UNS5 UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY: UNS5 KOD RABATOWY:
BLOG - ostatnie wpisy

Operacja bariatryczna – kto się do niej kwalifikuje i czy pomaga schudnąć?

24757 Views

Operacja bariatryczna - wszystko co musisz wiedzieć 

Problem otyłości próbujemy rozwiązywać na różne sposoby, mniej, lub bardziej skuteczne i mniej lub bardziej zdrowe. Jednym z nich jest operacyjne zmniejszenie żołądka, żeby nie odczuwać nadmiernie głodu. Samo w sobie nie rozwiązuje problemu, bo wciąż trzeba się trzymać diety i treningów, ale pozwala uniknąć chociaż części dyskomfortu związanego z redukcją masy ciała. Zabieg bariatryczny jest jednak inwazyjny, dlatego nie każdy może się nim wspomóc w odchudzaniu. Komu może pomóc operacja bariatryczna?

Spis treści:

Czym jest operacja bariatryczna?

Odpowiedź na to pytanie okazuje się trudniejsza niż by się mogło wydawać, taka operacja może przebiegać w naprawdę różny sposób. Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o zmniejszenie żołądka poprzez:

  • Laparoskopowe wyłączenie żołądka

Polega na przedzieleniu go na dwie części, tak by pokarm omijał jedną z nich, co przy okazji zmniejsza objętość jelita cienkiego ze względu na to, jak przebiega nowe połączenie między narządami.

  • Laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka

Podczas tej operacji wycina się część żołądka, znajdującą się w obrębie tak zwanej krzywizny większej, redukując jego objętość o ok. 30%. Za tego rodzaju zmniejszenie żołądka cena jest równa 15-20 tysięcy złotych.

  • Wypełnienie żołądka balonem

Ta operacja bariatryczna polega na umieszczeniu w przewodzie pokarmowym sylikonowego balonika, wypełnionego roztworem soli fizjologicznej, który wywołuje uczucie sytości po zjadaniu mniejszych niż dotychczas porcji.

  • Założenie opaski

Ściśnięcie żołądka w kształt klepsydry za pomocą specjalnej, regulowanej opaski, pozwala kontrolować tempo chudnięcia. Jeśli chcemy wykonać zabieg prywatnie, za takie zmniejszenie żołądka cena wynosi od 10 tysięcy złotych.

Kto kwalifikuje się na zabieg bariatryczny, a komu jest niewskazany?

Na początku należy podkreślić, że operacja bariatryczna to metoda, po którą sięga się w ostateczności – kiedy nie pomaga stosowanie się do ćwiczeń i diety. Tylko wtedy jest refundowana. W innych przypadkach trzeba ją robić prywatnie, a i to zależy od decyzji lekarza, którego wybierzemy. Kto ma większe szanse?

  • Osoby pełnoletnie

Tego typu zabiegów z reguły nie wykonuje się u nieletnich, a już szczególnie osób poniżej 16 roku życia. Chociaż jeśli przekroczymy 65. też istnieją pewne obawy odnośnie procesu rekonwalescencji. Oczywiście, w szczególnych przypadkach, wiek nie gra roli.

  • Chorzy na cukrzycę

Cukrzyca typu 2, która przeważnie wynika z otyłości, często nie pozwala schudnąć, bo jako jeden z objawów powoduje łaknienie. Zmniejszenie żołądka pozwala je zredukować, więc świetnie sprawdza się u tych chorych.

  • Ci, którzy przekroczyli pewne BMI

Z reguły kwalifikują się osoby ważące powyżej 40kg/m2, ale do niektórych zabiegów i przy chorobach współistniejących, których przebieg można w ten sposób załagodzić, wystarczy przedział 35-40kg/m2.

  • Osoby zdrowe psychicznie

Wyklucza się jedynie cierpiących na depresję z powodu otyłości. Wszelkie inne choroby psychiczne czy zaburzenia osobowości są przeciwwskazaniem do tego typu operacji.

Okres rekonwalescencji po zabiegu bariatrycznym

Po każdym typie operacji żołądka, należy ściśle przestrzegać diety oraz suplementować witaminy i mikroelementy. Trzeba też stawiać się na kontrolach lekarskich, przynajmniej raz do roku. W przypadku opaski, nie wolno często zmieniać jej rozmiaru, bo ściany żołądka mogą zacząć rozrastać się wokół niej. Z kolei po operacjach laparoskopowych z reguły przez 2 tygodnie musimy się wstrzymywać od codziennej aktywności, ale później należy wrócić do wkładania wysiłku w redukcję masy. Jak z resztą po każdej z opcji. Bariatria nie rozwiązuje problemu bez naszej współpracy.

Jeśli chodzi o odchudzanie, operacja bariatryczna wspomaga je, bo zmniejszenie żołądka pozwala ograniczyć łaknienie, a w konsekwencji także liczbę zjadanych kalorii. Nie rozwiąże jednak problemu otyłości bez regularnych ćwiczeń i przestrzegania diety. To narzędzie stosowane w szczególnych przypadkach. O tym, kto się do takiej operacji kwalifikuje, decyduje ZAWSZE zespół lekarzy.

W kategorii: ODCHUDZANIE