać swoje ciało, żeby zauważyć niektóre subtelne zmiany. Takie jak:
Staje się silniejsza wraz z każdym kolejnym miesiącem ciąży. Hormony powodują wtedy rozluźnienie mięśni gładkich, co z kolei ułatwia cofanie się żrącego kwasu z żołądka do przełyku.
Łatwo je przeoczyć, kiedy ktoś na co dzień ma z nimi problemy, ale to prawda, że estrogeny rozstrajają układ pokarmowy.
Są osoby, u których nie dochodzi do wymiotów, ale pojawiają się nudności.
Może to być rozdrażnienie lub przygnębienie, bo różnie wpływają na nas hormony.
Zarówno pod względem jego intensywności, jak i chęci na potrawy, których nie lubiło się do tej pory.
Aby zapewnić dziecku optymalne warunki, organizm utrzymuje temperaturę na poziomie, towarzyszącym owulacji. Po prostu nie spada ona tak, jak gdy ma dojść do miesiączki.
- Zwiększona tkliwość czy nawet ból piersi
Rosną one dopiero po drugim miesiącu, ale już wcześniej zachodzą w nich zmiany.
Istnieją też bardziej obiektywne, widoczne pierwsze oznaki ciąży:
- Rozpulchnienie w obrębie szyjki macicy,
- Zasinienie pochwy,
- Plamienia (u niektórych kobiet występują w momencie zagnieżdżania się zygoty i bywają mylone z przyjściem okresu).
To są wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Bo kiedy ona się spóźnia, to nie trudno już podejrzewać, że faktycznie coś jest na rzeczy.
Objawy zapłodnienia
Jeszcze wcześniej niż jesteśmy w stanie zauważyć pierwsze oznaki ciąży, jakie daje zygota zagnieżdżona w macicy, możemy przewidzieć, czy istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że ona w ogóle powstaje. Aby doszło do zapłodnienia, musi dojść do owulacji. I to jej objawy rozpoznajemy. Mogą być to:
- Ból jajnika (po jednej ze stron w podbrzuszu),
- Obfity, kleisty śluz,
- Wzrost libido,
- Poprawa samopoczucia,
- Wzrost temperatury ciała (zauważalny szczególnie jeśli kobieta mierzy ją codziennie, prowadząc kalendarzyk),
- U niektórych plamienie.
I są to zarazem objawy zapłodnienia, jeśli doszło do stosunku płciowego maksymalnie 4 dni przed nimi. Tyle żyją plemniki - kilkadziesiąt godzin. A komórka jajowa jest „otwarta” tylko przez 24h.
Jak postępować, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy ciąży?
Czasem w euforii, nie wiemy co robić. A bardzo ważna jest pewność i działanie od początku na rzecz podtrzymania ciąży. Dlatego zaczyna się od szeregu badań.
Jeśli dwa wyjdą pozytywne, możemy mieć względną pewność, że jesteśmy w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, że poziom hormonów, na który one reagują, świadczy o zapłodnieniu, a może po nim nie dojść do zagnieżdżenia się zygoty.
Badanie USG potwierdzi obecność pęcherzyka ciążowego, a w późniejszym czasie rozwijającego się w nim płodu. Regularne wizyty pozwolą również wcześnie wykrywać ewentualne nieprawidłowości.
Zanim zainwestujemy w suplementy, warto włączyć orzechy ziemne lub włoskie do diety, bo kwas foliowy wspiera rozwój płodu i podtrzymanie ciąży.
Pierwsze objawy ciąży łatwo pomylić z grypą żołądkową czy w ogóle przegapić jako wynikający ze stresu element codzienności. Warto jednak obserwować swoje ciało i poznać je na tyle, aby umieć rozpoznać takie pierwsze objawy ciąży. Im szybciej się zorientujemy w sytuacji, tym wcześniej jesteśmy w stanie wprowadzić odpowiednie środki, by z powodzeniem podtrzymać ciąże w razie jej zagrożenia.