UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Co na zgagę w ciąży? 8 sposobów na złagodzenie objawów

4887 Views

Zgaga w ciąży - jak sobie z nią radzić 

Zgaga to powszechna dolegliwość w ciąży. Zdarza się nawet częściej niż wymioty, które doskwierają kobiecie ciężarnej głównie na początku, w pierwszym trymestrze. Zgaga w ciąży natomiast nasila się wraz z kolejnymi trymestrami. Wszystko dlatego, że ciążowe hormony zaburzają równowagę kwasowo-zasadową w organizmie kobiety. I tak mocz staje się mniej kwasowy, sprzyjając rozwojowi bakterii, a kwas z żołądka unosi się i wywołuje dolegliwości.

Spis treści:

Objawy zgagi

Zgaga ma dość charakterystyczne i uciążliwe objawy. To przede wszystkim:

 • Odbijanie;
 • Pieczenie w przełyku;
 • Ból za mostkiem;
 • Kwaśny posmak;
 • Wymioty.

Objawy zgagi należy łagodzić, najlepiej domowymi sposobami. Gdy reakcja nastąpi odpowiednio szybko jest szansa, że kobieta ciężarna nie odczuje zbytnio jej skutków.

Zgaga w ciąży

Zgaga na początku ciąży to znak, że przyda się zmiana diety. Kobieta ciężarna powinna zacząć unikać ostrych i tłustych pokarmów. W przeciwnym razie, ten stan tylko się pogorszy. A to dlatego, że nie możemy działać u przyczyny. Progesteron, który powoduje osłabienie mięśni przełyku i w konsekwencji cofanie się treści pokarmowej, jest niezbędny dla utrzymania ciąży.

Tak samo nic nie można poradzić na ucisk, spowodowany rozciąganiem się macicy. To przez to zgaga na początku ciąży dokucza mniej niż z upływem czasu - płód jest mniejszy i nie wypycha z żołądka jego treści. Dlatego w drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się leżeć na lewym boku. Dzięki zmniejszeniu ucisku, kwas w ustach będzie mniej wyczuwalny.

Nigdy nie wiadomo, co na zgagę w ciąży wybrać, by nie zaszkodzić maleństwu. Leki trzeba konsultować z lekarzem, a i tak nie można ich brać bez przerwy. Wtedy jedyne, co nam pozostaje, to domowe sposoby.

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Tak to już w życiu jest, że na każdego działa coś innego, dlatego warto wypróbować różne sposoby na zgagę w ciąży.  Z czego można bezpiecznie skorzystać?

 • Ziołowe herbaty

Na zgagę w ciąży pomgadają różnego rodzaju napary – na przykład z mięty czy z rumianku, zwłaszcza z dodatkiem imbiru, który jednak nie jest wskazany przy nadciśnieniu w ciąży.

 • Mleko i jego przetwory

Maślanka, kefir, mleko, a nawet ser żółty łagodzą objawy zgagi. Lecz warto wybierać wśród nich odtłuszczone produkty, by nie pobudzić na nowo produkcji kwasu.

 • Soda oczyszczona

Gdy dokucza nam zgaga w ciąży dobrze jest wypić łyżeczkę sody, rozpuszczoną w szklance przegotowanej wody. Nie należy jednak nadużywać tej metody, bo nadmiar sody w organizmie wywołuje biegunki, a te mogą nas odwodnić.

 • Zmniejszanie ucisku

Skoro ucisk macicy na żołądek powoduje przesuwanie się w górę treści pokarmowych, to co z obcisłymi ubraniami? Nie powinno się ich nosić w ciąży. Z tego samego powodu należy spać w odpowiedniej pozycji - nie za nisko i najlepiej na lewym boku.

Również przejadanie się może wywołać ucisk w żołądku. Warto zjadać małe, ale częste posiłki.

 • Szklanka wody z łyżką miodu i octu

Chodzi oczywiście o ocet jabłkowy. Taka mieszanka działa na pierwsze objawy.

 • Ciasteczka z imbirem

Tak, jak w herbacie, tak i w ciasteczkach imbir działa zbawiennie w obliczu zgagi.

 • Migdały

Migdały zobojętniają kwas w żołądku. Ponadto dostarczają wielu witamin, magnezu i kwasów omega 3, wspierając zdrowie matki i rozwój płodu.

 • Siemię lniane

Powleka ono ścianę żołądka, dzięki czemu łagodzi objawy. Przy okazji dostarczy też cennych dla zdrowia substancji.

Zgaga w ciąży ma naturalne przyczyny. Jest częstą i łatwą do złagodzenia dolegliwością, która wymaga od nas leczenia objawowego - wprowadzenia zmian w sposobie życia - a nie stosowania farmakologii. Domowe sposoby na zgagę mogą okazać się jedynymi nieszkodzącymi ciąży. I dlatego lepiej korzystać z nich, niż sięgać po leki. Powodzenia!

W kategorii: CIĄŻA I DZIECKO