UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Piasek w nerkach – objawy i skuteczne sposoby

26006 Views

Piasek w nerkach - przyczyny, objawy, leczenie

Nerki filtrują krew, odzyskując z niej potrzebne substancje i pozbywają się tych zbędnych. Zdarza się jednak, że nadmiar tych substancji nie rozpuszcza się w wodzie, przez co nie zostają one wydalone, tylko osadzają się w drogach moczowych w formie suchych kryształków. I te właśnie kryształki to piasek w nerkach. Kiedy skumulują się w większe grupy, mówimy o kamicy nerkowej, a ta daje znacznie bardziej uciążliwe symptomy.

Przeczytaj też: Refluks krtaniowo gardłowy - objawy i leki na refluks

Piasek w nerkach przyczyny

Piasek w nerkach tworzą najczęściej: kwas moczowy, związki wapnia, szczawiany i fosforany. Czemu coś takiego w ogóle zbiera się w naszym układzie moczowym?

  • Pijemy za mało wody

Przy niedoborze wody, wyżej wymienione związki nie mają się w czym rozpuścić, nie mają jak przepłynąć przez moczowody, pęcherz i cewkę, a w konsekwencji nie zostają usunięte z organizmu. Nie mogą też wrócić do krwioobiegu, bo są zbędnymi substancjami. Stąd odkładają się wewnątrz układu wydalniczego.

  • Przechodzimy częste infekcje tego układu

Zaburzają one funkcjonowanie nerek, pęcherza i dróg moczowych, a także mogą prowadzić do odwodnienia i przez to odkładania się skrystalizowanych związków.

  • Jesteśmy cukrzykami

Jednym z objawów cukrzycy jest częstsze wydalanie moczu, bo jakoś trzeba usunąć nadmiar glukozy. Niestety, przy okazji mogą odkładać się inne związki, gdy wody nie wystarcza do rozpuszczenia cukru i, przykładowo, szczawianów.

  • Chorujemy na nadciśnienie tętnicze

Krew pompowana pod dużym ciśnieniem nie jest odpowiednio filtrowana, stąd może się zdarzyć, że piasek w nerkach się pojawi.

  • Mamy nadczynność przytarczyc

Przytarczyce odpowiadają za regulację gospodarki wapniowej organizmu. Ich niedoczynność wywołuje niedobory, a nadczynność nadmiary, które potem zostają w układzie moczowym.

  • Cierpimy na nerkową kwasicę cewkową

Nieczęsto się słyszy o tej chorobie, ale może ona wystąpić. U jednych jest wrodzona, u innych nabyta w wyniku przewlekłych chorób nerek czy po ich transplantacji. W wyniku zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej w cewkach nerkowych, nie wykonują one prawidłowo swoich czynności. I wtedy mogą też odkładać się w nich kwasy (jak kwas moczowy) czy zasady (jak niektóre związki wapnia).

  • Przyjmujemy suplementy

Na przykład suplementowanie wapnia może prowadzić do odkładania się jego związków w formie kryształków.

Piasek w nerkach objawy

Odpowiedź na pytanie, jakie ma piasek w nerkach objawy, zaskoczy każdego, bo nie ma żadnych. Pojawiają się jedynie jego drobinki w moczu. Nie bolą nerki. Kiedy dokucza nam ból w lędźwiach, to już świadczy o innej chorobie - kamicy.

Występują za to objawy podczas przemieszczania się kryształków. Piasek w nerkach pieczenie cewki wywołuje, kiedy przesuwa się przez układ wydalniczy.

Jeśli jednak zastanawiasz się, czy piasek w nerkach widać na usg, to owszem. Dzięki temu można go zdiagnozować nim dojdzie do bolesnego kształtowania się kamieni.

Sposoby leczenia

Wiedząc, jakie ma piasek w nerkach objawy, łatwiej go wykryć i szybciej przejść do kontrataku. Chodzi przede wszystkim o:

  • Picie dziennie 2 litrów wody

Woda pozwala wypłukać z dróg moczowych piasek i kamienie nieprzekraczające 10mm.

  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych

Nie ma lekarstwa na piasek w narkach, więc trzeba łagodzić dokuczliwe objawy, czekając aż organizm sam go wydali.

  • Stosowanie leków przeciwzapalnych

Wiesz już, że przesuwający się piasek w nerkach pieczenie cewki może powodować. Zatem nie powinno cię dziwić, gdy lekarz przepisze leki na stany zapalne, które leżą u przyczyny świądu. Podrażnienia dróg moczowych, przetartych kryształkami piasku, objawiają się w taki właśnie sposób. Po udzieleniu twierdzącej odpowiedzi na pytanie, czy piasek w nerkach widać na usg, chyba nikogo nie trzeba zachęcać do diagnozy, zanim ta dolegliwość zmieni się w bardzo bolesną kamicę, której leczenie często wymaga sięgania po inwazyjne metody. Usunięcie drobnych kryształków wapnia czy kwasu moczowego jest znacznie prostsze niż usuwanie kamieni. Dlatego liczy się czas i picie.

W kategorii: ZDROWIE